Reply to Thread
Page 1 of 7 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 10 of 70
    Senior Member Augustin PRiME is on a distinguished road Augustin PRiME's Avatar

Extreme Overclocking Corner

Salutari!

In acest thread o sa-mi prezint activitatea mea preferata Overclocking-ul dus la extrem

Sistemul meu nu este "de daily use" este in continua schimbare si daca am uneori ceva pe suflet ii schimb cam ce vreau la el.
    CPU: i5 4670K @5400 1.55V Single Stage -50 grade C in regim de overclocking / 4500 1.22V air Cooling
    MB: Gigabyte Z87X-OC
    RAM: Dominator Platinum 2666 C11 Team Group Xtreme LV 2400 CL9
    VGA: Gigabyte GTX 670 daily use / multe altele pentru teste
    PSU: Cooler Master Gold 1200W daily + Cooler Master PRO M 850W bench + Nexus 1.1K ( la momentul scrierii acestui post ea se afla pe bench )
    SSD: Samsung 840 Pro daily + S510 120GB bench OS
    HDD: Samsung SpinPoint F4 2TB x 2 + Samsung SpinPoint F3 1TB x 2
    ODD: Rar folosit ( deci nu e conectat )
    Bench Table: Phobya WaCoolT Benchtable black

Cooling
    VGA: Phobya 360 G-CHANGER + D5 pe 24V + XSPC TANK D5 + EK VGA SUPREMACY + 6 x AeroCool Shark 700 RPM-1500 + Scythe Q8 modat pentru 20W pe canal

Pentru procesor folosesc un sistem de racire pe baza de freon contruit de un prieten din Italia, Andrea Dimas.

O mare parte din activitate o sa mi-o gasiti pe HWBOT >> http://hwbot.org/submission/2485905_ <<

Daca aveti intrebari, va stau la dispozitie!

Toate cele bune,
    AugustinPRiME!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version

Name:	7.jpg‎
Views:	167
Size:	94.1 KB
ID:	1674   Click image for larger version

Name:	DSCN9458.jpg‎
Views:	162
Size:	92.5 KB
ID:	1675   Click image for larger version

Name:	1 (1).jpg‎
Views:	152
Size:	91.0 KB
ID:	1676  

Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar
    Bun venit Augustin.
    Ma bucur ca ai ales sa devii membru al acestei comunitati.
    La cat mai multe reusite !.

Am primit acum multa vreme un numar mare de invitatii, pe care din pacate nu le-am putut onora pana in acest moment.

@Soulwise ma bucur ca sunt un membru al acestei comunitati si imi voi folosi cunostintele sa incerc sa raspund la orice intrebare legata de overclocking.

Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar
    Mai bine mai tarziu decat niciodata .
    Din nou, wellcome!

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Frumos !

Am sa incep eu cu intrebarile

1. Cam cat ar costa construirea sau cumpararea unui astfel de "congelator" de procesor ?
    2. Poate fi folosit la o setare mai redusa, care sa nu duca temperatura sub zero grade, dar sa o mentina la un constant 3-5 grade celsius ? (Adica, sub temperatura camerei dar nu sub zero ca sa formeze condens/inghetare )
    3. Cum ai capatat pasiunea asta interesanta ?

In primul rand salutari!

1. Pentru ca piesele sunt foarte variate, gusturile pot fi variate, preturile implicit sunt variate! De la 400 de euro ceva slab pana la mii de euro cu mai multe compresoare care iti aduc -150 de grade ( limita e impinsa de un australian cu -163.3 grade folosint 6 compresoare cu un consum total de aproape 6500W ora )
    2. Exista elemente peltier care iti pot aduce pentru un consum de curet exact temperatura pe care o doresti, fara alte elemente aditionale de izolatie a placii de baza!

Acest link duce catre un forum pentru cei care au rabdarea sa inteleaga ce se intampla si minimul de cunostinte necesare
    Elementele peltiere sunt cea mai interesanta metoda, si a fost a aplicata de multe ori.
    Dezavantaje evidente!
    -Peltierul consuma, daca vrei sa fie eficient trebuie sa ai o sursa separata care sa fie controlabila.
    -Elementul peltier se incalzeste pe o parte si se raceste pe cealalta

Condensul nu apare cu una cu doua, si sunt foarte multe metode de a izola o placa de baza!

3. Eu am fost surubar de mic, acum am ajuns la altnivel pentru ca tot timpul am avut framantarea sa duc totul cu pedala la podea.
    Am avut PC de pe la 3-4 ani, si am desfacut prima unitate la 6 ani, cand aveam doar memorie vizuala si am pus fiecare piesa la locul ei. La 10 ani faceam calculatoare si in somn ( literalmente chiar ). Acum le fac concurenta magazinelor de cartier de componente din oras.

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Salutare !
    Mersi de raspuns.

Sa spun drept, ma intereseaza o solutie de rulare permanenta, nu doar teste de overclock, insa coolerele pe aer/apa oricat de bune ar fi nu pot decat sa mentina "sub control" temperatura, insa evident intotdeauna va fi mai ridicata decat temperatura camerei.

Ma gandeam ca o solutie cu compresor/termostat ar putea tine procesorul la cateva grade doar, permitand un overclock stabil indiferent de cat de cald este in camera.
    O sa cercetez aceste elemente Peltier, auzisem de ele insa nu am intrat in detalii.

--
    6.5KW/ora, beton Un maniac adevarat !

Iar tie, mult succes in noi si noi recorduri personale

Senior Member Roby is on a distinguished road Roby's Avatar
    Buna,ce multimetru folosesti ? vreau sa imi cumpar si eu ceva mai de calitate

Multimetru am un UNI-T 61E care are o precizie uimitoare pentru pretul lui.
    Termometru am un UNI-T 325 ( dual monitor si data logging )

Urmeaza un multimetru Fluke 115!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version

Name:	20140130_222953.jpg‎
Views:	95
Size:	87.2 KB
ID:	1698  

Senior Member Roby is on a distinguished road Roby's Avatar
    Multumesc, +1 pentru Fluke am vazut ce calitate au nu se compara

Reply to Thread
Page 1 of 7 1 2 3 ... LastLast