Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: HDD Stricat

Junior Member Zeroboros is on a distinguished road

Unhappy HDD Stricat

Ziua buna, ieri mi-a venit comanda la un hdd WD Caviar Blue 1tb si deja am avut probleme cu el, ba nu mi-l citetea si zicea ca nu am nimic conectat ba mi-l citea, ba mi se restarta pc-ul. Abia am instalat windowsul. Cand incerc sa instalez ceva sau sa copii ceva mereu se mai intampla sa mi se blocheze pc si apoi cand dau restart sa nu imi recunoasca hdd-ul dar dupa 2-3 restat-uri isi revine. Tin sa mentionez ca am testat si cu un hdd mai vechi si pe ala totul merge perfect. Momentan o sa stau pe asta pana voi rezolva cu cel de la dumneavoastra. De returnat nu pot pentru ca l-am cumparat ca persoana juridica. Tot ce mai ramane este sa vin cu el la garantie.

Senior Member NooBooS is on a distinguished road
    Ce placa de baza aveti?

Pentru garantie, de pe contul de client, trebuie completati acel formular de garantie.

Dar trebuie sa fiti sigur ca e produsul defect.

Aceasta este placa de baza pe care o am.

http://www.mediadot.ro/placi-de-baza...et-amd-970-atx

Cum pot confirma daca este stricat sau nu ?

Este dubios ca acum 50 de minute inainte sa reinstalez windows-ul am folosit hdtune pro pentru error scan si la 60 de gb mi-a dat error si tot hdd-ul peste acei 60 de gb era rosu(dupa 20 de secunde de cand totul a devenit rosu calculatorul si-a dat restart). Acum vad ca a deposit de 193 de gb si totul este verde dar inca nu s-a terminat verificarea. Sa fi fost din cauza ca am creat 2 partii prima oara ? Una de 200 gb si alta de 750 ? Acum este doar o partitie si anume C-ul care are toata memoria disponibila.

Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar
    Incearca sa schimbi cablul S-ata, poate un contact imperfect da aceste probleme. Un hdd daca se strica, se strica si asa ramane, nu isi revine, ceea ce ma face sa ma gandesc la alte cauze ale defectiunii reclamate.

Am incercat sa schimb cablul sata dar am mai facut niste teste si vad ca daca partitionez hardul si il testez cu hd tune imi da acele errori si mi se tot da restart la pc. Nu cred ca este normal sa se intample asa ceva.

Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar
    Poti atasa un prinscreen al testelor din HD Tune ??

Quote Originally Posted by soulwise View Post
    Poti atasa un prinscreen al testelor din HD Tune ??
    Nu pot sa fac print screen, o sa incerc sa fac o poza cu telefonul. De fiecare data cand imi apar acele bucati rosii mi se blocheaza pc-ul iar apoi isi da restart.

I-am dat un chkdsk si a ramas blocat timp de 1 ora la 27% dupa care i-am dat restart manual ... acum ii dau again cu hdtune

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Posibil sa fie unul din capetele de citire (evident, nu e reparabil decat in fabrica).

Am patit-o... un hard care mergea perfect pana la un anumit procent (70-80%), dar daca incercam sa fac o partitie mai sus de acel procent murea, si incepea sa clantane.
    Din pacate nu mai aveam garantie la el asa ca a ajuns la cutia cu "caramizi".

Fa urmatoarea chestie:
    Pune urechea langa el in timp ce rulezi ceva teste, daca auzi orice sunet ca un pacanit sau clantanit (chiar daca slab audibil), e clar, ai un hard defect.
    Daca nu se aude nimic... atunci de discutabil, pot fi si alte cauze.

Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast