Closed Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 22
    Junior Member Simmy is on a distinguished road

Pareri wishlist gaming + programare/editare

Salutare,

In prima faza, sa ma prezint. Salut, sunt Simmy, sunt dependent de ultra-high graphics settings in jocuri si, mai nou, vreau sa ma reapuc de ceea ce am facut in facultate (niste maya, 3dsmax, photoshop, vs, etc).

Dupa zile de facut diferite configuri, am ajuns la urmatoarea configuratie. Ceva idei?
    Va rog sa lasati deoparte placa audio si sistemul, sunt momentan doar de forma, pana mai strang niste bani sa fac un setup audio decent

LE: acum am observat ca a ramas in wishlist 4770 simplu. K o sa fie, imi cer scuze.

Senior Member SeVeN is on a distinguished road SeVeN's Avatar
    Nu e chiar ok.
    RM`uri Corsair sunt ok, dar parca suna mai bine un Super Flower Golden Green sau chiar Golden King.

Memoriile sunt scumpe, un kit 2 x 8GB (sau chiar 2 module individuale, de 8GB) te scot cu cel putin 100 lei mai ieftin, cu exact aceeasi performanta.

Monitoarele alea nu ma impresioneaza cu nimic. In primul rand, sunt foarte lucioase, daca iti bate lumina din spate va fi deranjant. Apoi ai P2414H`urile in aceeasi bani, ecran anti-glare nu foarte agresiv, ergonomie mult mai buna, AH-IPS`uri 6bit + FRC, pentru a echivala cu un 8bit. Din pacate, Mediadot se pare ca nu-l ai in oferta, deci ori le achizitonezi din alta parte, ori ramai la S2440 sau S2340.

Cu mici schimbari pe ici pe colo, te-ai putea incadra la o GTX 780 Ti, cu care chiar vei juca absolut orice maxed out pe 1920x1080 (banuiesc ca vei folosi doar un monitor in jocuri, cu 2 monitoare nu prea e ok, mai ales la shootere, unde tinta va fi fix pe mijloc, unde e rama).

Dar, ca sa clarificam cateva lucrui, spune-mi te rog care e bugetul maxim de care dispui, daca poti renunta la OC si ce primeaza, jocurile sau editarile.

Ca idee, cam asa intri cu I7 4770K + 16GB RAM + GTX 780 Ti in bugetul tau, fara rabat la nimic, cu sursa mai ok, SSD cu garantie mai mare si la fel de bun, placa video mult mai ok + cooler pentru racirea procesorului cand te pui pe marit frecvente:

Merci mult de reply.

Bugetul maxim e undeva in 9000RON, nu prea as vrea sa sar prea mult, de aia si sistemul audio si placa aia...

In cel mai rau caz, scot de tot audioul si stau cu castile pana mai strangem niste cash.

Alte pareri sau idei?

Variabile sunt, daca vrei sa scazi la buget.

Poti pune un SSD de 120GB, eu zic ca iti este suficient pentru programele de baza, Windows si 1-2 jocuri:
    http://www.mediadot.ro/ssd/ssd-intel...b-20nm-mlc-oem

Eventual, poti merge pe o Golden Green de la Super Flower, foarte ok si ea, iti va tine sistemul fara sa transpire:
    http://www.mediadot.ro/surse/sursa-s...v-80-plus-gold

Alte alternative ar fi sa lasi sistemul audio pe alta data, sa iei cooler-ul aftermarket mai tarziu, cand te apuci de OC, sau sa renunti la overclocking de tot, mare spor de performanta in jocuri nu iti aduce, poate doar in programele de editare foto / video daca lucrezi la nivel avansat si frecventele stock nu ti-ar ajunge.

Salut! Eu as alege o placa cu sunet integrat bun (ca idee am avut Gigabyte Sniper M3 Z77 si acum am Sniper Z87 cu un sunet divin - creative soundcore)
    http://www.mediadot.ro/placi-de-baza...hipset-z87-atx

Cooler ideal pentru sistem este asta (cam best-buy urmeaza sa-l iau si eu cand imi vine NZXT-ul H440)
    http://www.mediadot.ro/coolere/coole...hite-revizia-a

Ram... hmmm, complicat. Haswell beneficiaza de memorii mai rapide (peste 1800mhz) deci nu m-as zgarci la asta - si eu am in plan ceva mai bun curand

Sursa - recomand asta:
    http://www.mediadot.ro/surse/sursa-s...c-80-plus-gold

HDD_uri - e cam clar (eu am mers pe intel la ssd pentru 5 ani garantie, chiar daca nu e chiar cel mai rapid - intre noi fie vorba nu prea se simte diferenta intre 840 EVO si 530 - le am pe amandoua)

Carcasa - nu te zgarci. Ia ceva marisor si aerisit. Depinde de gusturi aici, dar o carcasa buna incepe de pe la 400-450 de lei. Mie personal mi-a picat pe NZXT H440 pentru ca apreciez sistemele silentioase - decizia ta

Monitor - ochii nostri sunt diferiti - ce mie imi place, tie ti s-ar putea parea urat. Eu am un Philips 278C4QHSN/00 de 27" cu sistem ambiglow (AH-IPS - the whole lot ) si e perfect pentru mine. Nu e perfect el in sine (are niste bleeding, oleaca de ghosting etc etc, dar pentru multimedia si ceva munca e foarte foarte ok) Intamplator ma ocup de aCAD, After Effects, Photoshop... blabla. Un monitor BUN costa mult mai mult. Va trebui oricum sa faci un compromis intre performanta si calitatea imaginii (cele foarte ok ca si calitate a imaginii au tearing si ghosting in fps fast paced)

Procesor - 4770k pentru siguranta pe viitor

Placa video duce tot greul deci mergi pe un 780(TI) Nu e o optiune rea nici 290x - http://www.mediadot.ro/placi-video/p...-gddr5-512-bit

Eu am acum 280x cu racirea windoforce 3x si e foarte foarte ok (cam zgomotoasa dupa 45%, dar rece - 65 maxim prin benchmarkuri - evident in functie de temp ambientala si ventilatia din carcasa ta)

Sistemul audio e iarasi o chestie subiectiva. Eu am corsair sp2500 care e surprinzator de versatil (in BF4 online pe eq FPS si volum 60% ma simt ca acolo - ajuta acum si monitorul mare si ambiglowul) dar discret fidel intr-un film sau cand ascult muzica. Am preferat 2.1 pentru ca in 90% din timp eu sunt pe scaun in fata lui si doar 10% pe pat sau prin camera la un film.

Sper sa iti dai seama ca in maxim 2 luni valoarea sistemului va scadea cu 20% (de exemplu eu am dat 1300 de lei pe monitor si acum e 1100 la nici o luna) Spun asta pentru ca de 9000 de lei iei o masina bunicica sau iti faci niste vacante frumoase prin Europa

Apropo: perifericele vor conta si ele, crede-ma. Un mouse bun, o tastura pe masura... - dau si aici exemplu de ce am (urmeaza sa am) Corsair M60 (discutabil cel mai bun mouse de pana in 300 de lei) si Corsair K70 (discutabil cea mai buna tastatura mecanica - aluminiu, mx red sau blue etc etc)

Spor la vanat oferte si bucura-te de experienta. E foarte tare sa ai de ales si sa-ti permiti, nu sa iei ce e la reducere si sa te multumesti cu putin
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Intel I7 4770K, Gigabyte Z87 G1.Sniper, Corsair Vengeance 2x4Gb DDR3 1600mhz, Gigabyte G1 GTX1060 OC, Intel 530 120Gb, Seagate 1tb 7200.64 sata3, Fractal Design R5, Logitech K740, Corsair M60

Quote Originally Posted by albertstaicu View Post
    Placa video duce tot greul deci mergi pe un 780(TI) Nu e o optiune rea nici 290x - http://www.mediadot.ro/placi-video/p...-gddr5-512-bit
    De fapt, cam este.
    Pe langa jocuri, mai folosesti si programe de editare video, unele dintre ele benefiind de CUDA: Catia si mai ales 3D Max-ul.

Depinde si la ce nivel lucrezi. Daca e sa fim cinstiti diferenta intre o randare pe 280x-ul meu (sau chiar pe 7870-ul dinainte) si un echivalent de la Nvidia nu e asa de mare si deranjanta cand faci asta ca hobby sau o data pe saptamana. Daca esti creator de continut sau lucrezi in media, atunci da, merita sa arunci niste multi lei pe cuda cores
    Sa nu incepem o discutie AMD vs Nvidia pentru ca ambele tabere au atuurile lor.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Intel I7 4770K, Gigabyte Z87 G1.Sniper, Corsair Vengeance 2x4Gb DDR3 1600mhz, Gigabyte G1 GTX1060 OC, Intel 530 120Gb, Seagate 1tb 7200.64 sata3, Fractal Design R5, Logitech K740, Corsair M60

Corest, depinde de cat de avansat lucreaza, dar si de ce face mai exact.
    Spre exemplu, o modelare prin 3D Max cu Vray si un 290X va ramane grav in urma unui 780 Ti.

3D Max-ul e unul din cele mai bine optimizate programe CUDA, fiind chiar mai indicat o GTX cu cat mai multe CUDA Cores in detrimentul unei Quadro pentru el. AMD-ul efectiv va sta pe tusa comparativ cu un GPU nVidia, ce va interveni in modelare.

Merci de replies baieti.

Sa fiu sincer, sunt inca novice prin randare, un singur an am facut asa ceva si a trebuit sa o las deoparte (si facultatea si lucrul pe laptopul incendiat in prealabil). Dar vrea sa incep in forta.

Pe de alta parte, eu sunt din era cand, daca aveai un AMD (si am avut), ori aveai nervi de otel, ori il faceai avion de la etajul 5. Asadar, am ramas cu niste sechele si la mine in agenda scrie cu cuiul INTEL + NVIDIA = LOVE )

In legatura cu perifericele, am una bucata Sensei deja si una pereche Siberia V2...o tastatura buna imi lipseste, dar aia e alta poveste si intr-un alt buget

Imi voi mai screme azi creierii pentru inca un config si sa vedem daca ala ajunge a fi finalul.

AMD au evolouat si ei, dar avand in vedere bugetul disponibil si faptul ca incape 780 Ti`ul pe acolo, eu asta as alege. Gandeste, schimba ce nu-ti place si posteaza configuratia finala, pentru un ultim ok inainte sa pui comanda.

Closed Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast