Reply to Thread
Results 1 to 1 of 1

Scurta prezentare sursa Sirtec HPC-500-G12S

Completez lista de scurte prezentari (review ar suna pretentios) cu un alt produs extrem de popular printre userii de pe acest forum si nu numai. E vorba de sursa Sirtec HPC-500-G12S, care in oferta MediaDOT este asta: http://www.mediadot.ro/surse/sursa-s...element-bronze

Ambalaj si prezentare:

Produsul vine ambalat foarte ok. Cutia arata extrem de bine din punct de vedere vizual si ofera in mod foarte clar specificatiile. Aspectul general este placut.

In pachet intra sursa, un manual si 4 suruburi clasice de prindere.

Specificatii:

Putere - 500 W
    Tip - ATX 2.3
    Certificare Eficienta - 80 PLUS BRONZE
    Numar ventilatoare - 1 x 120mm
    Racire - Activa
    Sursa modulara - Nu
    PFC - Activ
    Eficienta - 85 %
    Conectori placa de baza - 1 x 20+4 pin
    1 x 4 pin
    1 x 8 pin
    Conector PCI-E 6+2 - 2
    Conectori SATA - 6
    Conectori Molex - 3
    Conectori Floppy - 1
    +3.3V - 24 A
    +5V - 20 A
    +12V1 - 20 A
    +12V2 - 20 A
    -12V - 0.3 A
    +5Vsb - 2.5 A

Produsul in sine:

Inca din prima clipa in care am pus mana pe cutie am constatat ca este grea. In general sursele "grele" sunt asociate cu calitatea. Mi-a placut ambalajul si mi-a placut si cum e gandit pentru a pune in evidenta designul sursei.

Odata scoasa din cutie, Sirtec-ul te cucereste cu cateva chestii: cabluri lungute, conectori bine facuti, dintr-un plastic rezistent si bine taiat (nu stiu cum sa explic ce inteleg eu prin asta, dar incerc sa va fac sa va amintiti cand ati avut ultima oara o sursa ieftina si nu intra alimentarea sata in spatele hardului din cauza unei "buze" sau vreun rest de plastic ramas acolo de pe linia de asamblare - in cazul asta nu avem asa ceva)

Sunt undeva neutru ca impresie legata de nuanta de verde aleasa pentru unii conectori. Depinde de gusturi, dar parca e prea "turbat". Sunt braided doar cablurile pentru mufa de 24pin. Ar fi fost o idee ok sa fie toate, dar...

Imi place foarte mult solutia aleasa pentru ventilatorul de 12cm. Palele au o suprafata asemanatoare cu a mingilor de golf. Ei sustin ca ajuta la scaderea zgomotului in utilzare si nu pot sa-i contrazic. Este impresionant cat de putini dB "scoate"

Ca si dotari, sursa HPC-500-G12S este ok. Are alimentare pentru placi video din generatiile noi si destule pentru unitati optice. Are chiar si alimentare pentru FDD (oare de ce?)

Nu va voi plictisi cu valori masurate si alte lucruri pentru ca asta puteti gasi la oamenii care fac reviewuri profesioniste.

Detine certificare 80+ si producatorul spune ca este aprox 85% eficienta. Nu-l pot contrazice. PFC activ, siguranta termofuzibila, temp throttle etc etc. Detalii pe pagina producatorului.

Software inclus:

Nu este cazul.

Utilizare practica:

Sursa e foarte usor de montat. Are cabluri rezonabil de lungi si s-a descurcat bine in Zalman Z3 Plus. E aproape dead silent in anumite situatii (evident in functie de load, temperatura interioara, antifonare carcasa etc etc)

Este practic alegerea ideala pentru useri cu pretentii putine, care au un sistem single gpu decent. Am testat-o alaturi de Gigabyte Z77 Sniper M3 si i7 2600 si un Msi Z87 G43 si un i7 4770. Nu am intalnit probleme.

Pareri finale:
    Plusuri:
    -pret
    -certificare 80+
    -ventilator silentios

Minusuri:
    -verde "turbat" la unii conectori
    -pachet modest (mergea macar o garnitura de silicon pentru atenuarea vibratiilor)

Merita cumparata? Da. Este un pret bun pentru un produs bun. Pare a fi durabila si toate parerile/reviewurile citite despre ea au fost pozitive.
    As recomanda-o mai departe? Da. Exista desigur si alte produse mai bune in gama de pret, dar isi face treaba decent si nu vad de ce ar fi ocolita.

Voi incerca sa revin cu informatii suplimentare pe masura ce trece timpul (eventuale probleme)

Daca aveti sugestii sau intrebari, raspund cu placere!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version

Name:	291120131312.jpg‎
Views:	160
Size:	89.1 KB
ID:	1104   Click image for larger version

Name:	291120131313.jpg‎
Views:	159
Size:	95.3 KB
ID:	1105   Click image for larger version

Name:	291120131314.jpg‎
Views:	168
Size:	88.8 KB
ID:	1102   Click image for larger version

Name:	291120131315.jpg‎
Views:	169
Size:	95.9 KB
ID:	1103   Click image for larger version

Name:	291120131316.jpg‎
Views:	167
Size:	104.2 KB
ID:	1101  

Click image for larger version

Name:	291120131317.jpg‎
Views:	176
Size:	94.5 KB
ID:	1100  
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Intel I7 4770K, Gigabyte Z87 G1.Sniper, Corsair Vengeance 2x4Gb DDR3 1600mhz, Gigabyte G1 GTX1060 OC, Intel 530 120Gb, Seagate 1tb 7200.64 sata3, Fractal Design R5, Logitech K740, Corsair M60

Tags for this Thread