PDA

View Full Version : Orange home pack

adrianL
24-08-2013, 15:48
In urma cu ceva timp m-am mutat de la bloc la casa. Din cauza locatiei nu am putut sa imi pun internet prin fibra optica si am fost nevoit sa caut alta solutie. Am ales home pack-ul de la orange. Pe hartie suna bine:

* Echipament Flybox 3G+ B681. Avantaje :
- ai acces Wi-Fi pentru a naviga pe internet de pe laptop sau smartphone, de oriunde te-ai afla in casa
- poti conecta 2 calculatoare prin cablu sau pana la 32 de echipamente prin Wi-Fi

* Abonament Home Pack 15:
- 15 euro/luna
- trafic 8 gb/luna
- happy night inclusa ( cu optiunea Happy Night, sesiunile Óncepute şi Óncheiate Óntre 00:00 şi 7:00 nu consumă din traficul inclus Ón pachet )

Din pacate ceea ce pare decent, in realitate este groaznic:

- accesul wi-fi este praf. Indiferent unde este modemul si ce semnal am pe un laptop ( chiar daca este la un metru distanta ) pica non-stop. Asta se intampla pe toate laptop-urile din casa ( mai vechi, mai noi ).
- pe pc prin cablu este mai bine, dar tot are momente in care pur si simplu ingheata internetul si sunt nevoit sa restartez modemul.

Asta este. Sunt zile in care imi vine sa iau modemul si sa ma duc la orange sa il arunc in capul cuiva, dar nu as rezolva nimic. Chiar daca este modemul defect, tot as da peste cea mai mare magarie de la Orange si anume optiunea happy night. Ca sa pot sa beneficiez de ea trebuie sa stau cu ochii pe ceas. Imediat dupa 00:00, zi de zi, trebuie sa restartez modemul. Daca uit orice download fac se va contoriza. Cand ma culc, de obicei pe la 5 - 6 dimineata, nu este suficient sa inchid calculatorul, trebuie sa inchid si modemul. Daca uit tot download-ul pe care l-am facut in timpul noptii se va contoriza pe ziua urmatoare.

Cand am fost la Orange sa semnez contractul am intrebat angajatul daca optiunea se activeaza automatat si mi-a zis ca da. Nu trebuie sa imi fac griji sau sa stau cu ochii pe ceas.
Dupa prima saptamana ( prin iulie ) m-am trezit ca imi merge internetul groaznic. Am sunat la servicii clienti si mi-au zis ca am depasit traficul de 8 gb si internetul a fost limitat la 128 Kbps, dar au fost " amabili " sa imi ofere un pachet suplimentar 1gb pentru 3 euro. Bineinteles ca am fost nedumerit pentru ca facusem download doar in timpul noptii si atunci am avut surpriza sa aflu ca nimic nu este automat si trebuie sa stau cu ochii pe ceas.
Noaptea trecuta ma uitam la un film si m-a luat somnul. Am apucat sa intind un picior sa inchid calculatorul, dar am uitat complet sa inchid modemul si cand m-am trezit iar mi-au limitat banda. Bineinteles ca tot traficul a fost contorizat.

Daca o sa va aflati intr-o situatie similara sper sa alegeti mai bine decat mine.

wavetrex
24-08-2013, 17:02
M-am oprit din citit la "Trafic 8GB" pe luna.
Stii... un film HD 1080p este 15-25gig, si ma uit la unul pe zi aproximativ ;)

De ce nu ai bagat Romtelecom Clicknet ? E disponibil si in varful muntilor aproape, si poti avea macar 6mbps down, nelimitat, evident.

adrianL
24-08-2013, 18:23
" M-am oprit din citit la "Trafic 8GB" pe luna "

:) Si nelimitat noaptea. Teoretic

Prima data am fost la Romtelecom. Cand mi-am configurat pachetul mi-au zis ca nu pot sa aleg cea mai rapida conexiune, dar o sa imi puna, cum zici si tu, una cu 6 mbps si ca in maxim 48h vine echipa sa instaleze. A doua zi am primit mesaj ca sunt dificultati tehnice si o sa fiu contactat in cel mai scurt timp...am asteptat o saptamana, dupa care m-am dus la sediu unde mi-au spus ca nu pot sa puna nici o conexiune in zona.

wavetrex
25-08-2013, 01:09
Ooooh, nasol.
Deci chiar esti in varful muntilor :)

Ziceam doar... ca si eu stau la sat, si merge 16mbps, transfer probabil singur mai mult decat tot restul satului impreuna, hehe.

Io zic sa insisti la RTLC, poate se poate, ia orice ti s-ar putea oferi, si 2mbps e mai bun decat orange 3G sh|t.