Reply to Thread
Results 1 to 7 of 7
    Junior Member SlenderMRS is on a distinguished road

Cool Pc 1.500lei + Compatibilitate.

Buna ziua.
    As dori sa stiu daca acest PC(wishlist) facut de mine este bun pentru gaming.Cea mai mare nelamurire a mea este in privinta compatibilitatii si a sursei(chiar la surse nu ma descurc,este destul de buna cea care am aleso?Poate duce pc'u?)

Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar
    Salut.
    Ce jocuri vrei sa ruleze aceasta configuratie?

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Sincer, la asa un buget mic, as recomanda acest procesor:

AMD A10-6800K, FM2

(Restul componentelor dupa preferinte)

FARA PLACA VIDEO DEDICATA!
    Chip-ul video intern din acel procesor este suficient de puternic, cu siguranta asemanator cu alegerea ta (R 7770).

Ai in schimb mai multa memorie (8GB), cu o banda mai larga, si o placa de baza de calitate, cu care-ti poti extinde in viitor computerul cu o placa video serioasa, presupunand ca vor exista banii necesari...

Senior Member AlexSerbanoiu is on a distinguished road AlexSerbanoiu's Avatar
    recomand si eu varianta lui wavetrex. procesorul practic e acelasi, dar are si o placa integrata. Odata ce mai strangi bani poti sa iei si o placa dedicata, r7 240 ca sa faci un hibrid crossfire sau ceva mai bun.

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    6800K este Richland, Ahtlon II-ul acela este Trinity, o generatie mai veche un pic.

Se si vede de fapt la frecventa procesorului, 6800K este 4.1Ghz cu 4.4Ghz Turbo, pe cand Athlon II este 3.4Ghz cu 4Ghz Turbo.

IPC-ul e deasemenea un pic mai bun (5%). Per total, obtii cel putin 15% mai buna performanta din noul Richland, iar pentru jocuri mainstream GPU-ul intern este arhisuficient.

Nici una din solutii insa nu va rula Battlefield 3/4 sau alte jocuri pretentioase la detalii high, nici macar pe o rezolutie mica. Pur si simplu aceste solutii video "ieftine" nu rezista. Sunt de cel putin 10 ori mai lente decat o placa video "de varf", care costa 1200 lei sau mai mult.

Junior Member SlenderMRS is on a distinguished road
    Am un monitor BenQ de 1680x1050. Ciudat e faptul ca un prieten de al meu are 7770'u si totusi duce BF3 la 1080p pe totul aproape ultra(AA off,VSync off,cateva tweak'uri facute) cu 30-35fps.Nu vreau sa credeti ca nu va i'au opiniile in considerare.A doua placuta de 4gb o voi cumpara in timp.Nu vreau sa tot fac upgrade in timp,d'aia am ales acea platforma FM2,iar despre procesor,la ce as avea nevoie mai mult de procesor cand eu am nevoie de GPU.
    EDIT:As dori sa rulez jocuri gen Tomb Raider,Bioshock Infinite,BF3,Crysis 2/3.

Senior Member gabi202000 is on a distinguished road
    deci daca tii mortis sa iei un athlon ia 760k e pe richland si e mult mai bun. in al doilea rand ideea cu crossfireul dintre apu 6800k si o placa video ar fi buna dar dak vrei neaaparat placa video mai buna ar fi radeon 7790 chiar dak e un pik mai scumpa.
    si tias recomanda o placa de baza fm2+ asrock cu a55 sau e un gigabyte misto la mediadot cu chipset a88x

Tags for this Thread