Reply to Thread
Results 1 to 6 of 6
    Junior Member MaHmur is on a distinguished road

O mica problema mouse!

Salut,

Recent mi-am cumparat un mouse Natec Genesis GX77. Insa am o problema cu el: cand il ridic foarte putin de pe suprafata mousepad-ului cursorul tremura foarte tare. Este foarte stresant mai ales in jocuri cand misc mousul si o ia razna.
    Ce as putea sa fac sa dispara acel tremurat?
    Astept un raspuns!

Link catre produs: http://www.mediadot.ro/mouse/mouse-natec-gensis-gx77

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Mai mult ca sigur ti-a intrat murdarie in senzor.

Verifica-l cu atentie in lumina multa si cu un betigas de urechi (proaspat), sterge-i cu grija lentila.

Ar trebui sa dispara problemele.

---
    Daca nu dispar, incearca pe alta suprafata. Nu orice pad de mouse e bun pentru orice mouse.

---
    Daca tot nu dispar, garantia...

Junior Member MaHmur is on a distinguished road
    Salut,

Problema este de la inceput, de cand l-am folosit pentru prima data. Eu am crezut ca este de la mousepad (din cate am citit si pe alte site-uri) si ieri am achizitionat un mousepad de la steelseries destul de bun ( mai am un alt mouse pe laser care merge perfect).
    Sa mai explic inca o data: el nu tremura tot timpul, numai atunci cand este ridicat usor in aer cand mut mouse-ul in alta pozitie.

Senior Member gabi202000 is on a distinguished road
    salut. ai putea sa incerci urmatoarele lucruri : sa ii dai viteza mai mica daca ai buton pt dpi sau din windows daca nu ai, sa il desfaci si sa vezi daca nu cumva ceva vreun firicel sta in lumina laserului , sa incerci direct pe masa si pe suprafete de diferite culori deoarece culoarea afecteaa enorm precizia sau daca nu obtii chiar nimic dupa toatea astea il duci la garantie si daca il schimba si altu face la fel atunci asa e el configurat din fabrica posibil datorita unei precizii exagerate.

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Daca esti cu pad steelseries ( care sunt chiar foarte bune, sunt detinator de asa ceva si eu ), atunci singurele 2 explicatii sunt:
    - murdaria
    - defect in lentila (probabil o bula de aer minuscula in polimerul (plasticul) din care e facuta.

Daca l-ai curatat cum am zis, atunci ramane doar defectul... caz in care stii ce ai de facut.
    "Tremuratul" nu este o problema de configurare sau electrica.

Ca utilizator de mouse din 1993, am vazut destul de multi (de toate tipurile posibile si imposibile) si destul de multe probleme, asa ca puteti sa ma credeti pe cuvant

Junior Member korn is on a distinguished road
    Am avut si eu un mouse pe laser si aveam exact aceeasi problema. Mouse nou, mouse mat de la steelseries si nu am reusit sa rezolv problema nicicum asa ca l-am returnat si mi-am luat altul optic pe care il folosesc fara nici o problema de 2 ani.