Am incercat dealungul timpului majoritatea claselor dar printre cele mai bune mi s-a parut Barbarul. Desi nu are cel mai mare damage din joc, acesta are un mix echilibrat intre damage/survivability/eficienta.

Buildul care urmeaza sa il prezint se bazeaza pe aceste 3 aspecte ,dar cu precadere pe resource regenaration ,si este unul pre-RoS.

Primary – Frenzy/Runa- Smite – buildul necesita foarte mult fury, motiv pentru care prefer sa merg pe frenzy datorita hiturilor rapide care imi pot genera resourceul intr-un timp cat mai scurt/ Smite-ul il prefer pe torment 4-5-6 unde pack-urile de champion/elite iti pot pune problem chiar pe builduri mai tanky asa ca stunul iti poate oferi momente de respiro dese in care poti da un pot sau lua un health globe .
Secondary- Whirlwind/Runa-Wind Shear – main attack-ul .. il tinem apasat si cat ne tine fury-ul facem 275% weapon dmg la 360o/ Wind Shear - resource generator care ne ofera 1 fury pentru fiecare mob lovit
Action Bar
1.Rend/Runa- Bloodbath – skill complementar Whirlwindului ne ofera un dot de 1000% weapon dmg / 5 sec iar cu runa de Bloodbath in momentul in care un mob este omorat cu Rend pe el, dotul se aplica si mobilor din preajma sa.
2.Overpower/Momentum – AoE dmg de 380% weapon dmg cu 12 sec cd care are un dublu rol cu runa Momentum devenind totodata si un generator de fury – 5fury/mob.
3.Battle Rage/Marauder’s Rage – buff ofensiv de 120 sec care ne mareste dmg-ul cu 10% (15% cu runa) si 3% crit chance.
4.Wrath of the Berserker/Slaughter – nimic nu spune barbar ca acest skill. 25% crit chance in plus, 25% attack speed, 20% dodge si 20% movement speed timp de 20 de secunde. In plus cu combinatia de Rend , Whirlwind si runa de Slaughter de pe acest skill va vor ajuta sa treceti rapid prin mobi chiar si pe torment 1-2 fara un gear extraordinar.

Passive Skills
1.Animosity - Cu un build axat in jurul a 2 skilluri care consuma destul de mult fury, Animosity ne ofera 10% mai mult fury generation cu 20 extra fury
2.Brawler - Pentru ca mergem pe un barbar eficient care poate farma repede un numar mare de mobi, Brawler este un must pentru ca ne mareste dmg-ul cu 20% cat timp sunt cel putin 3 mobi in apropiere
3.Bloodthirst - Toate skillurile prezentate mai sus consuma foarte mult fury dar si fury regenul este pe masura. Bazandu-ne pe aceasta premisa, bloodthirst regenereaza pentru fiecare fury point consumat -578 life. La un pool de 120 fury consumat inseamna 69360 life. Cu un consum de fury direct proportional cu life regen putem rezista destul de mult.

Buildul il puteti regasi si aici:
http://eu.battle.net/d3/en/calculato...dRP!Wgd!YYcYab

Enjoy !