Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 16
    Junior Member deWolf is on a distinguished road

configuratie PC: Autocad, Photoshop - in mare parte ... si numai 2D

Am nevoie, in curând, de un "computator" ... unde aplicațiile principale sunt cam cele din titlu și n-as vrea sa arunc cu banii pe lucruri care nu "se pupa" ori nu-mi folosesc. Apoi as mai vrea sa nu fiu nevoit, prea devreme, sa-l inlocuiesc (cam la 3-4 ani e rezonabil )

Eu cam la astea m-am gandit:

multumesc de pe acum pentru fiecare staruinta!
    cu respect,
    Daniel

Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar
    Bun venit pe forumul Media DOT!
    Mi se pare o configuratie foarte echilibrata pentru ceea ce ai nevoie.
    Daca ar fi sa adaug o parere as spune ca, cu cat mai mult RAM cu atat mai bine mai ales daca vorbim de editare video sau After Effects, altfel pentru autocad si Photoshop este o configuratie foarte buna!

Senior Member NooBooS is on a distinguished road
    H87 Pro4 tot de la ASRock.
    Diferenta se duce in GTX 760, ce model vrei tu, eventul cel mai ieftin custom cooling.
    Kitul de 2x8GB de la Crucial Sports, cel negru.
    WD Red, fara doar si poate, desi un pic mai ieftin, super calitate si siguranta.

pentru rapiditate
    multumesc @soulwise !
    @NooBooS, multumesc de recomandari! mie-mi ia mai mult timp sa vad despre ce-i vorba

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    La ce iti trebuie placa video dedicata ?

- Chip-ul din 4771 este PERFECT capabil sa ruleze Autocad/Maya/ProEngineering/Photoshop/GIMP si orice alt software profesional vrei sa-i arunci in cap.

- Iti recomand un Samsung 840 (Pro sau Standard, dupa preferinte si buget), in loc de Intel 530, sunt depasite deja.

- Ai nevoie de un cooler dedicat pentru acel i7, se incalzeste binisor cand e in full-load (rendering), si s-ar putea sa-l vezi pe la 90+ grade dupa o ora de rendare cu coolerul stoc... nu-ti recomand.

Cam atat.
    Succes !

Quote Originally Posted by wavetrex View Post
    La ce iti trebuie placa video dedicata ?

- Chip-ul din 4771 este PERFECT capabil sa ruleze Autocad/Maya/ProEngineering/Photoshop/GIMP si orice alt software profesional vrei sa-i arunci in cap.

- Iti recomand un Samsung 840 (Pro sau Standard, dupa preferinte si buget), in loc de Intel 530, sunt depasite deja.

- Ai nevoie de un cooler dedicat pentru acel i7, se incalzeste binisor cand e in full-load (rendering), si s-ar putea sa-l vezi pe la 90+ grade dupa o ora de rendare cu coolerul stoc... nu-ti recomand.

Cam atat.
    Succes !
    Auzisem eu treaba cum ca n-ar trebui o placa video dedicata, dar nepriceput fiind ... mde!
    Acum iti foarte multumesc ca-mi intaresti banuielile!
    Treaba cu randarile ... nu prea e cazul. Mi se-ntampla f. rar spre deloc! Dar un cooler cred c-ar trebui totusi ...
    In situatia asta, bag seama, se mai reduce bugetul!

Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar
    Eu credeam ca vei edita si video, de aceea ajunsesem la concluzia ca sistemul este ok desi cred ca si la Photoshop ai avea de beneficiat de pe urma unei placi video separat.
    Daca te ocupi insa numai de autocad procesorul este suficient.
    Decizia iti apartine .

Ca utilizator care se loveste FIX de ce-ti trebuie tie (sunt si eu tot inginer si lucrez in aCAD) iti pot confirma ca i7 (in cazul meu 2600) e arhisuficient pentru ce ai arunca in el (ma refer la video-ul integrat) Eu am doar 8Gb de ram si sufar putin la partea de editare (cine se joaca in Sony vegas stie ce vreau sa spun) dar una peste alta n-am simtit nevoia de mai mult. Cand mi-am luat 7870-ul deja am trecut la alt nivel. Nu stiu daca ai nevoie de un gpu mai puternic de 660/7870/270x.
    Totusi m-as orienta catre placi de baza mai bunicele (macar un z87 asa cum ai ales) pentru ca o placa video se vinde mult mai usor decat un kit procesor + placa de baza (daca vei simti nevoia de upgrade al sistemului)
    Carcasa e arhisuficienta (am testat destul de mult una si am prieteni foarte multumiti de model)
    Sursa as alege asta:
    http://www.mediadot.ro/surse/sursa-s...80-plus-bronze
    Hardul WD Red ar fi potrivit pentru fiabilitate. Recomand si eu Samsung 840 Pro cu MLC (chiar si 840 Evo e ok)
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Intel I7 4770K, Gigabyte Z87 G1.Sniper, Corsair Vengeance 2x4Gb DDR3 1600mhz, Gigabyte G1 GTX1060 OC, Intel 530 120Gb, Seagate 1tb 7200.64 sata3, Fractal Design R5, Logitech K740, Corsair M60

cu multumiri pentru @soulwise si @albertstaicu

Tot fac modificări la wishlist-ul meu. Am găsit pertinenta și schimbarea sursei.

Daca (chiar) este necesar un cooler dedicat pentru i7, as vrea o recomandare.

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    @albertstaicu, nu poti compara HD2500 din i7 2600 cu HD4600 din i7 4771. E o diferenta de la cer la pamant, e cel putin de 5 ori mai rapid in 3D, si mult mult mai bun in 2D/accelerare.

Photoshop foloseste accelerarea OpenGL la zooming si la previzualiarea UNORA din efecte, insa pot sa spun din proprie experienta ( folosesc Photoshop destul de mult in job-ul meu ) ca nu are un impact extraordinar.

In plus, repet, iGPU-ul HD4600 este foarte puternic comparat cu ce au mai enumerat colegii pe aici... practic, merg si jocurile ( desi la setari pe minim/mediu ), este doar cu putin mai slab decat iGPU-ul din noul procesor AMD Kaveri.
    Sigur, in jocuri 3D conteaza daca ai 17 FPS sau 30 FPS ( diferenta dintre cele 2 ), dar la munca/grafica/etc. unde nu se rendeaza frame-uri cu o fluenta constanta, chiar NU CONTEAZA.

Am folosit Photoshop in mod perfect cu tot cu accelerare pe HD4000-ul din al meu i5 3570k, si e mai slab decat HD4600.

Dar nah, o placa video nu strica in cazul in care vrei sa bagi niste gloante in inamici in pauza dintre doua munci

Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast