Reply to Thread
Results 1 to 5 of 5
    Junior Member justinkido is on a distinguished road

Gaming + RDS 1000mb

Pareri despre aceasta configuratie. Interesat pentru gaming si netul RDS 1000mb/s

Senior Member NooBooS is on a distinguished road
    Pentru internetul RDS de 1000mbps ai nevoie de un router capabil sa duca aceste viteze.
    Cel mai ieftin disponibil la ora actuala este WDR3600: http://www.mediadot.ro/routere-wirel...nk-tl-wdr3600/

Member Kenji is on a distinguished road
    Cateva idei de ajutor:
    - Monitorul pe care l-ai ales are 8ms timp de raspuns, pt gaming nu e bun.
    - Cum zice si NooBoos, iti trebuie un router cu gigabit, la fel si placa de retea.

poate wishlist-ul meu te ajuta mai mult:

cum un pic de atentie, ai procesor mai bun, rami, monitor, router, placa video, sursa.

SUCCES !

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Quote Originally Posted by Kenji View Post
    - Monitorul pe care l-ai ales are 8ms timp de raspuns, pt gaming nu e bun.
    Te contrazic total aici.
    2ms, 8ms... totul e numa marketing.

Delay-ul real din momentul generarii frame-ului in placa video si pana ajunge la ochiul tau este de peste 30ms la toate monitoarele (2 frame-uri la 60fps), la care se mai adauga delay (lag) cauzat de mouse, procesor, engine-ul jocului, DirectX, etc...
    Per total, exista in aproape toate situatiile o intarziere de mai mult de 50ms de la apasarea unei taste sau click-ul unui mouse si pana vezi flash-ul de la arma pe ecran.

Un monitor IPS (cum sunt toate cele mai scumpe) are 16-20ms timpul de raspuns, si te asigur ca se pot juca perfect toate jocurile pe el, diferenta intre "reclama" de 2ms de la unele si realitatea de 20-30ms are un impact mic asupra gameplay-ului.

Creierul are capacitatea de a compensa aceste intarzieri atat timp cat sunt CONSTANTE si undeva sub 100ms.

---
    In rest, configuratia pare ok, dar atentie la cateva componente care au "Intreaba" la informatie stoc, e posibil sa nu existe...

Administrator Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan's Avatar
    Confirm tot ce spune wavetrex. Eu am un monitor Dell cu panou IPS si este foarte bun pentru gaming... nu am lag, nu am probleme.