Reply to Thread
Results 1 to 10 of 10
    Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar

Procesoare Intel VS Procesoare AMD - Care sunt mai bune pentru GAMING ??

Ce parere aveti ??

Senior Member AlexSerbanoiu is on a distinguished road AlexSerbanoiu's Avatar
    O comparatie cam... chiar daca fx 8350 e varful de la amd nu se compara cu un i7, testele puteau fi mai bune daca era folosit un i5 k . In majoritatea jocurilor nu prea conteaza ce procesor ai( daca intest ati fi folosit skyrim de exemplu, intel domina). In opinia mea, intel este mai bun, dar totodata mai scump. La orice procesor AMD FX vei avea nevoie de un cooler aftermarket pentru a avea temperaturi decente( temperaturi mari =>viata mai scurta) + un consum mai ridicat ( undeva pe la 50W in plus ) http://www.anandtech.com/show/6396/t...x4300-tested/5

http://www.anandtech.com/show/6396/t...x4300-tested/8 Tot aici este adus un fx 8350 la 4,8 GHZ, in teste fiind foarte aproape de i7, dar cu un consum de aproape 3 ori mai mare.

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Raspunsul la intrebare va putea fi data dupa ce incep sa apara port-urile de jocuri de pe noile console cu 8 cores (ambele au 8), catre PC.

La ora actuala jocurile nu pot folosi eficient mai mult de 2-3 (hai 4 in rare cazuri) core-uri, motiv pentru care degeaba AMD-urile au cele 4 module cu 8 unitati de intregi si 4 de virgula flotanta... jocurile nu le pot folosi pe toate.

Dar, cand vom vedea jocuri in care toate cele 4 sau 8 core-uri stau in utilizare 70-100%, atunci da, mai discutam

Deocamdata AMD pierde, asta e.

Intel inca pastreaza tronul! Dupa foarte multe sisteme cumparate de-a lungul anilor pentru mine sau pentru altii (pe ambele platforme) cele mai putine probleme cele de la Intel au avut.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Intel I7 4770K, Gigabyte Z87 G1.Sniper, Corsair Vengeance 2x4Gb DDR3 1600mhz, Gigabyte G1 GTX1060 OC, Intel 530 120Gb, Seagate 1tb 7200.64 sata3, Fractal Design R5, Logitech K740, Corsair M60

Junior Member Alex9090 is on a distinguished road
    Nu prea cred ca se poate afirma ca un procesor este mai bun decat altul, sa luam de exemplu un middle-end de la AMD, deci FX-6300 si un middle-end de la Intel, adica in acest moment un i3 Haswell. Diferente majore pe partea de procesare nu sunt, dar sa zicem ca FX-6300 are un usor avantaj, dar i3 ofera un chipset modern (placile de baza pe AM3+ raman in urma destul de mult), o placa video integrata decenta si un TDP ceva mai mic (consumul nu ar trebui sa fie un factor important deoarece diferentele sunt relativ mici, in jur de 20-35W), dar FX-6300 ofera posiblitatea overclock-ului.
    Intel domina in continuare, iar cum stirile in care seria Vishera nu va continua pot spune ca ma intristeaza.
    http://www.sweclockers.com/nyhet/179...vishera-bestar

@ AlexSerbanoiu, foarte corect. Am spus si eu ca, consumul este mai mare la AMD fara indoiala dar pretul este mai mic. Pentru unii este important. Daca ai buget mare, mergi pe solutia evidenta, daca nu, te limitezi la ce poti.

Quote Originally Posted by wavetrex View Post
    Raspunsul la intrebare va putea fi data dupa ce incep sa apara port-urile de jocuri de pe noile console cu 8 cores (ambele au 8), catre PC.

La ora actuala jocurile nu pot folosi eficient mai mult de 2-3 (hai 4 in rare cazuri) core-uri, motiv pentru care degeaba AMD-urile au cele 4 module cu 8 unitati de intregi si 4 de virgula flotanta... jocurile nu le pot folosi pe toate.

Dar, cand vom vedea jocuri in care toate cele 4 sau 8 core-uri stau in utilizare 70-100%, atunci da, mai discutam

Deocamdata AMD pierde, asta e.
    Pierde dar nu cu mult, cu o placa video middle level am aratat ca diferentele sunt nesemnificative. Saptamana viitoare am sa fac testele cu un 270X OC de la Sapphire. Tare sunt curios de rezultate.

@albertstaicu: Acelasi lucru popune si eu mai ales in scenarii de productivitate in editare, randare si 3D insa, sincer sa fiu pentru un config strict de gaming nu as refuza deloc un 8320/ 8350 de la AMD, chiar daca necesita un cooler mai serios. Alternativa de top de la intel este cu mult mai scumpa, din pacate.

@Alex9090 - acelasi lucru il simt si eu. Este foarte rau pentru piata procesoarelor ca AMD nu continua aceasta serie. Astfel Intel va avea mana libera sa ceara cat vor pe procesoarele produse ( nu ca nu o fac deja ) si foarte probabil rata de reinoire a platformelor, a tehnologiei, a inovatiilor aduse va fi mult mai scazuta daca nu are cine sa concureze cu ei. Eu inca sper ca AMD sa scoata iepurele din palarie si sa le dea o batuta zdravana macar pentru cateva luni, asa ca odinioara sa vezi atunci preturi scazute si inovatii. Cine are de castigat aici?? Noi, cumparatorii, pasionatii dar trebuie s arealizam ca fara un concurent ca AMD pe piata nimeni nu va avea de castigat.
    Personal nu-s fanul nimanui, desi acasa pe PC-ul personal am Intel, la serviciu am toate procesoarele de varf din toate gamele ambilor producatori si fie vorba intre noi oricare dintre ele ofera mai multa putere de calcul decat ar avea nevoie chiar si un power user. Voi continua seria asta de teste sa vedem mai ales in teste practice cam cum stam.

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    1. Soulwise, imi pare rau dar nu se fac teste de procesoare, in gaming, cu o placa video mediocra.

Atunci cand este absolut evident ca placa video e incapabila sa impinga suficienti pixeli pe ecran, chiar nu conteaza ce procesor rulezi, sistemul va astepta o gramada de timp dupa semnalul "Frame Complet".
    Iar un pasionat de jocuri care stie ce face nu o sa isi cumpere procesoare de varf (AMD FX sau Intel i5/i7) si o placa video mediocra sau submediocra costand mai putin ca procesorul (ignorand costurile placii de baza, ale memoriei) ...

---
    2. Testele de FPS-uri nu arata in mod corect impactul procesorului asupra experientei. In primul rand, absolut toate testele au ceva "prestabilit", "fix" in ele, mai ales la genul de jocuri cu care ai testat tu.

In conditii REALE de jucat, sunt zone in care AI-ul are foarte mult de calculat, alte zone in care se schimba scenariul si procesorul are foarte multe informatii noi de trimis catre placile video ( incarcare texturi, shadere, etc. )

Ma lasa rece faptul ca jocul are in "medie" 50 de fps pe AMD si 52 de fps pe Intel, daca atunci cand ma intalnesc nas in nas cu BOSS-ul si jocul are de calculat un milion de chestii in pregatirea luptei care urmeaza, imi scad FPS-urile la 25 pe AMD si se mentin la 45 pe procesorul Intel.

E vorba de FEELING (Senzatie, Impresie)
    Din nefericire, nici un fel de review-uri de genul asta cand dai drumu sa se intimple ceva si te uiti la rezultat 20 minute mai tarziu cand e gata testul nu vor scoate in evidenta chestia asta.

---
    3. Daca vrei sa faci un review realistic, ca sa simti si tu ce simte un gamer, asambleaza un sistem cu o placa R9 280X sau GF 770 (minim), seteaza rezolutia la 1920x1080 FARA antialiasing, ca sa nu fie placa video un factor de intarziere, fa un sistem multi-monitor in care pe al 2-lea monitor sa ai permanent vizibila monitorizearea de FPS-uri si temperaturi de la MSI Afterburner ... si ai sa vezi ce te "distrezi" cu procesorul AMD cand iti sar pe tine monstrii sau intrii intr-un viraj unde e un ambuteiaj, sau cand ies teroristii din cladire sa te impuste.

Iar aici poti posta screenshot cu graficul, sa vezi ce FPS drop-uri misto o sa ai si nu mai poti nimeri nimic din cauza sacadarii ...
    P.S. Le vei avea si pe un i5-4670K overclockat, dar for fi mici si greu detectabile in timp ce joci.

---
    4. Nu mai zic de multiplayer/online, unde nimic nu e predictibil !
    Poate jocul sa mearga super bine in single player, si cand se aduna cele 2 echipe cu 8 jucatori intr-un loc si toti trag unul in altul, sa vezi atunci ce prost o sa mearga jocul daca procesorul nu e suficient de rapid.

Sa stii ca nu suntem nebuni astia care ne overclockam procesoarele pana la maxim cat pot duce ele, n-o facem doar ca sa ne laudam cu frecventele

---
    In concluzie, te rog sa nu imi zici ca "aproape ca nu sunt diferente"... asta nu dovedeste decat ca NU ESTI GAMER. Imi pare rau ca trebuie sa te critic, dar asta e, baga cate 4-6 ore pe zi de jocuri moderne, de varf, si apoi mai discutam despre care procesor merita si care nu
    Uite, sugestie, imprumuta-te de la Mediadot cu o placa video serioasa... 660 Ti-ul ala al tau deja e depasit. Si fa chestia asta timp de o saptamana (sa te joci cateva ore pe zi acasa) in numele "stiintei", pe 2-3 config-uri cu diverse procesoare, ceva ieftin de la AMD (un APU), un FX 8xxx si I7-le tau. Ideal, cumpara-ti BattleField 4 sau fa rost de un cod de pe undeva (ai nevoie de el oficial, evident Vezi acolo ce misto e sa-ti pice frame-urile cand trag aia in tine...

Of ... se vede ca nu ai inteles scopul.
    Sunt gamer, ( vrei sa iti arata colectia de jocuri pe Steam si miile de ore jucate ?? ) si am ales placa asta video cu un scop. Normal ca vor urma teste si cu placi video superioare. Daca incepeam testele cu o placa video medie asa cum este 560 TI si treceam prin zeci de rezultate pana la varfurile de gama, e clar ca faceam un episod foarte lung.
    Chill, va urma si partea a doua, si a treia, cate sunt necesare.
    Nu ma deranjeaza critica, discutiile de genul asta sunt primul pas in dezvoltarea unei comunitati sanatoase.

Junior Member Alex9090 is on a distinguished road
    @wavetrex

As vrea sa iti spun cateva lucruri in legatura cu afirmatiile tale.
    In primul rand, aceste benchmark-uri reprezinta strict un termen de comparatie intre procesoare/placi video sau alte componente ale calculatorului. Mai exact benchmark-urile jocurilor aduc un posibil scenariu din joc care va folosi atat procesorul, cat si placa video (in functie de motorul grafic al jocului, texturi etc). Afirmatia in care recomanzi
    Daca vrei sa faci un review realistic, ca sa simti si tu ce simte un gamer, asambleaza un sistem cu o placa R9 280X sau GF 770 (minim), seteaza rezolutia la 1920x1080 FARA antialiasing, ca sa nu fie placa video un factor de intarziere, fa un sistem multi-monitor in care pe al 2-lea monitor sa ai permanent vizibila monitorizearea de FPS-uri si temperaturi de la MSI Afterburner
    sa se testeze astfel diferenta dintre procesoare este irelevanta. De ce? Deoarece scenele care sunt randate pot diferi intr-o proportie destul de mare, astfel nu poti compara un procesor cu altul deoarece pur si simplu nu ai un termen de comparatie. Ai nevoie de o scena fixa, cu aceleasi texturi de randat, aceleasi efecte pentru a le putea compara, iar in mediul online este aproape imposibil sa ti se intample asa ceva.
    In al doilea rand, diferentele dintre framer-urile in benchmark reprezinta un scor si atat. Aceste diferente se pot interpreta diferit, dar in principiu ele arata doar cate cadre pe secunda sunt afisate in acea scena. De multe ori sunt incluse in review-uri jocuri cum ar fi BF3/BF4 care nu au un benchmark facut de producator, iar acele grafice sunt aproape irelevante deoarece cel care un review nu poate seta o scena prestabilita, ci doar sa se joace pur si simplu si sa inregistreze framer-urile.

O concluzie nu am, dar as dori sa te mai gandesti in momentul cand faci unele afirmatii, ce este un gamer? Un tip care petrece sute de ore in jocuri, cineva care isi castiga existenta din jocuri sau toti oamenii care s-au jucat pe PC un joc o perioada mai lunga sunt gameri?

Senior Member Bogdan101 is on a distinguished road Bogdan101's Avatar
    No comment.
    Adaug:
    Procesoarele momentului nu pot duce un gpu middle/high end la limite.

Tags for this Thread