Reply to Thread
Results 1 to 9 of 9

Thread: AMD Bulldozer

AMD Bulldozer

Sa discutam aici despre mult blamatele procesoare AMD Bulldozer. Pe net se gasesc diverse pareri despre ele, drept este ca mai mult negative. Insa chiar este adevarat faptul ca au un consum ce se apropie de o mica fabrica iar performantele nu sunt tocmai stralucite ?

Senior Member DeDeRa is on a distinguished road DeDeRa's Avatar
    Nu prea este doar asta adevarat. Thuban, fosta generatie AMD, depaseste destul de mult Bulldozerele. Inafara faptului ca sunt mai rapide, mai reci si consuma mai putin, sunt si mai ieftine.
    Detalii poti gasi in reviewurile de pe Lab501.
    PS: De fapt, penibilitatea acestei noi generatii AMD nu poate fi exprimata in cuvinte... Epic fail este zis cu blandete, in realitate trebuind sa inventam ceva mai pragmatic, drastic.

Si-au construit buldozerul care o sa-i darame. Deja pretul la FX-8150 a inceput sa scada, intr-o perioada foarte scurta. A ajuns de la ~245 euro la ~215 euro.

Junior Member d4m4g3 is on a distinguished road d4m4g3's Avatar
    Sunt ok mai ales cele ieftine pentru sisteme fara pretentii, dar chiar si modelul cel mai performant nu este in niciun caz ceea ce trebuia.
    Mai au mult de munca, pana atunci Intel le-a luat fata fara doar si poate, din pacate.
    CPU: Intel i5 2500K / Titan Fenrir Evo MOBO: AsRock Z68 Pro3 RAM: 8GB Corsair XMS3 1600MHz GPU: Gigabyte GTX460 1GB OC HDD: Intel X25-V 40GB / Seagate ES.2 500GB / Samsung F3 HD103SJ
    ODD: Optiarc 7260S B PSU: Fortron Epsilon 700W 85% Case: Antec Twelve Hundred Monitor: Samsung SyncMaster 2253BW 2ms Speakers: Logitech Z2300 2.1 THX
    + Logitech G15 & Logitech G5

Regula mea numărul unu este să speri la tot binele din lume dar să te aştepţi la tot ce se poate mai rău.

Banned oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000's Avatar
    just behind u... always watching...via Bucuresti-TEI
    Si pe langa asta, Intel mai are si alti asi in maneca, banuiesc...

In momentul de fata nu prea au nevoie, si pana se mai gandeste AMD sa faca vreo miscare sigur mai gaseste Intel ceva nou.
    AMD-ul ar putea sa impresioneze prin pretul redus, acum ramane de vazut.

Banned oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000's Avatar
    just behind u... always watching...via Bucuresti-TEI
    Normal... la cum se misca AMD clar ca n-au nevoie.

windows-ul e defect, nu Bulldozer

Windows-ul e defect, nu Bulldozer ... pe Linux toate recenziile sunt bune, performanta e echivalenta cu cea a Intel-urilor care costa dublu, iar pe multithreading le umileste.

Am luat un Trinity pentru masina de jocuri/browsing (ca tot a iesit Steam pe Ubuntu ), dar pentru munca urmeaza un Vishera de top ... daca nu cumva ma voi arunca la o placa de baza cu doua socketuri G34 si doua Opteron 6300 (probabil de pe Amazon, in Romania vad ca nimeni nu aduce Opteron ca si cum toate firmele ar avea bani de aruncat).

Benchmark-urile din presa favorizeaza Intel foarte mult, dar a trecut vremea DOS-ului si nimeni nu mai ruleaza un singur program ci 10-20 de procese (chiar daca cei mai multi nu stiu ce se intampla in spate, doar se plang ca dureaza mult alt-tab-ul) si pe SMP Bulldozer si Piledriver sunt in top. Cand o sa am nevoie doar de un singur proces o sa imi iau Intel .

Junior Member RAUL is on a distinguished road
    Quote Originally Posted by DeDeRa View Post
    Nu prea este doar asta adevarat. Thuban, fosta generatie AMD, depaseste destul de mult Bulldozerele. Inafara faptului ca sunt mai rapide, mai reci si consuma mai putin, sunt si mai ieftine.
    Detalii poti gasi in reviewurile de pe Lab501.
    PS: De fapt, penibilitatea acestei noi generatii AMD nu poate fi exprimata in cuvinte... Epic fail este zis cu blandete, in realitate trebuind sa inventam ceva mai pragmatic, drastic.

Detin un x6 1090T Black Edition si sunt foarte multumit de el tinand cont ca amd ofera libertate la overclock, la alegerea placii de baza, etc. Sunt fan Amd dar nu pot spune ca e cel mai bun!

Intel si AMD se adreseaza la 2 utilizatori diferiti!

Intel e pt cei care sunt de parere ca au nevoie de ce este mai bun pe piata, chiar daca nu le foloseste, important e sa aiba Intel, ca asa au auzit de pe la altii ca este cel mai bun etc! Intel este bun de ce? pt ca ati vazut voi review-uri nenumarate in care se spune asa? pt ca ati vazut Benchmark-uri la greu in care au scos diferente enorme de punctaj? Dar voi ce utilizati, benchmark-uri sau produsul? In jocuri in care un I5 imi scoate o medie de 50 de fps iar un 1090T imi scoate 40 tu personal ca si Fan INTEL sau UTILIZATOR ENTUZIAST si convins de INTEL observi diferenta daca nu ti-o spune benchmark-ul?

AMD se adreseaza acelor utilizatori care nu au un buget imens, care nu isi cumpara produsul din snobism, se adreseaza acelor utilizatori care doresc un sistem ce ulterior poate fi imbunatatit fara schimbari radicale. Amd se adreseaza acelor utilizatori ce apreciaza realistic perfomantele unui produs la care trebuie sa tii cont si de pret... si va dau un exemplu cert:
    Compara Intel Core i7-3900X Extreme Edition, am scris 3900 ca sa alegeti voi 60 sau 70, cu un AMD Fusion FX-8350 si spune-mi ca crysis 3 se vede real pe INTEL si artificial pe AMD, spune-mi te rog ca pe AMD nu ruleaza si pe INTEL da.

Cand vine vorba de cei doi producatori toata lumea dintr-o data e critic, si apreciaza adevarata valoare a produselor; ok dar hai sa ne gandim si la ce ne trebuie, sa ii lasam pe cei care sunt redactori de reviste, care fac din critica celor 2 producatori o meserie si chiar si pe ei nu ii inteleg, caci in final alegerea produsului corect se face in functie de nevoia si utilizarea lui zilnica! Stim cu totii sa facem sisteme i7 de performanta maxima, dar cati dintre voi si le permit? Stim cu totii sa spunem ca i7-3970 e cel mai puternic, dar cati dintre voi sunt dispusi sa dea 4300 de lei? Va zic eu, cei care intr-adevar au bani si nu au ce face cu ei, si pe langa asta isi iau si o placa de baza asus de 1500 de lei si eventual 2 GTX 690 puse in SLI alaturi de o sursa ENERMAX sau COOLERMATER de 1500 W si o carcasa care sa le cuprinda pe toate cu un sistem de racire in toatalitate pe apa si pt video si pt proc si am rezolvat problema! Daca nu va permite-ti toti acest lucur de ce nu spunem DA intel ofera dar si cere banii pe acesta performanta pe cand AMD nu ofera ce ofera intel dar si pretul e pe masura, si cum diferentele in materie de jocuri sunt insesizabile relaistic deoarece FAR CRY 3 nu se vede precum un film daca tinem cont de actuala putere de procesare a informatie si nici CRYSIS 3 nu e atat de FANTASTIC, cel putin eu ma asteptam ca evolutia jocurilor sa fie pe masura evolutiei procesorelor si a placilor video, ori daca asta nu se intampla, de ce sa imi iau cel mai scump produs si sa joc acleasi joc in conditii egale cu un altul pt care plateesc jumatate sau un sfert din valoarea primului?

BULLDOZER este un porcesor ce isi va arata adevarata valoare atunci cand jocurile for fi optimizate pt multi-core, cand companiile care produc jocurile nu vor mai accepta onorarii pt a face publicitate unui alt producator fie el de CPU sau GPU. Este un porcesor ce serveste cu brio orice aplicatie pt o suma f mica comparativ cu concurenta, asa ca din partea mea tot respectul pt cei de la AMD desi recunosc ca au ramas un pic in urma si ar putea sa isi imbunatateasca produsele, chiar daca au putini sustinatori!

Tags for this Thread