Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 16

Thread: [RIG]-vvinterrr

Junior Member winterrrr is on a distinguished road winterrrr's Avatar

[RIG]-vvinterrr

Daca tot marea majoritate a achizitiilor le fac de pe mediadot, de ce sa nu-mi prezint si eu pc-ul.
    Configuratia arata cam asa:

CPU: Intel i5 2500K // 4ghz 1.12vcore daily use // 5.5 - 5.6ghz bench [ * L131B558 ]
    MB: ASRock Extreme 4 Z77
    RAM: G.Skill Trident 2x2 2000Mhz // 2133 - 9.9.9.24.1N
    GPU : Gigabyte Radeon HD 7950 WindForce 3GB v2 // 1126/1145 [ASIC slab, undeva pe la ~ 60% plus locked voltage ]
    Storage:
    1x Samsung 320GB SpinPoint F4
    1x Samsung 1 TB Spinpoint F3
    Extern: A-Data NH 13 1TB
    PSU: Seasonic X-660 Gold
    Case: Corsair Carbide 500R Black
    Cooling:
    Cpu : Thermalright Silver Arrow + 2x TY-147 Fans
    Case : 2x 120mm Corsair FanCase + 2x 120mm Thermalright TY-140 + 2x Corsair AF120 Performance Ed. + 1x 200mm Corsair FanCase.
    FanController : Scythe Kaze Master Flat
    Conectica: NZXT + Silverstone sleeving cables.
    Periferice: Mouse: Enzatec Team Scorpion X-Luca ( aproape de pensionare)
    Keyboard : ceva Genius antica, 5 ani de utilizare si totusi mai putin zgomotoasa decat tastatura din combo-ul Devastator de la CM Storm)
    Mousepad: Mionix Sargas 360

Display : Dell S2240L ( si acum regret ca n-am luat S2440L )

Poze putin mai tarziu...

Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar
    Bun venit pe forumul Media DOT!
    Astept nu nerabdare pozele.
    Dupa specificatii ma astept sa fie un PC foarte bine aranjat.

Multumesc soulwise !

Desi mi-ar fi placut nu sunt un bun fotograf si n-am avut o camera mai straucita pentru poze asa ca marea majoritate dintre ele sunt facute cu telefonul si modificate cu o aplicatie android.

Cateva de la ultima curatentie de iarna si cateva mai vechi:

Urmatoarele update-uri vor fi cu siguranta perifericele, urmate un un nou hdd si inlocuirea monstrului aluia de Silver Arrow ( asta in ultmia instanta).

Exact cum ma asteptam. Foarte curat si fumos aranjat.
    Felicitari .

Senior Member eduardrobert is on a distinguished road
    Great!

Senior Member Augustin PRiME is on a distinguished road Augustin PRiME's Avatar
    Welcome overclocker-ule Inca nu le-ai dat de cap la G.SKILL-uri ?

Nu maestre, adevaru' ca nici n-am mai incercat din greu dupa primele teste sa le dau de cap, cam multa munca in ultima perioada si foarte putin timp liber.

Destul de nehotarat in ultima perioada in ceea ce priveste viitoarele upgrade-uri. Daca acum 2 saptamani aproape vandusem 7950, dupa aceea a urmat o perioada de cateva zile in care am aprofundat treaba cu "mineriturl" si aveam in cap achizitionarea unei alte placi video, asta pana am pus totul pe foaie si am facut niste calcule simple sa vedem profitul in final renuntand si la treaba asta.
    Ok, atunci schimb perifericele, dar ce? Daca in privinta mouse-ului eram decis ( am vrut Naos 3200 si asta am luat intr-un final) la tastaura era putin mai complicat. Am avut in cosul de cumparaturi de la Gigabyte K8100 pana la Cyborg V7, Roccat Isku, SS Apex RAW, Tesoro Durandal G1NL si la toate gaseam mici lucruri care ma nemultumeau ( poate sunt eu prea pretentios) si intr-un final am decis sa aman putin investitia in asa ceva.

Pana la urma am inlaturat cele 2 kg de metal care atarnau de placa de baza si am achizitionat Corsair H100i.

Naos and Sargas

The Beast

Cele doua ventilatoare front au fost inlocuite de un twinpack Corsair AF120 LED Blue Quiet Edition High Airflow 120mm.

Frumoase upgrade-uri.
    Sa le stapanesti sanatos .
    Cum stai cu temperaturile acum fata de vechiul cooler?

Multumesc soulwise.
    Silver Arrow este un cooler de top ( a tinut exemplarul asta de 2500k la + 5ghz in temperaturi umane), deci stiam de la inceput ca schimbarea lui nu va aduce un spor de performanta prea mare motiv prentru care nici n-am fost curios cum se descurca pana in momentul de fata, desi il am montat de cateva zile. Cel putin pentru moment. Principalul motiv pentru care l-am inlocuit a fost greutatea sa, placa de baza parea foarte tensinata neavand nici o constructie foarte solida. Alte motive ar fi accesul mult mai usor in interiorul cracasei, o mai buna circulatie a aerului, montarea/demontarea cooler-ului mult mai usoara (uram clemele cu care erau prinse ventilatorele alea) si nu in ultimul rand design-ul.
    Zilele urmatoare urmeaza repozitionarea ventilatoarelor de pe radiator si dupa aceea il bag putin in teste.

Ca si tastatura cred ca voi incerca o comanda in afara tari de un Raptor K50 de la Corsair sau o tastaura mecanica, probabil k70. Asta dupa ce imi revin putin cu bugetul.

Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast