Reply to Thread
Results 1 to 3 of 3
    Junior Member bp4711 is on a distinguished road

Probleme placa de baza

Salut!
    Recent am cumparat un nou pc. Am un ASrock 970 pro3 rev 2.0, si procesorul FX8320.
    PC-ul merge foarte bine, dar cand intru in BIOS, temperatura la CPU creste foarte rapid, cam 1 grad la fiecare 6 secunde. Toate optiunile de voltaj, oc, etc. sunt pe AUTO.
    Coolerul incepe si el sa se tureze odata cu cresterea temperaturii CPU. De la 45 grade, ajunge imediat la 60 de grade si creste.Nu l-am lasat sa vad la ce temperatura ajunge. Dar imediat ce ies din BIOS, totul revine la normal. Programele imi arata o temperatura normala, 35-40 grade in idle, 60-62 load.
    Mentonez ca am cerut asamblare la acest PC, deci a venit gata asamblat.
    Cum as putea sa rezolv aceasta problema? Multumesc.
    P.S.: Coolerul este cel stock.

Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar
    Salut
    In functie de BIOS si de setari, unele procesoare pot ajunge la incarcare maxima odata ce ai intrat in BIOS sau cum se numeste acum UEFI. Neavand software-ul necesar care sa le spuna ce sa faca si cand sa faca este posibil ca procesorul sa treaca pe regim maxim de consum.
    Nu consider ca ai o problema insa verifica daca, cooler-ul este bine asezat si prins de socket, daca este bine lipit de pastila procesorului. Posibil sa ai o mica problema acolo, desi nu cred altfel PC-ul ar fi intrat in protectie, inchizandu-se automat.
    Daca iti doresti temperaturi mai scazute ale proceosrului poti face un upgrade al cooler-ului.
    Sper ca ti-am fost de folos.

Junior Member eugen6000 is on a distinguished road

Probleme Asrock

Aceeasi problema o am si eu cu asrock z97 pro4 tot in 40° sta (asta in bios) si ajunge pe la 75° daca ii dau stres (nu overclock) cu vreun soft in windows, in timp ce un Asus H81M-E (la jumatate din pretul asrock) imi sta in 29° in bios.
    Stiu ca au optiuni diferite si chipset diferit dar totusi.
    Drept urmare nu vreau sa mai aud de asrock si doresc sa o inlocuiesc, dar sa ma ajutati ce sa aleg dintre Asus Z97-A si Asus Z97-PRO Gamer.