Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 11
    Junior Member Hescara is on a distinguished road

Upgrade placa video

Salut MediaDOT!
    Am stras niste bani si vroiam sa imi cumpar o placa video cu bugetul intre 300-400 lei.
    Momentan am procesorul Amd athlon x2 2.5 placa video nf4am2l hdd 250gb seagate 7200 power supply powerlink 450w si placa video nvidia geforce 9300ge.
    Am cautat pe mai multe site-uri dar nu am ajuns la o concluzie. Mi s-a spus sa cumpar 7750-ul pentru ca sursa mea nu este destul de puternica ca sa tina 7770-ul. Ce credeti?
    Daca pot sustine 7770-ul ce versiune imi recomandati? Pe mediadot vad o multime de varianta de la 380 de lei la 500. Eu unul cred ca ghz edition ar fi cea mai buna.
    Multumesc pt ajutor!

De asemenea, credeti ca ma pot juca niste jocuri mai recente la detalii medii gen Far Cry 3 si Metro: Last Light cu rezolutia 1280x1024?

Senior Member AlexSerbanoiu is on a distinguished road AlexSerbanoiu's Avatar
    am aflat ca placa ta video actuala, 9300ge consuma 86w in idle si cam 120w in full load. un 7790 ,dar care depaseste bugetul tau consuma cam la fel. De aici reiese ca orice placa mai jos plasata de 7790 ar fi suportata de sursa ta. In acesti bani ai http://www.mediadot.ro/placi-video/p...bit-oc-edition . La acea rezolutie vei puta juca jocurile precizate de tine, fara AA si la rezolutii low-mediu

Quote Originally Posted by AlexSerbanoiu View Post
    am aflat ca placa ta video actuala, 9300ge consuma 86w in idle si cam 120w in full load. un 7790 ,dar care depaseste bugetul tau consuma cam la fel. De aici reiese ca orice placa mai jos plasata de 7790 ar fi suportata de sursa ta. In acesti bani ai http://www.mediadot.ro/placi-video/p...bit-oc-edition . La acea rezolutie vei puta juca jocurile precizate de tine, fara AA si la rezolutii low-mediu
    7770-ul este mai bun sau mai slab fata de placa video recomandata de tine, r7 250?

Senior Member NooBooS is on a distinguished road
    R7 250 se afla la granita subtire dintre HD 7730 DDR5 si HD 7750 DDR5.

Administrator Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan's Avatar
    Daca placa ta de baza este ASTA, nu stiu daca nu cumva combinatia placa de baza + procesor va "gatui" placa video (AMD 7770). Adica cred ca o sa poti monta placa video fara probleme dar nu cred ca o vei folosi la intreaga ei putere datorita combinatiei hardware care o "trage in jos". In plus vad ca poti folosi un maxim de 4 GB RAM ...

Ce vreau sa spun este ca pentru acel PC in acea configuratie, ar trebui pusa o placa video mai potrivita pentru el. Ca sa spun mai plastic este ca si cand ai pune un motor puternic de Mercedes pe un Trabant. Nu va merge mai repede Trabantul, ci va fi doar alt Trabant o idee mai rapid dar cu motor de Mercedes, iar tu vei fi cheltuit multi bani pe motor. Ai fi putut instala si un motor de Dacie mai ieftin decat cel de Mercedes si ai fi avut aceeasi performanta

Quote Originally Posted by Bogdan View Post
    Daca placa ta de baza este ASTA, nu stiu daca nu cumva combinatia placa de baza + procesor va "gatui" placa video (AMD 7770). Adica cred ca o sa poti monta placa video fara probleme dar nu cred ca o vei folosi la intreaga ei putere datorita combinatiei hardware care o "trage in jos". In plus vad ca poti folosi un maxim de 4 GB RAM ...

Ce vreau sa spun este ca pentru acel PC in acea configuratie, ar trebui pusa o placa video mai potrivita pentru el. Ca sa spun mai plastic este ca si cand ai pune un motor puternic de Mercedes pe un Trabant. Nu va merge mai repede Trabantul, ci va fi doar alt Trabant o idee mai rapid dar cu motor de Mercedes, iar tu vei fi cheltuit multi bani pe motor. Ai fi putut instala si un motor de Dacie mai ieftin decat cel de Mercedes si ai fi avut aceeasi performanta
    Ce placa video imi recomanzi? De asemenea daca voi da mai putini bani pe o placa video nu o sa fie mai slaba decat placa 7770 care va fi limitate de faptul ca am pci 2.0?

Senior Member NooBooS is on a distinguished road
    Ca sa nu sughita sursa, care este totusi...mai slab calitativa, ar trebui sa mergi pe R7 250, caci HD 7750 DDR5 nu prea am mai vazut.

Quote Originally Posted by NooBooS View Post
    Ca sa nu sughita sursa, care este totusi...mai slab calitativa, ar trebui sa mergi pe R7 250, caci HD 7750 DDR5 nu prea am mai vazut.
    Cum crezi ca se va descurca in jocuri la rezolutia 1280x1024?

Administrator Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan's Avatar
    De asemenea daca voi da mai putini bani pe o placa video nu o sa fie mai slaba decat placa 7770 care va fi limitate de faptul ca am pci 2.0
    Diferentele intre PCI E 2.0 si PCI E 3.0 sunt insesizabile pana si pe calculatoarele performante. Poti pune o placa video PCI E 3.0 in slotul 2.0 fara probleme iar 7770-ul nu e "limitat" de slotul PCI am spus si mai sus; combinatia de placa de baza + procesor pe care o ai tu sunt slabe. Ca sa mearga acea placa video la 100% din capacitatea de procesare trebuie sa ai si o configuratie care sa o ajute.

Ce placa video imi recomanzi?
    Vezi postul lui NooBooS

Cum crezi ca se va descurca in jocuri la rezolutia 1280x1024?
    Foarte bine.

Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast