Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 17
    Member marius_mym is on a distinguished road marius_mym's Avatar

Tutorial : Sertizarea cablurilor din PC (crimping wires)

In ultima vreme am vazut ca proiectele de modding din Romania devin din ce in ce mai bune si tot mai multa lume vrea sa faca "sleeving", din dorinta de a scapa de acele cabluri multicolore , dar si din dorinta de a respecta tema de culori a PC-ului si in final pentru a rezulta un modding mai bun.

Totusi pentru un rezultat bun nu este suficient doar sleeving-ul (imbracarea) cablurilor, cei care au incercat sa aranjeze frirele intr-un pc s-au lovit la un moment dat de problema lungimii cablurilor (fie ca sunt prea scurte, fie prea lungi). Aceasta problema poate fi rezolvata prin crearea unor cabluri custom, care sa aiba lungimea exacta nevoilor noastre.

Pentru a face cablurile la o lungime anume este necesara fie scurtarea sau prelungirea lor fie construirea unora noi.
    Oricare situatie am alege, o sa fie necesara "montarea" unor pini in capatul cablului (in cazul in care nu vreti sa va incurcati cu lipituri inestetice si potential periculoase). Prinderea pinilor de cablu se numeste sertizare sau crimping (in engleza).

Sertizarea (crimping-ul) pinilor nu este o operatiune complicata, mai ales daca ai toate cele necesare, tousi trebuie avute in vedere cateva detalii.
    In cele ce urmeaza o sa incerc sa va fac cunoscute acele detalii de care trebuie sa tineti cont, dar si sculele de care aveti nevoie daca vreti sa obtineti cele mai bune rezultate .

Cand vorbim de crimping vorbim de pini. Pinii sunt acele mici bucati de metal care se regasesc la capatul cablurilor IN inetriorul conectorilor de plastic.
    Pinii pe care ii putem gasi intr-un pc sunt de mai multe tipuri, fiecare avand denumiri specifice, unele denumiri fiind date de conectorii in care se regasesc pinii respectivi, alte denumiri venind de la companiile care i-au creat.
    Mai jos avem cateva poze care ilustreaza diferitele tipuri de pini, dar si cateva specificatii tehnice pentru fiecare pin.

Click image for larger version

Name:	z ATX Female GF.jpg
Views:	1011
Size:	29.0 KB
ID:	1535 Click image for larger version

Name:	z ATX Male GF.jpg
Views:	1017
Size:	68.2 KB
ID:	1533 Click image for larger version

Name:	z MOLEX Male GF.jpg
Views:	846
Size:	26.4 KB
ID:	1536 Click image for larger version

Name:	z Molex Female GF.jpg
Views:	914
Size:	27.2 KB
ID:	1532 Click image for larger version

Name:	z Sata power pin.jpg
Views:	891
Size:	32.6 KB
ID:	1537 Click image for larger version

Name:	z Fan pin GF.jpg
Views:	909
Size:	21.5 KB
ID:	1534 Click image for larger version

Name:	z USB Pin GF.jpg
Views:	834
Size:	23.3 KB
ID:	1531

Unii dintre voi vor spune ca denumirile nu sunt chiar corecte si poate au dreptate, dar am utilizat aceste denumiri pentru ca sunt cele mai comune utilizate (ex: cand spui molex, nu te gandesti la companie ci te gandesti la conectorul cu 4 pini).

Spre deosebire de celelalte tipuri de pini, pinii ATX sunt ceva mai problematici in sensul ca acestia pot fi de buna calitate sau de proasta calitate. Mai jos aveti o comparatie intre un pin de buna calitate si unul de proasta calitate. O sa vedeti mai taziu cum calitatea pinului este strans legata de calitatea "produsului" obtinut.

Name:	6 bad pin good pin.jpg
Views:	866
Size:	25.6 KB
ID:	1538

Dupa pini, urmatorul lucru care ne este absolut necesar este cablul. Intr-un pc o sa gasim, in principiu, doua tipuri de cablu.
    In primul rand avem cablul folosit pentru mufele de 24 pini, 4/8 pin CPU, PCI-ex power, etc. acesta este un cablu MYF (lițat) de 0,75mm (acei 0,75mm nu reprezinta diametrul exterior al cablului, ci reprezinta diametrul format de litele de cupru din interior). Conform standardului american acest cablu se numeste 18 AWG.
    Al doi-lea tip de cablu pe care il putem regasi in pc este cablul folosit pentru alimentarea ventilatoarelor, pentru butoanele de power si reset, pentru ledurile de power si hdd activity etc. Acest cablu este un cablu MYF de 0,22mm . Conform standardului american acest cablu se numeste 26 AWG.
    Conversiile nu este realizate chiar exact, pentru ca spre exemplu cablu de 0,81mm nu cred ca se fabrica dupa standardele europene, v-am recomandat cabluri pe care le puteti gasi si pe care le folosesc toti modder-i din europa care isi fac cabluri "personalizate".

Name:	1.1 wire.jpg
Views:	843
Size:	14.7 KB
ID:	1541 Click image for larger version

Name:	1 wire.jpg
Views:	900
Size:	40.9 KB
ID:	1540 Click image for larger version

Name:	1.2 26AWG vs 0,22.jpg
Views:	879
Size:	19.1 KB
ID:	1539

Pe langa pini si cablu pentru un crimping fara batai de cap mai avem nevoie de urmatoarele : un sfic sau un cleste (pentru taierea cablului), un cleste pentru dezizolarea cablului (fata de dezizolarea manuala, clestele este mult mai rapid si iti permite sa deziziolezi mereu aceiasi lungime de cablu) si cel mai important lucru pentru un crimping calitativ, un cleste de sertizat ( cleste crimping).

Name:	2 sfic.jpg
Views:	841
Size:	17.0 KB
ID:	1543 Click image for larger version

Name:	3 wire stripper.jpg
Views:	900
Size:	23.2 KB
ID:	1545 Click image for larger version

Name:	4 wire stripper close up.jpg
Views:	896
Size:	27.7 KB
ID:	1542 Click image for larger version

Name:	5.1 Original Crimping tool.jpg
Views:	1311
Size:	49.3 KB
ID:	1544
    (Poza cu clestele nu imi apartine, am pus-o pentru a va arata cum arata clestele "original" deoarece clestelui meu, dupa cum o sa observati, i-am vopsit dintii, pentru ca se reflecta lumina din ei si nu puteam face pozele macro ))

Buuun... acum ca ne-am familiarizat cu pinii, am vazut ce scule avem nevoie si ne-am asigurat ca pinii nostri sunt de buna calitate este timpul sa ne familiarizam mai bine cu clestele de crimping, pentru ca pana la urma este cea mai importanta scula in aceasta operatiune.
    Clestii de crimping pot sa fie de mai multe tipuri, unii cu doua orificii altii cu trei, pot sa fie de buna calitate sau de proasta calitate.
    Cel pe care il am eu este un cleste cu trei orificii pentru sertizare, capabil sa sertizeze toate tipurile de pini.
    Pentru o sertizare reusita trebuie sa ne asiguram ca introducem pinii in orificiile special create pentru fiecare tip de pin.
    De asemenea trebuie sa ne asiguram ca introducem pinii suficient de adanc in cleste. Pinii sunt introdusi suficient de adanc atunci cand "aripioarele" inalte ale pinilor ating zona de mijloc a clestelui (pozele sunt exemplificatoare).
    Majoritatea clestilor sunt conceputi astfel incat, odata ce ati inceput sa strangeti, clestele nu se mai deschide decat dupa stragerea completa.
    In cazul in care aveti nevoie sa deschideti clestele mai devreme (pentru a rearanja pinul spre exemplu), puteti face acest lucru prin actionarea unui mic levier aflat pe manerul inferior al clestelui.

Name:	7 zone cleste.jpg
Views:	892
Size:	38.6 KB
ID:	1547 Click image for larger version

Name:	8 ct close up.jpg
Views:	915
Size:	73.6 KB
ID:	1549 Click image for larger version

Name:	8.1 pre-open.jpg
Views:	875
Size:	28.7 KB
ID:	1546 Click image for larger version

Name:	9 pins ready to be crimped.jpg
Views:	1022
Size:	31.8 KB
ID:	1548

Probabil ca deja ati murit de plictiseala cu detalii si iar detalii, poate unii au si renuntat sa mai citeasca si pentru ca nu vreau sa renuntati si voi, zic... :

SA FACEM CRIMPING !

Primul lucru care trebuie facut este dezizolarea cablului. Cablul trebuie dezizolat aproximativ 4-5 mm. Personal prefer sa dezizolez 4mm, deoarece mi se pare suficient.

Name:	10 ws action.jpg
Views:	953
Size:	33.9 KB
ID:	1555 Click image for larger version

Name:	11 ws action2.jpg
Views:	854
Size:	29.5 KB
ID:	1553

Dupa ce am dezizolat cablul urmeaza sa fixam pinul in cleste.
    Ne asiguram ca pinul este pozitionat in orificiul corespunzator si ca este adanc introdus in cleste, iar apoi ne uitam sa vedem daca "aripioarele" din fata pinului sunt in afara clestelui, deoarece acele aripioare au rol de ghidare sau ancorare, iar indoirea lor ar compromite pinul (pozele de mai jos exemplifica poztitia aripioarelor din fata pentru mai multe tipuri de pini). Daca pinul este introdus suficient in cleste aripioarele din fata o sa fie in afara clestelui.

Name:	12 pin in cleste.jpg
Views:	907
Size:	45.4 KB
ID:	1554 Click image for larger version

Name:	13 aripioare fata.jpg
Views:	861
Size:	22.4 KB
ID:	1552 Click image for larger version

Name:	14 fan pin crimping.jpg
Views:	857
Size:	20.5 KB
ID:	1556 Click image for larger version

Name:	15 molex crimping.jpg
Views:	889
Size:	21.4 KB
ID:	1558

Dupa ce am fixat pinul in cleste inchidem clestele usor pana ce se aud 3 "click-uri", dupa care introducem cablul in pin.
    In mod normal, in acest moment, cablul trebuie sa intre usor si nu este nevoie sa fortam, pentru ca este posibil ca apoi sa il introducem prea adanc, iar sertizarea o sa aiba de suferit.
    Dupa ce am intodus cablul in cleste inchidem clestele complet.

Name:	16.jpg
Views:	994
Size:	28.0 KB
ID:	1551 Click image for larger version

Name:	17.jpg
Views:	867
Size:	29.9 KB
ID:	1557

Daca totul a fost facut asa cum trebuie pinii vostri ar trebui sa arate asa cam asa :

Name:	18.jpg
Views:	884
Size:	19.5 KB
ID:	1560

Va mai aduceti aminte cand, la inceput, v-am vorbit de pini de buna calitate si pini de proasta calitate ?
    Ei bine, in cazul in care pinii ATX folositi sunt de proasta calitate cam asta este ceea ce o sa obtineti :

Name:	19.jpg
Views:	1102
Size:	23.7 KB
ID:	1559

Acest rezulltat prezentat in ultima imagine, este foarte periculos, pentru ca la o eventuala incercare viitoare de extragere a pinului din conector este posibil sa ne trezim ca ramanem cu firul in mana si pinul in conector, ceea ce creeaza alte batai de cap.

In speranta ca nu v-am plictisit de tot, sper ca acest "mic" tutorial sa fa fie de folos, iar cablurile din proiectele voastre de modding sa arate intr-un mare fel, astfel incat partea din dreapta a pc-ului sa fie un motiv de mandrie, la fel ca si partea din stanga (din interior) a pc-ului.

Spor la modding !

Cateva poze cu direvsi pini sertizati. O sa regasiti o gramada de poze cu pini "ATX Female", din cauza ca sunt cei mai des intalniti intr-un pc si totodata cei mai importanti (alimenteaza placa de baza, procesorul, placa video).

Name:	PIN 01.jpg
Views:	894
Size:	39.2 KB
ID:	1566 Click image for larger version

Name:	DSCN7902.jpg
Views:	829
Size:	13.8 KB
ID:	1567 Click image for larger version

Name:	DSCN7901.jpg
Views:	807
Size:	13.3 KB
ID:	1565 Click image for larger version

Name:	DSCN7638.jpg
Views:	797
Size:	14.7 KB
ID:	1564 Click image for larger version

Name:	DSCN7637.jpg
Views:	800
Size:	16.4 KB
ID:	1563 Click image for larger version

Name:	DSCN7899.jpg
Views:	876
Size:	19.8 KB
ID:	1562 Click image for larger version

Name:	DSCN7909.jpg
Views:	841
Size:	41.2 KB
ID:	1561

BONUS !
    Niste poze cu diverse fire pe care am aplicat sleeving :

Name:	DSCN4742.jpg
Views:	944
Size:	32.6 KB
ID:	1571 Click image for larger version

Name:	DSCN6381.jpg
Views:	833
Size:	21.9 KB
ID:	1570 Click image for larger version

Name:	DSCN4558.jpg
Views:	876
Size:	58.1 KB
ID:	1569 Click image for larger version

Name:	DSCN6272.jpg
Views:	885
Size:	80.0 KB
ID:	1568

L.E.: Si pentru ca am adus vorba de sleeving, pentru cei care doresc un tutorial video COMPLET va recomand acest canal de youtube.
    Mai bun si mai complet de atat nu o sa gasiti !

Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar
    Foarte bun. Multumim pentru contributie Marius .
    Thread sticky pentru uzul ulterior al comunitatii .

Ma bucur ca am putut sa fiu de folos !
    Daca vreodata aveti nelamuriri nu ezitati sa intrebati, o sa va raspund cu mare placere .

Poate cateva link-uri cu site-uri de unde ne putem face rost de ceel trebuincioase pentru un sleeving de calitate ?

Daca e permis, punem .

Pentru noi romanii, cel mai accesibil / comod cred ca ar fi acest magazin, pentru ca e din Bucuresti (chiar daca siteul e in engleza), iar proprietarul e la fel de maniac in ceea ce priveste moddingul ca si noi . O sa gasiti acolo toate cele necesare pentru o sertizare buna si un sleeving de calitate al cablurilor.
    Ca o mica paranteza, este magazinul de unde eu ma aprovizionez cu cele necesare.

Alte cateva magazine ar fi: acesta, acesta, si acesta, dar sunt magazine din afara si stiu ca multi se feresc sa comande din afara.

Am primit cateva mesaje in care am fost intrebat de sleeving.
    Asa cum am spus, nu are rost sa fac un tutorial pentru sleeving, deoarece aveti AICI (click), niste video tutoriale excelente [inclusiv de sertizare (crimping)], iar un video tutorial e mult mai usor de inteles decat unul cu poze.

O mica demonstratie :

P.S.: Ca sa vedeti ca nu stau degeaba o sa mai fac un mic tutorial cu alte cateva mici trucuri care sa va ajute la sertizare plus alte chestii de care va puteti lovi. Stati pe-aproape !

De abea astept .

Se da urmatoarea situatie: In timpul operatiunii de extargere a pinilor din conectori se intampla sa "reusim" sa extragem decat firul, iar pinul ramane blocat in conector. (Aceasta este o situatie de care va puteti lovi in principiu din cauza sertizarii proaste din fabrica. Am gasit pini foarte prost sertizati chiar si la surse apartinand producatorilor consacrati din domeniu.)

Intrebare:
    Cum scoatem pinul ?

Name:	DSCN6517.jpg
Views:	727
Size:	17.3 KB
ID:	1582 Click image for larger version

Name:	DSCN6518.jpg
Views:	680
Size:	19.4 KB
ID:	1579

Raspunsul este relativ simplu :

1. In cazul in care avem un extractor de pini, il introducem in conector ca si cum am vrea sa scoatem pinul in mod normal, iar cu ajutorul unei surubelnite mici apasam in capatul pinului.
    Pinul ar trebui sa iasa fara prea mari batai de cap .
    (In cazul in care nu avem o surubelnita asa mica putem folosi o mina de pix, preferabil metalica cu care sa impingem pinul)

Name:	DSCN6520.jpg
Views:	682
Size:	17.3 KB
ID:	1580 Click image for larger version

Name:	DSCN6522.jpg
Views:	781
Size:	20.8 KB
ID:	1581

2. In cazul in care nu avem un extractor de pini...ne cumparam ) ! Glumesc !
    In cazul in care nu avem un extractor de pini putem sa folosim o agrafa de birou pe care o desfacem si o introducem intre peretele conectorului si pin de o parte si se alta, apoi lasand agrafa intr-una dintre parti apasam cu surubelnita (sau cu alt obiect suficient de mic) in capatul pinului.
    In principiu pinul ar trebui sa iasa. In cazul in care nu vrea sa se dea batut introducem din nou agrafa in ambele parti si incercam din nou.

Name:	DSCN6524.jpg
Views:	754
Size:	17.6 KB
ID:	1583 Click image for larger version

Name:	DSCN6523.jpg
Views:	684
Size:	16.3 KB
ID:	1586 Click image for larger version

Name:	DSCN6525.jpg
Views:	693
Size:	20.9 KB
ID:	1584 Click image for larger version

Name:	DSCN6526.jpg
Views:	739
Size:	19.4 KB
ID:	1585

P.S.: Imi cer scuze pentru poze, de la un coolpix L22 nu prea poti sa ai pretentii.

Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Tags for this Thread