Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 20

cum montezi sursa

sal am cumparat o sursa evga supernova 750w si am nelamurirea cum o montez cu ventul in sus sau in jos am o carcasa veche iar sursa e pozitionata sus

Senior Member pas.andrei is on a distinguished road
    Pune-o in asa fel incat sa scoata aerul din carcasa, numai ca trebuie sa ai grija sa ai si ventilator care sa bage aer (recomandat prin fata sau pe jos) ca sa nu ai CFM negativ, ceea ce rezulta mai putin aer in carcasa care sa preia caldura decat ar trebui.

am un vent de 120 mm jos care baga aer in carcasa si unul de 92 de mm langa sursa care il scoate si am citit ca e mai bn ca sursa ca se raceasca singura si sa traga aer de afara u ce zici

Senior Member AlexSerbanoiu is on a distinguished road AlexSerbanoiu's Avatar
    daca sursa se pozitioneaza sus o sa o pui cu ventul in jos, sa aiba de unde trage aer

da am citit ca ar trebui sa traga aer rece de afara nu aer cald din interior

Senior Member AlexSerbanoiu is on a distinguished road AlexSerbanoiu's Avatar
    cele vechi care aveau ventilator in exterior luau aer rece de afara
    http://www.extremepc.co.nz/index.php...bce395a293ddc8

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Este total fals ce ai zis cu surse care luau aer rece de afara. Niciodata n-au existat, de nici un tip, de nici un fel.
    De 18 ani de cand m-am apucat eu de asamblat calculatoare n-am vazut nici macar o singura sursa care sa traga aer prin spate si sa-l impinga in computer.

Singurul lucru care s-a schimbat in diverse feluri e pozitia ventilatorului, curentul de aer a mers, merge si va merge in aceeasi directie intotdeauna.

---

In poza ta, "spatele" ventilatorului (se vad barele de sustinere a motorului in spatele gaurilor ) este catre exterior.
    Ceea ce inseamna ca acel ventilator da aer afara ( il trage din interior ), directia curentului de aer intotdeauna este catre spatele unui ventilator.

Si doi, nu e o sursa veche. Nici vorba.. este o sursa ATX 2.2 din cate vad care probabil nu are mai mult de 3-4 ani.
    Pe semne ca nu ai vazut o sursa cu adevarat VECHE.

Ia de aici, sursa de IBM PC XT ( cu CPU Intel 8086 )

---
    Ca sa raspund lui "stresant", daca ai locul de sursa sus, o pui cu ventilatorul de 120mm in JOS. Iar daca ai sursa jos, o pui cu ventilatorul de 120mm tot in jos
    In plus... nu ai cum s-o pui "gresit, pentru ca nu se potrivesc suruburile de fixare decat intr-un singur fel

Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar
    Quote Originally Posted by wavetrex View Post
    In plus... nu ai cum s-o pui "gresit, pentru ca nu se potrivesc suruburile de fixare decat intr-un singur fel
    Depinde de carcasa. Modelele din ultimii ani suporta montarea sursei in orice pozitie, in special modelele de carcasa care au respectivul slot in "podea".

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Ai dreptate.
    Tocmai acum am verificat la carcasa mea... intr-adevar, are 8 gauri, nu 4, nici nu observasem mai de mult, fiind obisnuit cu pozitia fixa.

Poate o greseala... permite celor cu putina experienta sa faca "experimente" care duc la rezultate mai putin reusite.

Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar
    Posibil. Uite , un caz in care un astfel de sistem de prindere cu doua posibilitati de montare ar da rezultate foarte bune ar fi in cazul sursei asteia:

Al carui radiator de eliminare a caldurii generate de componente ar avea de beneficiat in cazul in care ar fi montata cu radiatorul la interiorul carcasei ca sa poata profita de airflow-ul ventilatoarelor din carcasa.
    Nu zic ca sursa se incinge , nici pe departe , de abea ajunge la 40-45 de grade in load insa cateva grade in minus nu au stricat niciodata, nimanui .

Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast