Reply to Thread
Results 1 to 8 of 8
    Administrator
    Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 81.0%
    Achievements:
    OverdriveSocialTagger First Class1 year registered50000 Experience Points
    soulwise is on a distinguished road soulwise's Avatar
    Level
    1

Review Mousi Gaming Natec Genesis GX 78 si Natec Genesis GX 88

1. Introducere

Anul incepe cu vesti bune pentru acei gameri care cauta un set de periferice de buget cu un senzor cat mai competent si precis cu putinta prin oferta celor de la Natec si ale lor modele GX 78 si GX 88, ambii dotati cu senzori de ultima ora de la Avago si pare-se switch-uri omron pentru cele doua butoane de click stanga si dreapta. Acestea, pentru cei care nu stiu sunt cele mai importante doua specificatii ale unor mousi de gaminf extra-sensibili numai buni pentru gaming in primul rand dar si de ce nu pentru proiectare, retusare foto acolo unde de multe ori precizia le nivel de pixel este absolut necesara. Despre aceste doua modele vom vorbi astazi Natec Genesis GX 78 si Natec Genesis GX 88, dar mai intai o mica istorie despre acest producator.
    La pagina de web : http://genesis-zone.com/brand.html gasimi aceste cuvinte:

Quote Originally Posted by Natec
    About NATEC GENESIS

Introduced in 2011 in Poland by Impakt Ltd.. NATEC GENESIS is an entry level gaming gear brand, which covers mice, keyboards, headsets and gamepad controllers. NATEC GENESIS provide gaming accessories dedicated to gamers who are looking for high quality products at reasonable prices. The brand is one of the first on the market which offered that kind of range. The exciting aspect it that the range is still growing, gaining new markets and developing more product ranges. At the moment*the brand has official distribution in Poland, Spain, United Kingdom, Romania *and still looking for new in EMEA.
    Firma deosebit de tanara ce se orienteaza in general spre productia de periferice pentru pc si, de curand spre producerea unei tablete Android dedicate Gaming-ului despre care puteti afla ( daca sunteti curiosi ) aici:

Administrator
    Achievements:
    Level
    1
    2. Ambalaj

Am avut ocazia sa scriu despre perifericele Natec inca de la aparitia lor pe piata insa de atunci am preferat sa nu spun foarte multe despre ambalajul lor, despre felul in care isi impacheteaza produsele. In sincera mea opinie ar avea mult de beneficiat daca ar lansa produsele intr-un ambalaj mai mut cu, culori mai sumbre specifice marilor prodiucatori ( vezi seria de periferice G a Logitech, vezi mousii de Gaming ai Steelseries sau de ce nu Razer ). Din pacate prezentarea produselor nu este (inca) produsul lor forte desi din alte puncte de vedere au facut mari pasi inainte despre care veti avea ocazia sa cititi ceva mai jos. In imagini ambalajul celor doi mousi (GX 78 si GX 88), mini CD-urile cu drivere ce pot fi descarcate si de pe site-ul lor si carticelele de prezentare.

Click image for larger version

Name:	Mouse Natec (1 of 38).jpg
Views:	48
Size:	93.6 KB
ID:	1590Click image for larger version

Name:	Mouse Natec (5 of 38).jpg
Views:	53
Size:	92.0 KB
ID:	1591Click image for larger version

Name:	Mouse Natec (4 of 38).jpg
Views:	747
Size:	93.7 KB
ID:	1592

Name:	Mouse Natec (2 of 38).jpg
Views:	40
Size:	90.8 KB
ID:	1593Click image for larger version

Name:	Mouse Natec (3 of 38).jpg
Views:	80
Size:	89.9 KB
ID:	1594Click image for larger version

Name:	Mouse Natec (6 of 38).jpg
Views:	49
Size:	92.5 KB
ID:	1595

Administrator
    Achievements:
    Level
    1
    3. Specificatii si software

Natec Genesis GX 78

Numar butoane: 11
    Numar de butoane programabile: 11
    Senzor: Laser Avago 9500
    Rezolutie senzor: 100-5700 DPI ( in pasi de 200 DPI )
    Acceleratie maxima: 30G
    Viteza maxima 381 CM/s
    Sampling rate maxim: 1000 Hz
    Conector: USB 2.0
    Lungime cablu: 2 metri
    Dimensiuni: 78x42x125 mm

Software de programare si control
    Reglare separata a sensibilitatii pe ambele axe de miscare X/Y
    Switch selectare Dpi on board
    Rotita de scroll 4 Way
    Dotat cu picioruse de teflon. Cel putin la data scrierii acestui review producatorul include in cutie un al doilea set de picioruse de schimb

Natec Genesis GX 88

Numar butoane: 11
    Numar de butoane programabile: 11
    Senzor: Laser Avago 9800
    Rezolutie senzor: 200-8200 DPI ( in pasi de 200 DPI )
    Acceleratie maxima: 30G
    Viteza maxima 381 CM/s
    Sampling rate maxim: 1000 Hz
    Conector: USB 2.0
    Lungime cablu: 2 metri
    Dimensiuni: 78x42x125 mm

Software de programare si control
    Reglare separata a sensibilitatii pe ambele axe de miscare X/Y
    Switch selectare Dpi on board
    Rotita de scroll 4 Way
    Dotat cu picioruse de teflon. Cel putin la data scrierii acestui review producatorul include in cutie un al doilea set de picioruse de schimb

Ce observam de aici? Pai simplu. Pentru aducerea acestor doi mousi la preturi de productie cat mai scazute este folosita aceeasi carcasa, costurile utilarii unei singure linii de productie fiind astfel mult mai mici si permitand astfel inclusiv celor care achizitioneaza acesti mousi sa plateasca mai putin pentru ceea ce este in esenta un periferic ce beneficiaza de componente ultra high end la pretul unui mouse din gama low end al altor producatori cu un brand mai bine stabilit pe piata. Singura pata de culoare ce diferentiaza la o prima vedere cele doua modele sunt bucatile de cauciuc lateral ce imbunatatesc gripul , rosii la GX 88 si negre la GX 78.

Softul este mult schimbat fata de generatiile trecute... foarte mult chiar , in bine. Dupa ce initial la mousii Natec aveam parte de o interfata chinuita, prost desenata si inghesuita specifica mai mult unor periferice produse pentru piata asiatica, acum cei de la Natec au investit intr-o interfata curata, aerisita cu "butoane" mari. Avem parte de 5 posibile profile stocabile onboard, toate butoanele mouse-ului sunt (re)programabile, putem stoca macro-uri oricat de lungi fara nici cea mai mica problema ba chiar putem seta pooling rate-ul si acceleratia scroll-ului. Totul impartit in functie de nevoi pe trei taburi mari si late, cu denumiri bine alese si pictograme autoexplicative. Well done! Acum mai aveti de redesenat nitel ambalajul si sunteti cu adevarat gata pentru a lua cu asalt vestul Europei .

Name:	Natec Software (3).jpg
Views:	62
Size:	70.1 KB
ID:	1596Click image for larger version

Name:	Natec Software (4).jpg
Views:	59
Size:	76.0 KB
ID:	1597Click image for larger version

Name:	Natec Software (1).jpg
Views:	736
Size:	80.2 KB
ID:	1598Click image for larger version

Name:	Natec Software (2).jpg
Views:	51
Size:	66.3 KB
ID:	1599

Administrator
    Achievements:
    Level
    1
    4. Inspectia vizuala (GX 88)

Name:	Natec GX 88 (6).jpg
Views:	37
Size:	81.6 KB
ID:	1600Click image for larger version

Name:	Natec GX 88 (12).jpg
Views:	41
Size:	81.1 KB
ID:	1610Click image for larger version

Name:	Natec GX 88 (7).jpg
Views:	46
Size:	78.3 KB
ID:	1609

Name:	Natec GX 88 (11).jpg
Views:	44
Size:	78.7 KB
ID:	1608Click image for larger version

Name:	Natec GX 88 (2).jpg
Size:	77.7 KB
ID:	1607Click image for larger version

Name:	Natec GX 88 (4).jpg
Views:	49
Size:	78.9 KB
ID:	1606

Name:	Natec GX 88 (3).jpg
Views:	47
Size:	79.5 KB
ID:	1605Click image for larger version

Name:	Natec GX 88 (1).jpg
Views:	728
Size:	71.0 KB
ID:	1604Click image for larger version

Name:	Natec GX 88 (9).jpg
Size:	81.1 KB
ID:	1603

Name:	Natec GX 88 (8).jpg
ID:	1602Click image for larger version

Name:	Natec GX 88 (10).jpg
Views:	39
Size:	82.0 KB
ID:	1601Click image for larger version

Name:	Natec GX 88 (5).jpg
Views:	728
Size:	79.3 KB
ID:	1611

Administrator
    Achievements:
    Level
    1
    4.1 Inspectia vizuala (GX 78)

Name:	Natec GX 78 (9).jpg
Size:	83.3 KB
ID:	1612Click image for larger version

Name:	Natec GX 78 (3).jpg
Views:	42
Size:	79.9 KB
ID:	1625Click image for larger version

Name:	Natec GX 78 (5).jpg
Views:	45
Size:	74.4 KB
ID:	1624

Name:	Natec GX 78 (6).jpg
Views:	60
Size:	80.8 KB
ID:	1623Click image for larger version

Name:	Natec GX 78 (15).jpg
Views:	51
Size:	94.4 KB
ID:	1622Click image for larger version

Name:	Natec GX 78 (12).jpg
ID:	1621

Name:	Natec GX 78 (8).jpg
Views:	55
Size:	82.1 KB
ID:	1620Click image for larger version

Name:	Natec GX 78 (1).jpg
Views:	738
Size:	66.6 KB
ID:	1619Click image for larger version

Name:	Natec GX 78 (11).jpg
Views:	729
Size:	78.5 KB
ID:	1618

Name:	Natec GX 78 (2).jpg
Size:	75.2 KB
ID:	1617Click image for larger version

Name:	Natec GX 78 (13).jpg
Views:	53
Size:	78.5 KB
ID:	1616Click image for larger version

Name:	Natec GX 78 (14).jpg
Views:	38
Size:	83.5 KB
ID:	1615

Name:	Natec GX 78 (7).jpg
Size:	78.9 KB
ID:	1614Click image for larger version

Name:	Natec GX 78 (4).jpg
Views:	36
Size:	76.3 KB
ID:	1613Click image for larger version

Name:	Natec GX 78 (10).jpg
Views:	47
Size:	83.7 KB
ID:	1626

Administrator
    Achievements:
    Level
    1
    5. Experienta in utilizare, pareri personale

Natec nu inceteaza sa ma surprinda. Sincer! Daca primul val de produse se concentrau in special pe un pret cat mai mic cu putinta fara a face o foart emare diferenta intre acest brand si alti producatori low-cost deja inradecinati pe piata noastra, odata cu a doua generatie de periferice au inceput sa asculte mai mult de preferintele celor care le cumparau produsele ( fara indoiala si importatorul din Romania a avut de-a face cu asta ) si au inceput sa ridice incet dar sigur calitatea si aspectul produselor lor. Ajunsi acum la a treia ( daca nu ma insel ) generatie de produse odata cu lansarea GX 78 si GX 88, vad din ce in ce mai clar ca avem de-a face cu unul dintre putinele branduri care respecta crezul, tel-ul cu care au plecat initial la drum. Preturi cat mai mici, produse cat mai ok in general si excelente in cazul acestor doua modele de mouse. Poate o sa credeti ca mananc nu stiu ce.. cu polonicul chiar , insa va asigur ca nu este deloc asa si am sa explic si de ce.

In primul rand dpdv fizic si estetic (de ce nu) GX 78 su GX 88 sunt doi mousi care impartasesc o carcasa foarte bine conceputa si confortabila pe parcursul unei zile de lucru sau de gaming, Forma pare a fi indelung studiata ( daca nu au un foarte mare noroc cu cel care a conceput-o ) favorizand deopotriva un palm grip pentru cei cu maini mici si medii si un Claw grip confortabil fara fortari din partea celor cu maini mai mari ( ca mine cel putin ), In mana mea ... mouse-ul sta foarte confortabil "obligandu-ma" ( impropriu spus ) la un grip partial de tip palm in zona spatelui mouse-ului si partial claw in zona butoanelor. Butoanele de pe laterala stanga a mousilor vin natural la indemana fiind necesara usoara ridicare a degetului mare al mainii dprepte dar nu la un unghi foarte abrupt in timp ce aceeasi zona a degetului mare nu este impresurata de butoane pe care le poti accesa din greseala asa cum este cazul atator altor modele de mouse. Nu pare o specificatie importanta initial insa semnele unui mouse bine conceput sunt in primul rand atentia la detalii si mai ales la detaliile care nu se vad .. dar se fac simtite dupa o perioada ceva mai lunga de utilizare. La acest capitol, cel al detaliilor care nu se vad dar se fac simtite trebuie sa intre fata indoiala in primul rand benzile de cauciuc de pe laterala mousilor de o consistenta si textura foarte potrivita pentru imbunatatirea gripului precum si forma asimetrica cu forma lata ale principalelor butoane de click ale mouse-ului. Inca din prima zi de testare am simtit cum GX 88 se aseaza pur si simplu natural in mana punandu-mi la dispozitie cel mai bun senzor disponibil pe piata cand vine vorba despre senzori de gaming si asta la un pret cu cel putin 50-60% mai scazut decat cel al brandurilor mai cunoscute si asta intr-o forma si la un nivel de functionalitate la care nu prea am ce sa comentez oricat de pretentios as fi de fel si oricat de multe modele de mousi mi-ar fi trecut prin mana in decursul anilor. Ce pot sa spun decat un alt Well done!, cu plecaciuni Natec! Mai vrem!

Dpdv software, in afara de design-ul un pic crud fara acea picatura de sofisticare specifica softului de control al mousilor high end interfata este deosebit de bine pusa la punct, aerisita cu butoane mari si vizibile curba de invatare cu acesta fiind practic inexistenta in afara de sectiunea macro-urilor unde ar mai fi un pic de lucru pentru a facilita pe viitor inregistrarea unui macro mai lung fara a fi nevoit sa dai click-uri nesfarsite pe elementele de control, pe butoanele software din interfata. Daca veti achizitiona unul dintre modele si veti vrea sa sa inregistrati un macro mai lung veti vedea despre ce vorbesc aici, daca macro-ul este scurt sau nu folositi asa ceva acest foarte mic inconvenient nu va va deranja pentru ca pur si simplu nu veti ajunge la el.

Name:	Mouse Natec (36 of 38).jpg
Size:	80.4 KB
ID:	1627Click image for larger version

Name:	Mouse Natec (17 of 38).jpg
Size:	79.0 KB
ID:	1628

Cu ce ramanem la final dupa toata aceasta vorbarie?
    Cu Senzori de top de la Avago, cu un soft de control foarte bine pus la punct, cu sensibilitati si profile interschimbabile "on the fly", fara nevoia de a deschide softul, cu o rotita de scroll foarte confortabila si precisa dar mai ales o forma optima si confortabila unui mare segment de populatie. Toatea asta, specificatii de varf (si nu numai) la preturi cu mult mai scazute decat cel al mousilor de gaming ce beneficiaza in esenta de acelasi hardware la interior DAR apartin unor branduri mai bine apreciate in general de public. De aici vedeti si voi cel putin pentru cateva minute timp in care presupun ca ati citit aceste randuri care este de fapt profitul marilor producatori si cat de bine a ajuns sa functioneze marketing-ul de brand.

Administrator
    Achievements:
    Level
    1
    6. Ganduri de final

Lasand prostiile la o parte si alte ganduri negre cum ar fi costul adevarat al perifericelor high end cu piese "bune" pe care un mapamond intreg a ajuns sa le aprecieze, pot spune cu toata corectitudinea, verticalitatea si certitudinea ca cei doi Natec Genesis GX 78 si GX 88 merita pe de-a intregul atentia gamerilor romani care nu beneficiaza din pacate de un buget foarte mare. Daca nu as dispune deja de un set de periferice foarte bune si as sti ce stiu acum despre cei doi GX 78 si GX 88 l-as achizitiona fara sa clipesc pe primul pentru ca imi place ca mouse-ul sa aiba o singura culoare, probabil ca altcineva care isi doreste in primul rand specificatii de varf fara sa ajunga sa se gandeasca daca va folosi respectivul senzor la maxim il va alege pe cel din urma. In fine, ideea este ca ambii sunt la fel de buni, adica excelenti mai ales atunci cand incepi sa privesti si catre buzunar. Primele porduse ale Natec pe care nu mi-e teama sa le includ in galeria mea de "preferinte" in functie de bugetul celui cu care am placerea sa vorbesc. Ma intreb oare ce o sa urmeze din partea Natec ?

Junior Member
    Overall activity: 0%
    Achievements:
    Social1000 Experience PointsVeteran
    burebista is on a distinguished road burebista's Avatar
    Level
    1
    Posesor de fo' 2 saptamini de GX 88 aprob pozitiv tot ce-a scris Marian mai sus.

Am trecut de la un CM Inferno (practic nimic de reprosat din partea mea, doar ca ma plictisisem de el) la acest GX 88 si am ramas surprins de faptul ca sta excelent la ergonomie (exact cum zice si Marian, merge si pentru astia mai delicati ca mine cu miini de chirurg si pentru malacii gen domnul de mai sus care au palma cit lopata ), este extrem de precis, toate butoanele suplimentare sunt puse cu cap si nu pot apasa din greseala pe ele cind impusc in panica un avion in War Thunder, imi place si cursa/senzatia/sunetul la cele 2 butoane principale dreapta/stinga, imi place si forma, si design-ul si culorile si pe deasupra inteleg ca este dotat si cu laser bengos si contacte si mai smechere (io fiind clei la periferice tind sa-l cred pe cuvint pe Marian) asa ca una peste alta e un mouse dat dreq mai ales la pretul asta de dumping (ma rog, comparat cu numele grele din periferice de gaming ma refer).

Scuzati paragraful compact de mai sus dar pur si simplu toate bunatatile alea intra intr-o fraza mai lunga, nu merita despartite.

LE: N-am zis nica de soft ca e prea complicat pentru un mos ca mine care joaca numa' avioane si tancuri dar am gasit acolo o functie care ajusteaza laserul la suprafata de contact si mi s-a parut cool (nu rideti, poate o fi si la alti mousi chestia asta dar io-s ignorant la periferice asa ca m-am bucurat lol)
    If it ain't broke... fix it until it is.