Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 24
    Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar

Review Placa de sunet Externa Asus Xonar U7

1. Introducere

Daca lucrezi de destul de mult timp in industria IT asa cum o fac eu de cativa ani deja ai ocazia sa vezi si sa te "joci" cu diverse solutii audio, din generatii diferite si cam cu toate implementarile posibile. In cautarea mea dupa sunetul optim mie, nu am gasit pana acum decat doua componente ale sub-sistemului audio pe care le-am considerat intra-devar ca merita cu totul atentia mea acestea fiind placa de sunet pe care o posed, un vechi de pe acum dar excelent Asus Xonar Xense pe care am avut ocazia sa pun mana acum cativa ani buni si un set de casti Sennheiser HD 600 pe care am avut ocazia sa le ascult in trecut fara insa a-mi putea permite sa le achizitionez oricat de mult m-am straduit. In cele din urma alte prioritati mi-au refuzat ocazia de a pune mana pe a doua componenta a setup-ului audio cu care consider ca as fi fost perfect fericit pentru foarte multi ani de acum incolo. Mi-au ramas insa amintirea unei experiente extrem de placute dpdv audio, un "geekgasm" auditiv privit din perspectiva unui "calculatorist" si a unui batran "gamer" (daca doriti) si cu o componenta a sistemului meu audio pe care o consider piesa centrala a ceea ce am reusit sa strang in setup-ul de acasa, adica placa de sunet Asus Xonar Xense despre care va spuneam mai devreme.
    Trecand peste ani prin diferite placi audio si diferiti producatori m-am convins ca, pentru mine cel putin, placile audio Asus "suna" cel mai decent si in plus, pun la dispozitie drivere mature cu un program de update-uri regulat. Nu va ascund ca privesc catre acest brand cu foarte mult respect cand ma gandesc la solutii audio pentru un PC normal. Nu sunt insa un fan hard core si as renunta la ei in foarte scurt timp daca pe piata s-ar ivi o solutie mai buna in acelasi buget insa cum asa ceva pe la noi inca nu s-a intamplat, permiteti-mi sa prefer Asus in continuare pe segmentul audio cel putin pana la aparitia unui competitor real.

Acum, sunt perfect constient de faptul ca ultimul curent in sferele mai inalte ale cunoasterii IT, mai ales peste oceam pe canalele tehnice care se iau in serios se discuta despre faptul ca de fapt diferenta intre fisiere si diferite DAC-uri, placi de sunet este de fapt inexistenta si ca totul este marketing absolut. Poate ca sunt de acord cu unele aspecte dar in acelasi timp nu cred ca ar trebui sa ne oprim din a dori sau a achizitiona solutii audio care ne ofera posibilitati mai bune de expansiune, de redare pentru casti sau boxe mai pretentioase. Macar un DAC pe USB pentru casti si o sursa de semnal amplificata pentru un sistem de boxe ( sa zicem ) pentru a asigura o redare cat mai clara a materialului audio ceea ce, de pe o placa audio onboard normala poate fi dificil daca nu chiar imposibil ( in afara de cazul in care se foloseste iesirea optica, dar despre asta intr-un alt material ) aceasta oferind de obicei foarte putine dpdv al amplificarii, al facilitatilor software sau a suportului pentru diferitele tehnologii audio si a algoritmilor psihoacustici inclusi/ascunsi in drivere ( DTS, THX, etc).

In spatiul IT, pentru un PC normal sau high end al carui posesor se crede (asa ca mine) catusi de putin audiofil sau isi doreste pur si simplu un sistem de sunet cat mai bun in bugetul sau, totul incepe de cele mai multe ori de la o solutie de sunet onboard mai proasta sau mai buna in functie de gama din care face parte placa de baza, apoi trecerea este facuta in general catre o placa de sunet separata de cea onboard dar infipta in placa de baza, de unde isi trage resursele necesare functionarii care ofera un "boost" de volum, de claritate (in principal) pe langa cateva alte functii . Ei bine, in toate conditiile de mai sus indiferent de ce spune marketing-ul de care se bucura brand-ul ce a produs respectiva placa de baza, in afara cazului in care placa este complet inconjurata pe toate partile de o cusca metalica, in stream-ul audio se amesteca interferente electromagnetice generate de celelalte componente ale sistemului. Este un efect inevitabil si imposibil de eliminat complet intr-un PC, intr-o unitate sa-i zicem normala. Efectul este de multe ori imperceptibil sau in orice caz mult atenuat daca sursa este ce calitate, spatiul dintre componente este cat mai mare cu putinta si design-ul placii in general stie sa ascunda aceste efecte nedorite dar imposibil de ocolit.
    In alte ocazii, efectele astea nu pot fi ocolite din varii motive, utilizatorul ramanand cu acel "fasait" pe fundal "cand e liniste" pe track-ul audio, sau mici pocnituri ori alte artefacte audio. Pentru a ocoli aceste efecte neplacute, interferente electromagnetice sau alte "nebunii" sau pur si simplu pentru a oferi o solutie audio mai buna piata incepe sa evolueze din ce in ce mai mult catre solutii audio externe, care ofera aceleasi facilitati ca cele interne minus interferentele produse de alte componente ale sistemului. Dezavantajul? Ocupa un port USB si trebuie sa ii regasesti un spatiu pe birou. Nimic foarte grav...

Aceasta directie conforma cu ultimele trenduri este urmata cu prevedere si de "favoritii" mei pe partea audio pentru PC, Asus (o mai spun odata ca sa fie absolut clar si sa nu existe indoieli, nu am de ce sa ma ascund) iar o astfel de solutie destinata in primul rand gamerilor ( prin modelul de astazi ) este Asus Xonar U7 despre care voi avea ocazia sa va "vorbesc" in continuare dupa ce am terminat cele cateva zile bune de testare.

2. Ambalaj

Cutia este realizata (normal) din carton atent si detaliat printat in exact acelasi model si nuante ca si placa de sunet externa, aceasta fiind protejata impreuna cu accesoriile puse la dispozitie de o a doua cutie, neagra si mult mai solida decat prima. Dupa cum vedeti, combinatia dintre cele doua ofera o metoda perfecta de a expune produsul intr-un magazin traditional insa, cum nu ne aflam acolo nu o putem privi decat in fotografiile de mai jos.

Click image for larger version

Name:	Xonar U7 (2 of 16).jpg
Views:	799
Size:	410.7 KB
ID:	1966Click image for larger version

Name:	Xonar U7 (1 of 16).jpg
Views:	3766
Size:	350.4 KB
ID:	1967Click image for larger version

Name:	Xonar U7 (4 of 16).jpg
Views:	3704
Size:	327.8 KB
ID:	1968Click image for larger version

Name:	Xonar U7 (5 of 16).jpg
Views:	743
Size:	209.3 KB
ID:	1969

3. Specificatii si software

Interfata audio:
    USB 2.0, USB 1.0

Performanta audio:
    Output SNR: 114 dB
    Input SNR: 110 dB
    THD output : > 0.0006 %

Procesor Audio:
    C-Media 6632A ( Max 192Hz/24 biti )

DAC:
    Cirrus Logic CS4398
    Cirrus Logic CS4362

Sample Rate si Rezolutie:
    Playback: 44.1K/48K/88.2K/96K/176.4K/192KHz @ 16bit/24bit
    Inregistrare: 44.1K/48K/88.2K/96K/176.4K/192KHz @ 16bit/24bit
    S/PDIF: 44.1K/48K/88.2K/96K/176.4K/192KHz @ 16bit/24bit
    Suport ASIO: 44.1K/48K/88.2K/96K/176.4K/192KHz @ 16bit/24bit

Conexiuni:
    Analog Out:
    4 x 3.5 mm jack (Casti out /Side out/Center-Subwoofer out/Spate out)
    2 x RCA (Ne-Balansate)
    Analog IN
    1x3.5 mm jack (Microfon in, Line in)
    Digital
    1xS/PDIF out ( 1x Coaxial)

Suport Dolby Home Theater V4
    Suport pentru sistem de operare Windows 7 si 8, ( Mac OS X – playback fara instalarea driverelor )

Accesorii:
    Adaptor S/PDIF
    Cablu USB
    CD Drivere
    Manual al utilizatorului

Dimensiuni:
    130 x 80 x 25 mm

Software-ul este atat de simplu incat cateva screenshot-uri sunt suficiente pentru a explica felul in care este conceput:

Name:	Xonar U7 Software (4).jpg
Views:	805
Size:	216.2 KB
ID:	1973Click image for larger version

Name:	Xonar U7 Software (2).jpg
Views:	708
Size:	117.5 KB
ID:	1970Click image for larger version

Name:	Xonar U7 Software (1).jpg
Views:	746
Size:	91.8 KB
ID:	1971Click image for larger version

Name:	Xonar U7 Software (3).jpg
Views:	3556
Size:	190.0 KB
ID:	1972

4. Inspectia vizuala

Name:	Xonar U7 Inspectia vizuala  (9).jpg
Views:	3968
Size:	566.9 KB
ID:	1974Click image for larger version

Name:	Xonar U7 Inspectia vizuala  (1).jpg
Views:	3590
Size:	201.3 KB
ID:	1975Click image for larger version

Name:	Xonar U7 Inspectia vizuala  (7).jpg
Views:	831
Size:	445.1 KB
ID:	1976

Name:	Xonar U7 Inspectia vizuala  (2).jpg
Views:	4046
Size:	217.1 KB
ID:	1977Click image for larger version

Name:	Xonar U7 Inspectia vizuala  (6).jpg
Views:	840
Size:	494.6 KB
ID:	1978Click image for larger version

Name:	Xonar U7 Inspectia vizuala  (3).jpg
Views:	813
Size:	349.9 KB
ID:	1979

Name:	Xonar U7 Inspectia vizuala  (5).jpg
Views:	3997
Size:	284.2 KB
ID:	1980Click image for larger version

Name:	Xonar U7 Inspectia vizuala  (8).jpg
Views:	806
Size:	484.2 KB
ID:	1981Click image for larger version

Name:	Xonar U7 Inspectia vizuala  (10).jpg
Views:	3464
Size:	335.5 KB
ID:	1982

5. Experienta in utilizare, pareri personale

In primul rand in ceea ce priveste calitatea constructiei (asa cum ar fi de asteptat din partea unui astfel de produs) nimic de reprosat atat extern cat si intern. Cutia care gazduieste PCB-ul este compusa aparent dintr-un plastic dur si gros, dublat in zona capacului ce gazduieste butonul rotativ de volum si care la o simpla apasare tine loc de buton de "mute". PCB-ul este perfect curat si lucrat cu cea mai mare atentie neexistand urme reziduale de flux sau aliaj de lipire ramase de pe urma procesului tehnologic ce a dat nastere placii. Nu exista lipituri imperfecte sau urme de imperfectiuni ori modificari de ultim minut ori alt tip de interventii asupra pieselor sau carcasei. Alegerea culorilor, a schemei de culoare mi se pare un pic ciudata insa avand in vedere ca discutam despre o variatiune a unei placi de sunet destinata gamerilor, ce face parte dintr-o intreaga gama cu care imparte aceeasi finisare atunci, este perfect de inteles.

Software-ul Sonic Studio Pro care isi face aparitia imediat ce este instalat driver-ul este usor de inteles iar setarile relativ usor de identificat si de schimbat in afara de accesarea setarilor de pozitionare si setarea functiei Sonic Radar a carei functie este aceea de a oferi vizual un indice al directiei generale din care este emis un sunet anume in timpul gaming-ului facand cel putin in teorie mai usor de identificat directia generala din care vin pasii sau gloantele inamicului intr-un Shooter. Ideea nu functioneaza foarte bine intr-un joc online cu mai mult de cativa jucatori indiferent de unde ar arata softul cu pricina ca vine zgomotul.
    Mai intotdeauna te trezesti surprins de un alt oponent si luat ca din oala, in plus poate fi usor dificil de urmarit respectivul grafic incercand in acelasi timp sa te concentrezi la ce ai de facut. Fara indoiala, odata cu reducerea transparentei graficului si repozitionarea acesteia te poti obisnui cu aceasta functie si unii dintre noi o pot gasi utila dar, dupa cateva incercari eu nu am gasit-o (pe ea, pe utilitate) asa ca am dezactivat-o si am mers mai departe fara sa ma uit in urma. Abordarea panoului unic, static in ceea ce priveste software-ul de control este oarecum noua pentru cei de la Asus si pot spune ca in opinia mea este cea mai reusita de pana acum.
    Toate setarile, de la volum la numarul de canale sau bitrate ,audio Tuning, Egalizator sau functia Noise Gate sau Perfect Voice fiind foarte usor de activat cu un singur click si apoi reglat cu al doilea click & drag. Simplu si eficient si imi doresc ca softurile tuturor placilor de sunet Asus cel putin din gama high end sa primeasca update la o interfata asemanatoare. Dupa ce am lucrat cateva zile cu Xonar U7 mi se pare urata interfata driverului Xonar Xense de acasa, nu ca m-ar fi dat pe spate inainte. Interesanta si implementarea functiei Dolby sau Virtual Sorround pentru cei care isi doresc o spatializare mai buna a sunetului, implementarea fiind una reusita in driverele Xonar U7 si in special convingatoare in filmele de actiune. Un must-have in opinia mea pentru finalizarea unui sunet sorround de calitate.

Acum, hardware-ul. Am spus deja ca totul este perfect din punct de vedere al constructiei, de la primul pana ultimul detaliu iar piesele folosite nu fac exceptie.
    C-media este partenerul Asus pe partea audio de la inceput furnizand multe dintre cipurile audio integrate pe placile lor de sunet. Este adevarat, cipurile respective costa in sine poate cativa dolari per bucata si sunt folosite si pe alte solutii audio de multe ori mult mai ieftine la alti producatori insa ceea ce le finiseaza foarte bine capacitatile sunt restul componentelor folosite, driverele, UI-ul si in general design-ului intregului aparat. DAC-urile Cirrus Logic CS4398 si Cirrus Logic CS4362 sunt doua dintre flagship-urile respectivului producator folosite de multe ori in produse cu mult mai multe pretentii decat cel de astazi, amplif-uri high end, receivere de la Marrantz sau Onkyo si multi altii ceea ce , din nou ne vorbeste despre calitatea produsului si despre reteta hardware de succes implementata in aceasta mica cutie. Nu glumesc si nu laud pe nimeni, nu vreau sa par un fanboy sa zicem insa am avut ocazia sa vad cu ochii mei, sa fotografiez si sa va arat si voua constructia si piesele folosite de Asus in Xonar U7. Din punctul meu de vedere specificatiile "cutiei" intalneste si chiar depaseste cerintele mele in ceea ce priveste muzica, filmele si mai ales jocurile IN SPECIAL in segmentul sau de pret.

Sunetul reprodus este absolut natural, aproape analog daca doriti indiferent daca am ascultat (folosind castile de care dispun in acest moment – Sennheiser HD 555 si Qpad QH 90 pe partea full size si Ear Bombz H-Bombz sau Razer Moray pe partea de "doape") incredibila voce a lui Adele care este una dintre vocile feminine de exceptie la care ma raportez cand vine vorba sa testez un set de casti sau o placa de sunet, AC/DC si ale lor Back in Black, Thunderstruck sau Highway to Hell ori 50 Cent, Subcarpati sau muzica simfonica. Fiecare detaliu a fost reprodus pe cat de perfect a permis casca pe care o purtam in respectivul moment si sunt sigur ca DAC-ul asta, cutia asta mica ar putea sa mearga si mai departe utilizand casti High End de care eu nu am dispus la momentul testarii si redactarii acestui test care este in principal unul extrem de simplu relatat dintr-o persoectiva extrem de personala din partea unui wannabe audiofil, adica eu. Nu sunt tocmai cel mai exigent ascultator dar am o idee clara a minimei calitati audio pe care mi-o doresc de la o placa audio iar Xonar U7 indeplineste fiecare conditie (lipsa unui zgomot de final, separatie a instrumentelor, etc) pe care mi-o impun.

6. Ganduri de final

In comparatie cu ceea ce ofera, pentru un "calculatorist" ca mine sau un asa zis audiofil incepator, ba chiar si pentru unul mai avansat Asus XONAR U7 este una dintre cele mai bune oferte din sectorul de buget mic oferind un sunet clar, fara distorsiuni fiind capabila sa duca la maxim din punct de vedere al "rezolutiei" si sa lase in urma casti cu un cost de achizitie dublu, chiar poate triplu decat pretul la care poate fi gasita acum pe www.mediadot.ro. Da, este atat de buna, piesele de baza (business end-ul) fiind de top, constructia buna, solida iar softul matur si usor de folosit. Va gandeati la un upgrade al placii audio a PC-ului dar nu aveti cei 6-7-800 lei pentru un model de varf, va e lene sa deschideti carcasa pentru a monta o solutie interna? Daca da si aveti nevoi sa zicem "normale" dar totusi dincolo de ce ar puitea oferi o solutie audio onboard pentru muzica, filme, jocuri atunci poate ca Asus Xonar U7 este tot ce va trebuie. Cu siguranta merita privita cu un respect cel putin dublu in raport cu pretul sau .

Multumim de prezentare soul! Chiar vroiam sa vad si o alta parere despre aceasta placa de sunet externa. Momentan detin xonar d1 insa m-ar bate gandul la u7. Nu sunt hotarat pe deplin, insa vreau o placa externa.

Cu placere. Daca vrei sa faci un upgrade, U7 este o alegere foarte buna.

Junior Member Selesao is on a distinguished road
    vroiam sa intreb si eu ceva legat de placa deoarece nu am cunostinte in genul acesta. eu daca nu am placa audio la PC si pot face rost de acest Xonar U7, aceasta poate fi folosita pe postul de placa audio neavad una interna? Multumesc anticipat!

Da, bineinteles. Se conecteaza cu un cablu USB la PC, instalezi driverul si apoi poti atasa la placa de sunet boxe sau casti in functie de preferinte. Este posibil sa trebuiasca sa setezi in Control Panel - Sound - Playback aceasta placa de sunet ca Default Playback Device.

Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Tags for this Thread