Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Cum sa il conving pe taica sa imi cumpere un comp?

Desi avem o firma cu profiturii de 10000 Dolari,el imi spune ca e prea scump un comp de 4000 lei.

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Nasol moment...

Ia sa vedem:
    - 10000$ = 34000 lei
    - Un salariu "decent" (ca sa nu fuga omul) e vreo 1500-1800 lei.
    - Datorita taxelor statului, firma cheltuie inca +60% per fiecare salariu, deci in medie 2600 lei per om.
    - Daca firma are (doar) 3 angajati, asta inseamna ~8000 lei pe luna numai costuri de salarii.
    - Care inseamna ca din acel "profit" de 34000 lei, firma poate supravietui doar 4 luni in caz ca lucrurile merg prost, calculand doar salariile
    - Nici nu mai zic de cheltuieli cu contabilitatea, costurile de incalzire, chiria poate la sediu / locatie

In realitate, io as zice ca acea firma cu "10.000$ profit" merge practic de pe o luna pe alta, incercand sa reziste intr-un sistem economic foarte dur si nemilos.

Imi pare rau pentru tine, taica'tu are dreptate, un computer de 4000 lei este foarte scump.

---
    Daca ziceai ca firma are sute de mii de $ PROFITURI ( nu doar incasari ), deja era alta discutie

Junior Member sslancer is on a distinguished road
    wavetrex

unde nu mai pui ca omul ..mai trebuie sa si intretina o familie din acelasi profit ... adica mancare ...intretinerea casei ..in plus imbracaminte scoala educatie pentru un fiu care nu stie valoarea banului

Member marius_mym is on a distinguished road marius_mym's Avatar
    4000 lei pentru un PC pe care probabil o sa il folosesti doar pentru filme, navigare pe net si gamming e mult.
    Ia-ti un pc cu o sursa buna, o placa de baza solida si in viitor o sa poti schimba diverse componente (procesor, placa video) si astfel sa ajungi la un pc de top.
    Sau...pune mana si spune-i sa te angajeze chiar si pe 2 ore si sa te plateasca in consecinta si o sa vezi astfel ca 4000 lei e o suma mare, mai ales ca nu scoti niciun profit din ea.

Senior Member NooBooS is on a distinguished road
    Din cate imi amintesc eu, profitul este ceea ce ramane actionarului sau actionarilor dupa ce se trage linia finala de la taxe, impozite, salarii si multe-multe-multe alte nebunii.
    Adica 10.000$ ii raman dupa ce plateste absolut tot ce trebuie platit.

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    NooBooS, corect.

Dar un manager iscusit nu lasa firma cu 0 bani, extragand profitul pentru uz personal. Lasa acolo acel profit in contul firmei, ori pentru viitoare investitii, indiferent ce-ar fi alea, ori pentru ce-am zis mai devreme ... "bani albi pentru zile negre".

Ce se intimpla daca scoate cei 10.000$ ca sa-si cumpere fi'su nustiuce racheta de calculator, si in urmatoarele 3 luni scad vanzarile aproape de 0 pentru te miri ce motive si el nu mai are nici un ban in firma, ce face atunci?
    Inchide pravalia si gata. Se apuca toata lumea de jucat Battlefield 4 pe computere pana le taie RENEL-u curentul pentru neplata...

Serios acum, 10.000$ e extrem de putin. Aia nu e firma care sa-si permita sa faca risipa. O masina "comuna" costa mai mult de atat.

Ca si comparatie, o firma MICA de web design/publicitate din Brasov la care am lucrat in anul 2009, avand doar 3 oameni pe langa patron: 1 programator (eu), 1 grafician, 1 tipa la vanzari/relatii cu clientii... a avut peste 60.000 euro profit in anul respectiv (cu un total de aproape 150.000 euro incasari), totul numai din munca noastra, si nu se arunca la cheltuieli majore patronul... cu greu s-a hotarat sa faca upgrade la unul din computere (cel al graficianului).

Taica-sau are dreptate, nu isi permit un computer costand peste 1000$, sper sa inteleaga asta Nagy si sa se limiteze la ceva mai simplu/ieftin, poate unul 500$ il convinge (desi ma indoiesc)

Quote Originally Posted by sslancer View Post
    pentru un fiu care nu stie valoarea banului
    Ai pus punctul pe i

@wavetrex
    ai dreptate,poate sa mai astept si sa il intreb daca e dispus sa plateasca 3600

Asta iti este arhisuficient, daca vrei sa te joci.

Quote Originally Posted by NooBooS View Post

Asta iti este arhisuficient, daca vrei sa te joci.
    stiu,dar nu am periferice(am casti stricate,un mouse cu fir scurt)
    calculatorul asta am configurat si eu.

Mouse, tastatura, pad si casti nu te costa mai mult de 200 lei.
    In jocuri, nu echipamentul te face bun, poti avea orice periferic vrei, unul care stie sa joace, te bate cu un A4Tech de nu stii pe unde sa te ascunzi.

Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast