PDA

View Full Version : Nedumerire !

NoxuS
01-06-2013, 14:32
Salut , in primul rand vreau sa va anunt ca sunt nou atat pe forum-ul acesta , cat si in ceea ce priveste achizitionarea unor lucruri de pe site-ul vostru . Am facut comanda vineri seara a unor periferice , si prima oara mi-a spus ca unele obiecte nu porea mai sunt in stoc si nu ma lasa sa dau comanda . Dupa am incercat din nou tot cu aceleasi lucruri pe care doream sa le cumpar si m-a lasat . Am primit un mail de notificare unde mi se arata ceea ce am comandat , si ceea ce a mai ramas este sa verifice un administrator comanda .

Eu sunt din Targoviste , am citit termenii si conditiile , dar inca am ramas nedumerit . Am inteles ca taxa de curierat este de 17 lei , dar dupa o alta fraza spunea ceva legat de o plata la ramburs in valoare de 9 lei . Asta inseamna ca eu trebuie sa platesc 25 de lei in total in ceea ce priveste aceasta taxa , sau tot 17 ? Poate pentru voi nu e mare branza , dar eu nu dispun de cine stie ce bani , iar acei 9 lei erau importanti pentru mine deoarece i-as fi putut folosi pentru achizitionarea unei perechi mai buni de casti , pe langa ce am mai cumparat...De aceea as vrea sa stiu daca trebuie sa platesc pentru aceasta taxa de transport 17 sau 25 de lei..

De asemenea , as vrea sa stiu daca imediat incepand cu ziua de luni voi fi contactat de un administrator pentru confirmarea platii , si daca se poate sa ma razgandesc sa anulez comanda ( o voi anula doar daca taxa de transport este de 17 ca sa pot face o comanda mai mare pe care o voi face imediat dupa anularea precedentei ) . Sunt nou pe acest site , si nu stiu cum decurg lucrurile , dar chiar as vrea sa comand de la voi intrucat aveti ceea ce imi trebuie mie . Multumesc ca ati citit !

adrianL
01-06-2013, 18:49
Daca platesti online cu cardul platesti doar 17 lei, daca ii dai banii curierului cand iti aduce pachetul platesti 17 + 9 lei ( taxa ramburs )
In weekend nu lucreaza nimeni. Cu siguranta o sa te contacteze luni

NoxuS
01-06-2013, 20:00
Multumesc mult de sfat , acum am reusit sa inteleg :D ! Dar imi poti spune te rog daca se poate ca operatorul sa ma contacteze intr-un anumit interval de ore la cererea mea ? Nu de alta dar am liceul si nu prea o sa pot raspunde in timpul orelor...Si se poate anula comanda in momentul in care o sa fiu sunat ? Sau daca se poate chiar si acum ar fi perfect..Nu de alta , am doar de facut mici modificari...

adrianL
01-06-2013, 20:37
Nu stiu. Nu am facut asta niciodata
Incearca sa ii contactezi:
http://www.mediadot.ro/contact
Jos pe pagina la " Solicitarea mea " bifeaza " am o problema cu o comanda in lucru " si lasa un mesaj. Probabil ar trebui sa mentionezi si numarul comenzii

wavetrex
01-06-2013, 20:46
Cred ca daca te-ai duce la taraba de computere de la parterul blocului vecin in Targoviste vei plati mult mai mult pe componente decat cei 25 lei pentru transport + ramburs la Mediadot.

Chiar nu e asta un motiv de zgarceala...

Este weekend, Mediadot lucreaza de luni pana vineri, intre orele 9 si 17 . Cineva de la ei te va suna in acea perioada sa-ti explice care-i treaba cu comanda ta, in caz ca nu se poate livra.
Deasemenea, probabil ca te vor suna sa te intrebe de sanatate (mai precis sa se confirme nr. de telefon si adresa) daca este prima ta comanda...

Bogdan
02-06-2013, 14:18
@NoxuS o sa incerc sa-ti clarific 200% nelamuririle tale:

1. Taxa de de transport de 17 RON se percepe de firma de curierat (Urgent Curier in cazul nostru) pentru transportul produselor pana la tine acasa.
2. 9 RON reprezinta contravaloarea taxei de ramburs si este perceputa tot de firma de curierat pentru a incasa banii de la tine si a-i aduce la noi. Poti evita plata acestei taxe alegand alta modalitate de plata (plata cu cardul de exemplu).
3. Nu vei fi contactat de un "administrator" ci de un consultant de vanzari care va confirma comanda ta. Pentru a comunica cu acesta este necesar sa lasi o nota in comanda ta. Este foarte simplu sa faci asta: te loghezi in contul tau apoi in dreapta sus accesezi "info cont". Apoi odata ce esti in contul tau la selectezi "istoric comenzi" (este in meniul din stanga sub sigla) si selectezi comanda ta dand click pe ea. Acolo ai posibilitatea de a lasa o nota operatorului. Asa poti sa-i spui ca vrei sa fi contactat intre anumite ore sau poti sa-i comunici orice alte informatii. Puteai face acest lucru inca de la plasarea comenzii, ai o casuta de observatii acolo.

NoxuS
02-06-2013, 14:21
Multumesc mult , acum am inteles cum trebuia sa procedez . Inca un lucru si va las in pace . Pentru anularea comenzii pot sa folosesc acelasi procedeu ? ( Am mare nevoie sa modific comanda pentru a adauga unele lucruri si vreau sa stiu daca inca este posibil ) .

Bogdan
02-06-2013, 18:13
Ce intelegi prin "acelasi procedeu"?

NoxuS
02-06-2013, 23:26
Adica sa las o nota asupra comenzii cum ca as vrea sa o anulez...

Bogdan
03-06-2013, 08:58
Da, poti face si asa.