Si eu prefer clasa tip wizard in orice joc RPG, nu numai Diablo. Insa Diablo 2 l-am terminat cu Necromancer-ul la care am adaugat talentul Phantom mages de cel putin o duzina de ori, iar in WoW am jucat cu un Arcane Mage la Alliance si cu un Demonology Warlock la Horde.

Witch Doctor-ul mi se pare o clasa foarte versatila cu un bun echilibru intre minion summoning, CC si aoe dmg. Iata build-ul meu la lvl 60:

Click image for larger version

Name:	witch doctor.jpg
Views:	151
Size:	485.2 KB
ID:	2077

Main Attack-ul e asigurat de Firebomb cu cea mai avansata runa pt massive Aoe DMG, iar pentru larger Mobs atac mai intai cu Haunt modificat cu runa de drain life per second.
Mass Confusion si Spirit Barrage - Spirit spells cu cele mai puternice rune pentru massive aoe dmg aditional la care adaug skill-ul pasiv Rush of Essence pentru mana regeneration.
Prefer in loc de zombie dogs Fetish army cu aoe fire dmg si Hex pentru CC combinat cu aoe dmg rune, iar abilitatea pasiva Tribal Rites mareste recharge-ul lor dar si pentru Mass Confusion.
Life Regen e marit de Haunt cu runa Consuming spirit si skill-ul pasiv Grave injustice (dupa lvl 50 in loc de Jungle Fortitude).

Dintre abilitatile pe care le voi alege dupa lvl 60 am ales skill-ul pasiv Physical attunement, si la lvl 62 voi inlocui Spirit barrage cu Piranhas modificat cu runa Bogadile (massive minion summon).