Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 19
    Senior Member gabi202000 is on a distinguished road

Pareri pc amd a10

Senior Member NooBooS is on a distinguished road
    Pentru Kaveri ai nevoie de memorii capabile de 2400MHz si dual-channel ca sa te bucuri de toata performanta.
    Pont: X4 750K are aceeasi performanta sau chiar mai buna. Adaugi o placa video separat si ai performanta mai mare.

Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar
    Nu neeaparat de 2400, maximul suportat oficial de controller-ul din procesor este 2133 Mhz. Ai nevoie in esenta de memorii cu frecvente cat mai ridicate pentru a ca ocazia cipului video sa lucreze cat mai repede( el neavand memorie video onboard )si mai mult decat atat de un kit dual channel pentru a mari latimea de banda de acces la respectiva memorie RAM . Si acelea la 1600 sunt ok, nimic de zis, ar merge unele la 1866 sau mai mult insa cel mai mult as insista pe achizitionarea unor memorii dual channel Kit. In rest nimic de comentat, alegerile sunt bine facute in bugetul propus.
    Uite, iti propun sa investesti un picut mai mult pentru a avea parte de o experienta mai placuta dpdv 3D la final. Cred ca acest kit te va servi foarte bine:

cu un pic mai multi bani am pus memorii de 2133mhz

Senior Member NooBooS is on a distinguished road

Parerea mea. :-) Sunt 50-60 mai mult, dar diferenta de performanta va fi foarte mare.
    Pe viitor, cand mai strangi un banut, mai iei un modul de memorie si esti perfect.

Quote Originally Posted by gabi202000 View Post
    cu un pic mai multi bani am pus memorii de 2133mhz
    De acord cu alegerea ta. Mi se pare foarte ok.

Quote Originally Posted by NooBooS View Post

Parerea mea. :-) Sunt 50-60 mai mult, dar diferenta de performanta va fi foarte mare.
    Pe viitor, cand mai strangi un banut, mai iei un modul de memorie si esti perfect.
    asa pot sa ii iau de acuma 8gb la 2133mhz si pe viitor schimb sursa si ii iau o placa video

Pai da . ramii la 2133 mhz sunt o alegere buna dar iti propun sa iei de pe acum o sursa mai potenta ( 500w) ca sa eviti dupa aceea vanzarea sursei, achizitionarea alteia. Mai mare durerea de cap sa o vinzi pe asta intai, apoi sa mai pui bani sa iei alta. Parerea mea, desigur... daca ai banii necesari sa investesti de pe acum intr-o sursa mai buna. Apoi nu iti mai ramane decat sa iei o placa video separata iar in 500w intra cam orice placa video actuala chiar si high end.
    Uite ce iti propun:

Member Kenji is on a distinguished road
    eu as propune o sursa si mai mare, ca sa nu aibe alte griji pe viitor si la o diferenta mica de pret : http://www.mediadot.ro/surse/sursa-s...80-plus-bronze

Sa tinem minte ca sursa originala propusa de el costa sub 100 RON. Eu am urcat cu suta la suta, acum vii tu cu 150 la suta . poate fi cam mult pentru cineva care trebuie sa se incadreze intr-un buget. Stai linistit, chiar si cu un 290X mai mult de 350 W nu consuma configuratia nici in cele mai umede vise. 500 e suficient si are si rezerva.

Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast