Reply to Thread
Results 1 to 4 of 4
    Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar

Ce parere aveti? ( Sony Alpha 6000 )

Click image for larger version

Name:	Sony Alpha 6000.jpg
Views:	440
Size:	35.7 KB
ID:	2194

http://www.dpreview.com/previews/sony-alpha-a6000/2

Salutare.

Am lichidat in intregime kit-ul foto Nikon pentru ca job-ul meu a virat in ultimul timp mai mult spre video asa cum ati vazut si sincer sa fiu, D90-ul meu imbatranise, nu se mai putea tine in pas cu cerintele, filmarea de pe el era praf, mai praf decat permite legea iar kit-ul DSLR devenise prea putin utilizat si greu.

Traiesc numai din scris, fotografie de produs si clipuri video de cativa ani buni si, deja simt cu certitudine ca cerintele incepusera sa se schimbe astfel incat am hotarat lichidarea matahalei de sistem DSLR de la Nikon si am decis sa trec pe sistemul Mirorless de la Sony, mai precis pe modelul care se lanseaza maine adica Sony Alpha 6000 pastrand dimensiunea senzorului cu care sunt obisnuit adica APS-C.

In rest tracking-ul, autofocus-ul, rezolutia, capacitatea de filmare.. toate specificatiile sunt cu mult mai bune decat ceea ce am avut si probabil decat ceea ce as fi putut cumpara in banii obtinuti pe kit-ul Nikon adica 4000 de lei ( fara Rucsac si Trepied pe care eventual am sa le vand separat).

Acum, observ ca avem pe aici cativa cunoscatori pe care as vrea sa ii intreb:

Credeti ca in cei ~ 4000 de lei reusesc sa achizitionez ceva mai bun pentru filmare in principal si pentru foto in secundar decat ceea ce mi-am propus deocamdata adica
    Kit-ul Sony Alpha A6000 + Obiectiv Power Zoom 16-50mm f/3.5-5.6 OSS ?
    Mentionez ca in viitorul apropiat vreau sa achizitionez si un obiectiv fix Sigma 30mm f2.8 DN Art negru - montura Sony NEX pentru fotografie generala si filmare.

Astept sfaturile voastre, poate exista ceva ce mi-a scapat.

PS. Creti sa facem un unboxing si cateva prime impresii despre acest aparat pe canalul de Youtube al Media DOT?

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Am citit de curiozitate review-ul la α6000, si pot sa spun ca sunt absolut stupefiat de cat de mult a evoluat tehnologia, intr-un timp atat de scurt (2007-2014)

Cand mi-am luat eu vechiul Nikon D40 (6mp, fara filmare) cu (destul de) multi bani, o camera "de varf" Nikon D2X costa ~25.000 lei (doar body) si avea 13mp pe un senzor Full-frame, dimensiuni uriase, 5 fps continous shooting si focalizare in 11 puncte.

Iar acum... cumperi "jucaria" asta cu doar 4.000 lei, care cu siguranta scoate poze mai bune decat se putea pe acea vreme, mai rapid, mai simplu, mai eficient, intr-o dimensiune compacta.
    Pur si simplu incredibil...

----
    Mult succes cu noua camera!

Multumesc @ wavetrex. Tot cu D40 am inceput si eu si inca il mai am pe micut. Nu prea m-am indurat sa ma despart de el, inca trage frumos si curat. constand inca de la primul cadru.
    Esti primul pana acum care a vazut clar toate motivele pentru care m-am hotarat sa intru pe sistemul Mirrorless de la Sony. Multora nu le vine sa creada ca un astfel de aparat poate sa faca o treaba foarte buna fara a fi neeaparat un DSLR.
    Il astept pe micut sa "soseasca" in bratele mele. L-am comandat in varianta kit cu obiectivul 16-50 imediat cum a intrat in stocuri si i-am pus deasupra si un acumulator separat ca buna masura de precautie. Acum .. lunga asteptare dupa curier. Sper sa soseascamaine pana la orele pranzului.
    Va tin la curent.

A venit. Mic si destept, acum butonez un pic la el.

Click image for larger version

Name:	Sony Alpha 6000 (2 of 2).jpg
Views:	1120
Size:	374.5 KB
ID:	2197Click image for larger version

Name:	Sony Alpha 6000 (1 of 2).jpg
Views:	450
Size:	450.8 KB
ID:	2198