Reply to Thread
Results 1 to 9 of 9

Thread: Hd7950 oc

Senior Member rockuplolz is on a distinguished road

Hd7950 oc

Am facut cateva teste la OC(Sapphire HD7950 Vapor-X 3GB) si am ajuns la asta
    core clock:1050mhz cu boost
    memory clock:1300mhz
    iar voltajul nu l-am schimbat si in full load merge la 57-73 grade stabil fara crash-uri as vrea sa stiu de la cei care is buni in OC sau care au mai facut OC la hd7950 cateva sfaturi in privinta
    Se degradeaza placa video la asa frecvente sau numai daca schimb voltajul? in plus am auzit ca sunt cateva Sapphire HD7950'uri care nu au VRAM cooling bun ah si cum pun turbo mode la i5-4670 non k (placa de baza:ASrock H87 Pro4)

Senior Member AlexSerbanoiu is on a distinguished road AlexSerbanoiu's Avatar
    http://www.techpowerup.com/reviews/S...apor-X/31.html
    La acelasi model de placa ca si a ta vad ca poti duce si mai mult overclock-ul cu voltaje stock. La celelalte intrebari nu iti pot da un rapsuns exact.

interesant eu intr-o zi am dus core clock la 1200mhz iar acolo scrie ca max este 1135 si era stabil o.O pai cred ca voi lasa la 1050mhz/1300mhz

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Overclock-ul este o loterie.

Din acelasi tip de componenta, ba chiar din aceeasi serie ( de exemplu, cumperi 2 bucati deodata ), pot sa aiba caracteristici diferite, una sa mearga la frecvente fantastice, alta abia abia 1% peste "fabrica".
    Nu exista nici un fel de garantii, nici macar un singur Mhz peste setarile din bios.

Overclockerii profesionali "vaneaza" componente, incearca chiar si 100 pana sunt multumiti de performanta uneia... dar evident acest hobby este foarte scump.

Fiti multumiti cu cat va merge placa, nu o suprasolicitati, pentru ca o componenta care nu rezista la overclock prea bine are sanse sa se defecteze mai repede decat una care pare sa "indure" valori imense. Chiar si asa, ca in orice in viata, cand exagerezi, te alegi cu praf si fum...

Pai cred ca nu va degrada placa la 1050/1300 mhz tu ce zici?

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Probabil ca nu vei avea probleme la 1050 ...

Dar nimic nu e 100% sigur, aveam un procesor acum vreo cativa ani, mergea la 1800Mhz perfect stabil (factory), si la 1815 Mhz avea crash-uri...

Respectivul procesor nu a castigat loteria overclock-ului din pacate...

Am avut altul care implicit era la 2400, si merge si acum (dupa 6 ani) la 3500... deci, eh

pai eu nu am crash-uri deci cred ca merge stabil si in plus merge absolut orice pe ultra 1080p dar tot am nelamurir cu procesorul merge la 3.4ghz ii i5 4670 non k si vreau sa il pun in turbo dar nu stiu cum (am cautat pe net si nu am gasit) mobo ii asrock hd87 pro4

Apropo nu stiu care program sa il folosesc MSI Afterburner sau Sapphire TRIXX

Afterburner e mai ok, combinat cu Kombustor pentru niste teste sintetice si de tip burn-in. In rest ti-a explicat wavetrex foarte bine cum stau lucrurile cu OC-ul.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Intel I7 4770K, Gigabyte Z87 G1.Sniper, Corsair Vengeance 2x4Gb DDR3 1600mhz, Gigabyte G1 GTX1060 OC, Intel 530 120Gb, Seagate 1tb 7200.64 sata3, Fractal Design R5, Logitech K740, Corsair M60