Reply to Thread
Results 1 to 7 of 7
    Senior Member Augustin PRiME is on a distinguished road Augustin PRiME's Avatar

Ghid de izolatie subzero pentru CPU si RAM!

Ghid izolatie subzero.

Personal am incercat cateva metode de izolare a placii de baza de cand am inceput mania subzero, dar mereu m-am gandit care este cel mai bun. Am ajuns la o concluzie foarte simpla ... nu exista cel mai bun izolator, toate sunt bune, depinde cum vrei sa lucrezi si cum vrei sa arate in poze pentru ca in final tot tu stii cat te-ai chinuit.

O sa-l prezint pe cel mai simplu.

Poza 1 ( Cam asa il incep, deschid cage-ul procesorului si incep discret sa pun 4 linii de banda de mascare in jurul procesorului )

Poza 1 optional ( Se poate exagera pana la asa ceva poate chiar mai mult, depinde eu nu folosesc atat )

Poza 3 ( am realizat ca poza 2 nu era chiar sugestiva ) se ia un servetel de aproximativ 15 pe 15 se impatureste si se taie in mijlocul lui un patratat de aproximativ marimea soketului. Se infige ferm cu degetul catre baza socketului.

Poza 4 ( Se pune capacul cage-ului, se mai taie un servetel de marimea cage-ului poate putin mai mic )

Poza 5 Backplate-ul impreuna cu izolatia spate difera iar de la om la om eu o fac prin backplate armaflex AC de 25mm, se gaseste la ROMSTAL 1x1.5m de diverse marimi de la 23 pana la 70 de lei si un servetel indoit si gaurit pentru socketuri 775 115x si 1366.

Poza 6 Cam asa arata izolatia finala, cei care aveti pot pentru DICE recomand sa mai puneti un strat de armaflex peste servetele si sa strangeti bine.

Poza 7 Sistemul personal de bench, in timpul sesiunii.

Pentru orice intrebari despre subzero va stau la dispozitie pe PM.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version

Name:	7.jpg‎
Views:	462
Size:	94.1 KB
ID:	1677   Click image for larger version

Name:	1 ( optional ).jpg‎
Views:	434
Size:	96.5 KB
ID:	1678   Click image for larger version

Name:	1.jpg‎
Views:	446
Size:	97.1 KB
ID:	1679   Click image for larger version

Name:	3.jpg‎
Views:	454
Size:	93.4 KB
ID:	1680   Click image for larger version

Name:	6.jpg‎
Views:	457
Size:	93.1 KB
ID:	1681  

Click image for larger version

Name:	4.jpg‎
Views:	454
Size:	90.1 KB
ID:	1682   Click image for larger version

Name:	5.jpg‎
Views:	463
Size:	87.6 KB
ID:	1683  

Memoria RAM este o componenta foarte importanta a sistemului si de cele mai multe ori este subapreciata. Odata cu aparitia platformei Haswell + cipsetul Z87 overclock-ul la RAM cunoaste alte limite.
    Am sa va descriu un mic tutorial pentru a izola placa de baza pentru o sesiune subzero care include RAM-ul.
    Pasii sunt in ordinea numemor pozelor, de la 1 la 13 ( sort of ... ).

Poza 1 Se ia un bucata placa de baza, se curata de praf pentru pasul 3.

Poza 2 Art Eraserul ( metoda cea mai comuna de izolat placa de baza ) se incalseste la foehn sau la pistolul cu aer cald timp de cateva minute. Acest lucru este necesar pentru a inlatura grasimea de pe art eraser acumulata de pe mainile voastre.
    >>http://www.profiart.ro/catalog/produ...-faber-castell <<
    Exista multe marci de Art Eraser sau guma plastica ( se gaseste la majoritatea librariilor ), dar cea mai buna din testele mele este Faber Castell este foarte maleabila si nu prea trebuie incalzita.

Pasul 3 Se rup bucati mici de art eraser si se apasa pe placa de baza acoperind toate SMD-urile si se inconjoara capacitorii ( in principiu toate componentele electronice de pe placa de baza ). Cel mai important aspect este izolarea in jurul sloturilor de memorie. Sub ele NU trebuie sa ajunga umezeala.

Pasul 4 &5 Servetele de bucatarie se fac rulou si se introduc intre sloturile de RAM, cu grija. Eu le-am introdus folosind o surubelnita fina si apasand usor.

Pasul 6 Portiunile cu contacte se acopera cu banda ( de mascare / izolier / ce aveti la indemana ). Se lasa un spatiu mic pentru a introduce RAM-ul in slot. Se verifica daca RAM-ul functioneaza normal inainte de a fi izolat si mai mult!

Pasul 7 Depinde foarte mult de voi si cat de lunga este sesiunea de teste. Eu izolez RAM-ul pe exterior cu cateva straturi de servetele si le tin strans pe ram folosind elastice.
    Nota. Pe module se pune pasta termala pentru un contact termic cat mai bun.

Pasul 8 Se monteaza potul de RAM / UNI Adapter ( By EK ) sau ce mai aveti voi acolo pe module. In functie de ce aveti el trebuie izolat suplimentar. UNI nu se izoleaza.

Pasul 9&10 Optional se monteaza o sonda de temperatura ( poza 10 ) Poza 9 asa arata RAM-ul in sesiune cu o umiditate de peste 55%

Pozele 11 si 12 Sunt orientative.

Pasul 11 ( poza 13 ) RAM-ul indiferent cat de izolat a fost prinde umiditate si particule de apa din atmosfera, se incalzeste cu pistolul cu aer cald sau cu foehnul si se sterge cu servetele.

Pasul 12 Placa de baza se dezizoleaza complet, ART ERASERUL se inlatura foarte usor de pe placa de baza. In final arata ca in prima poza.

Pentru orice intrebari va stau la dispozitie pe PM.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version

Name:	art_eraser.jpg‎
Views:	418
Size:	38.2 KB
ID:	1684   Click image for larger version

Name:	7 (1).jpg‎
Views:	427
Size:	91.1 KB
ID:	1685   Click image for larger version

Name:	13.jpg‎
Views:	445
Size:	96.5 KB
ID:	1686   Click image for larger version

Name:	12.jpg‎
Views:	413
Size:	88.6 KB
ID:	1687   Click image for larger version

Name:	11.jpg‎
Views:	426
Size:	90.8 KB
ID:	1688  

Name:	2.jpg‎
Views:	415
Size:	83.2 KB
ID:	1689   Click image for larger version

Name:	10.jpg‎
Views:	432
Size:	87.1 KB
ID:	1690   Click image for larger version

Name:	6 (1).jpg‎
Views:	435
Size:	91.6 KB
ID:	1691   Click image for larger version

Name:	3 (1).jpg‎
Views:	427
Size:	96.4 KB
ID:	1692   Click image for larger version

Name:	8.jpg‎
Views:	392
Size:	88.4 KB
ID:	1693  

Name:	9.jpg‎
Views:	436
Size:	84.6 KB
ID:	1694   Click image for larger version

Name:	1 (1).jpg‎
Views:	425
Size:	93.6 KB
ID:	1695   Click image for larger version

Name:	4 (1).jpg‎
Views:	413
Size:	96.0 KB
ID:	1696   Click image for larger version

Name:	5 (1).jpg‎
Views:	412
Size:	95.0 KB
ID:	1697  

Am observat ca pozele nu au fost atasate in ordinea normala, descirerea ( numarul pozei ) se gaseste in coltul dreapta jos!

Senior Member Roby is on a distinguished road Roby's Avatar
    Buna de unde pot cumpara nirtogen lichid si cat costa ?

Nitrogen Lichid ( LN2 ) se poate cumpara de la Linde Gaz Romania ( au multe sedii in care livreaza LN2 )

Ca sa poti folosi LN2 iti trebuie un Dewar! Linde cere preturi exorbitante pentru inchirieri deware.

Pretul in Romania este de 3.6 Euro pe litru in dewar-ul tau si de 8 euro in dewarul lor.
    Trebuie sa dai o declaratie ca nu o sa transporti LN2-ul mai departe de 100 de kilometri de sursa ( exista riscuri de a exploda in masina si tu odata cu ea )

Pentru a folosit LN2-ul la adevarata lui capacitate iti trebuie un pot foarte bun.

Recomand F1 Extreme Dark >> http://kingpincooling.com/containers/ <<

Exista si alti producatori, de exemplu alianta SF3D + EK ( il gasesti pe Site-ul EK ) sau producatori mai putini cunoscuti care isi promoveaza singuri munca.

Senior Member Roby is on a distinguished road Roby's Avatar
    Multumesc !!

Mi se pare cam riscanta operatia, nu ar putea pusca, din cauza temperaturi fata din cea de camera,adica faza cu inghet-dezghet?