Reply to Thread
Results 1 to 8 of 8
    Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar

Procesoare Intel VS Procesoare AMD - Care sunt mai bune pentru GAMING?? - 2

De data asta, folosind Sapphire R9 270X Toxic .

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar

"Nu sunt de acord"

- Frumoasa placa aia video
    Sa te vad cu un 280x sau GK770

-----
    Cat despre alegerea ta de jocuri:
    - Batman -> 3rd person action/adventure
    - Bioshock -> 1st person action/adventure => Test specializat DOAR pe placa video (nu se intimpla nimic in test, se plimba doar camera printr-un decor static)
    - Borderlands -> 1st person shooter/role play, cu actiune ceva mai intensa
    - Grid 2 -> racing... (no comment)
    - Tomb Raider - 3rd person action/adventure => Bataie de joc de test, se invarte camera in jurul Larei si atat, ala e test?? ...

Observi un mic pattern aici ?

Toate jocurile astea au activitate scazuta si teste specializate pe GPU. NICIUNUL nu va solicita prea mult un procesor, sincer cred ca daca ai baga un Pentium G sau un AMD APU ai avea aproape aceleasi rezultate.

Sugestii:
    - Incearca jocuri avand calcule de fizica avansate, gen Crysis 1/3 (2 e cam stupid)
    - Incearca cu un joc de strategie, la care ai zeci/sute/mii de unitati care trebuie dirijate simultan de catre AI (sa zicem, Supreme Commander, desi e mai vechi, inca se joaca de catre multi)
    - Incearca cu un FPS violent/activ, in care sunt multi inamici si se trage aproape non-stop (Borderlands este "calm" fata de multe altele, si deja se vad diferente intre procesoare)
    - Incearca cu un MMORPG, in care sunt simultan pe ecran nustiucati jucatori si un numar semnificativ de monstrii/mobi.
    - Incearca un Turn-Based, gen Civilization 5 sau Heroes, sa vezi acolo ce injuri de fiecare data cand AI-ul isi calculeaza mutarile, si o face de 2-3 ori mai lent pe un procesor mai slab.
    - Incearca MINECRAFT, unde jocul tre' sa calculeze zeci/sute de mii de voxeli
    ... As putea continua cu nenumarate exemple de stiluri de jocuri la care viteza procesorului afecteaza puternic calitatea gaming-ului.

---
    Iti zic iarasi, nu faci corect aceste teste, tu practic acum testezi placi video, nu procesoare, indiferent ce zice titlul.

Nu stiu ce incerci sa scoti in evident aici, zicand ca "sunt mici diferentele", pe toata planeta pe orice site de review-uris ale ORICUI rezultatele sunt identice: Procesoarele AMD FX sunt proaste pentru gaming si nu merita ! Nimeni nu le recomanda. Cu APU-urile e altceva, dar se adreseaza unei alte clase de utilizatori.

Iar cand introduci factorul "overclocking", diferenta ajunge de-a dreptul bataie de joc... un procesor intel 3570K sau 4760K functioneaza lejer (si relativ rece) la 4.3-4.4 Ghz, indiferent ce frecventa de baza scrie pe el, iar procesorul AMD numai "putin" impins la 4.2 deja consuma 200W in load in timp ce e cu 30-50% mai lent, depinde de test. Atentie, am scris i5, nu i7, jocurile inca nu pot folosi cele 8 thread-uri dintr-un i7 sau AMD FX.

Imi pare rau, dar chiar nu pot sa am nici un fel de admiratie pentru divizia de CPU de la AMD, in ciuda faptului ca am fost fan ani de zile si am avut aproape toata viata procesoare AMD (si inca am). In ultimii ani AU RASOLIT-O si gata.
    Ca dovada, au anuntat ca renunta la divizia high-end orientandu-se doar spre design-uri low power/APU/mobile

Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar
    ... asa cum am spus, fiecare isi trage propriile concluzii din datele pe care le pun la dispozitie.

Junior Member Alex9090 is on a distinguished road
    Vad ca nu ai mai vrut sa continui discutia pe thread-ul anterior.
    Te intreb de ce ar fi un FX-8320/50 prost in gaming comparativ cu i5 Ivy/Haswell?

Senior Member Freak is on a distinguished road
    Nu e prost comparativ. Dar cand vine vorba de ceva CPU heavy intr-un joc atunci cu AMD vei avea frame dropuri imense, Intel va sta mult mai stabil in jurul valorii medii. De asta e Intel peste AMD in gaming.

Senior Member TheXhosa is an unknown quantity at this point TheXhosa's Avatar

:)

@Alex9090 pentru ca in realitate spre deosebire de sintetice se observa diferente de finete in gameplay si in procesare la modul general. Nu sunt neaparat colosale dar exista iar daca vrei cea mai fluenta experienta pe care o poti avea in cotidian legat de procesare, iti cumperi Intel deoarece AMD are momente de slabiciune peste care unii oameni nu poa' sa treaca cu vederea.

Cam asta a scris si wavetrex mai devreme si ii tot ceri explicatii imediat dupa ce explica cum sta treaba. Citeste, ca omul scrie clar ce am scris si eu un pic mai sus dar mult mai exemplificat.
    CPU: Intel I7 3770k Ivy, MoBo: ASUS Z77 Sabertooth, GPU: ASUS GeForce GTX 670 DIRECTCU II, DDR: Corsair Vengeance Black 4x8192, SSD: 2x Corsair Force 3 120Gb Sandforce,HDD: 2x Western Digital Caviar Black 1000 GB, Cooling: Corsair H100, Case: Corsair Vengeance Black, PSU: Corsair AX750, Display: Dell u2711 WQHD

I am the jury, the judge and the executioner !

Junior Member Alex9090 is on a distinguished road
    Nu zic ca AMD este perfect, dimpotriva, are destule dezavantaje, dar nu trebuie sa afirmi totusi atat de puternic ca un FX-8320/50 este sub un i5 Haswell/Ivy cu mult datorita momentelor in care Intel ofera un FPS constant, conteaza si jocul, optimizarea acestuia, trebuie sa ne dam seama ca jocurile actuale nu folosesc mai mult de 4 nuclee, in general, iar i5 ca si performanta per core este peste FX-8320/50.
    Pe thread-ul anterior am mai specificat si faptul ca testele facute in multiplayer (fara un benchmark prestabilit) sunt irelevante deoarece scenele redate nu vor fi aceleasi in cazul ambelor procesoare. Un benchmark iti arata strict performantele comparative, nu trebuie neaparat sa se aplice exact la fel si in momentul cand joci.

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Ba exact pentru asta este inferior, si cu mult.

Oameni buni, o spun intr-un mod foarte scurt acum, ca sa fie definitiv clar, apoi ies din discutia asta:

In PREZENT, in JOCURI, performanta PER CORE (sau per fir de executie) este cea care determina cat de fluent si placut merge jocul!
    IN JOCURI 10000 core-uri lente nu fac cat 1 SINGUR core rapid !

Daca se va schimba asta din 2014 cu noul val de jocuri portate de pe PS4/XBox1, mai discutam (ramane de vazut).
    Pana atunci... END.

Tags for this Thread