Reply to Thread
Results 1 to 9 of 9

Thread: i5 ori i3

Senior Member gabi202000 is on a distinguished road

i5 ori i3

salut! as vrea sa aleg un procesor intre core i3 4340 si i5 4440 . din ce am vazut la banchmarkuri ar fi o diferenta sesizabila intre ele dar as inclina totusi spre i3 pt ca e cu 100 lei mai ieftin si are si hyper threading acum nu stiu i5 mi se pare ca are cache -ul mai mare si e quad core in comparatie cu i3 .chiar nu stiu ce sa aleg .astept pareri si daca se poate sa imi spuneti si de ce sa il aleg pe acela

Member marius_mym is on a distinguished road marius_mym's Avatar
    Strict intre cele doua, eu as alege i5-ul, in principiu datorita celor doua nuclee in plus.
    Chiar daca acum amandoua se descurca bine in orice, e bine sa ai ceva putin mai puternic pentru viitor, mai ales ca diferenta de pret este destul de mica.

Senior Member NooBooS is on a distinguished road
    O varianta ar fi sa mergi pe FX-8320. Aceeasi performanta, poate in anumite locuri mai bune, in altele putin mai slaba, dar per total, e acolo. Consumul o idee mai mare.

problema e ca majoritatea placilor de baza cu soket pt amd nu au pci-e 3.0 x16 ca initial am vrut sa merg pe un amd iar in viitor pci-e 2.0 x16 nush dak o sa mai fie cn stie ce

Senior Member NooBooS is on a distinguished road
    Nu castigi NIMIC avand 3.0 in loc de 2.0. Ba chiar, abia daca castigi ceva in loc de 1.0. Asta daca castigi ceva. :-)
    Deci poti sta linistit, nu ai nevoie.

Senior Member AlexSerbanoiu is on a distinguished road AlexSerbanoiu's Avatar
    in unele aplicatii i3 este mai rapid datorita vitezei mai mari, dar eu as opta pentru un i5 4440. faza ca amd consuma "putin" mai mult, cu 20w mai mult in idle ( 73 vs 55w) si dublu in load ( 180 vs 90 i5 vs 70 i3)

consumul ma intereseaza mai putin bine nici sa consume 200w dar pe viitor poate hd graphics 4600 ala poate no sa mai faca fata la jocuri si atunci e bine sa ai un slot acolo pt o placa video calumea cat de cat ca pe pci-e 2.0 mai mult de gt 640 nu poti pune mergand pe nvidia ca asa poti un radeon

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Nici nu se poate face comparatie...
    i5 este quad core (real, are 4 unitati de procesare) iar i3 este dual core + hyperthreading (2 unitati reale, si inca 2 "virtuale", practic, cele reale isi impart activitatea pe 2 fire de executie)

In absolut orice test (exceptand cel financiar) un i5 il va "darama" total pe i3.

---
    Pentru jocuri e recomandat minim quad core, pentru ca multe jocuri din prezent si majoritatea celor din viitorul apropiat vor putea folosi cele 4 core-uri foarte bine, suferind daca ii pui doar doua la dispozitie.
    i3 doar la... calculatoare de birou

Cat despre faza cu PCI-Express, toate versiunile sunt compatibile 1.0, 2.0, 3.0 ... nu conteaza ce scrie pe placa video sau pe placa de baza, oricare se potriveste in oricare.
    Evident, performanta "maxima" o obtii cand cele doua sunt cea mai noua versiune (... dar nu te astepta sa fie dubla, nici vorba... poate 1% sa faca diferenta, si numai in anumite conditii speciale)

ok mersi ca m-ati lamurit o sa ma orientez spre un i5 sau chiar i7