PDA

View Full Version : Camere video utilizate de noi

soulwise
09-10-2013, 12:48
Salutare.

Am avut ocazia relativ curand, acum aproximativ un an si jumatate sa intru in lumea celor care filmeaza si editeaza clipuri video. Pana acum am folosit pentru filmari numai DSLR-uri atat de la Canon cat si de la Nikon modele ceva mai low-cost. Ce m-ar interesa ar fi sa deschidem aici in acest thread un coltisor al celor pasionati de aceste activitati in care sa ne impartasim experienta si problemele intalnite cu diferite camere video sau DSLR-uri utilizate in acest tip de activitate.
Prin urmare va rog sa raspundeti la urmatoarele intrebari si sa continuam de acolo...

-Cu ce aparat obisnuiesti sa filmezi?
-De ce ai ales respectivul aparat?
-Care sunt setarile preferate sau optime pe care le-ai gasit ?
- Ce software folositi cel mai des la aditare si de ce ?
- Rulezi un firmware custom pe aparatul tau? ( a se vedea Magic Lantern pentru Canon ).

albertstaicu
09-10-2013, 23:00
Incerc sa contribui si eu cu ceva, chiar daca nu pot afirma ca ma pricep prea bine.
-pentru filmat folosesc un SAMSUNG HMX-Q20BP, FULL HD, zoom optic 20x, stabilizator OIS DUo+. E o camera compacta (am in ea un card sdhc de 16Gb) cu un senzor decent, microfon foarte foarte bun (stereo) O folosesc pe un trepied mic alaturi de un mic proiector (de putere mica) cand mai am de prezentat ceva produse sau filmat vreun tutorial pentru prieteni.
-pentru poze imi folosesc telefonul Nokia N8. Cand chiar ma straduiesc (nu ca in pozele de la sectiunea show off) ies niste poze superbe. Desigur ca nu se compara cu un DSLR fie el si entry level, dar e suficient pentru mine. In plus nu trebuie sa ma car cu aparatul meu, avand telefonul in buzunar.
-softuri de editare ulterioara sunt photoshop si sony vegas (alaturi de un mic soft pe care il are samsungul instalat deja)
-setari optime nu prea exista in cazul meu (la N8 poate functia macro si mici ajustari ale expunerii, iar camera video are niste functii super ok automate - de la autofocus la ajustare a luminozitatii in functie de situatie) Asta e si motivul principal pentru care le folosesc: usurinta in exploatare.
Dar asa cum am mai precizat mai sus, nu traiesc din asta si deci nu am investit prea mult.
Poate sunt colegi de forum mai pasionati cu jucarii mai frumusele.

white_tee
10-10-2013, 09:37
De obicei filmez cu telefonul Acer S500 1080p si cu aparatul foto Canon SX230 tot 1080p. Nu folosesc nici un program de editare. As prefera o camera performanta, insa nu sunt adeptul filmatului (mai degraba foto).