PDA

View Full Version : Microsoft sau Sony?

Cap
28-09-2012, 09:56
Sunt curios care e opinia voastra, Playstation sau Xbox
De ce ati cumpara una si nu ati cumpara cealalta?
Care e pentru voi selling point la o consola?

oxygen200000
28-09-2012, 10:03
Acum, din ce am vazut printre pasionati, le cam au pe amandoua si nu par ca vor sa renunte la vreuna din ele:))

AstonMartin
28-09-2012, 12:08
Eu as alege Xbox.

Otman
12-12-2013, 10:36
PS4 fara sa stau pe ganduri.

Freak
13-12-2013, 07:08
PS4 e mai performant, are grafica mai buna. Dar mai bine iti cumperi un PC.
Daca chiar vrei consola atunci PS4 :)

Otman
14-12-2013, 02:19
PC am, vreau de multa vreme sa iau o consola, am tot stat sa apara noua generatie.
In afara de Star Citizen care il voi juca pe PC, cam toate titlurile ce vor aparea anul viitor as vrea sa le joc de pe canapea la tv, Watchdogs, Destiny, Dark Souls 2, Witcher 3...
Chiar acuma imi fac curaj de un upgrade la R9 290 probabil un Gigi custom, dar cand ma gandesc ca dau pe un GPU ~1800 Ron cat pe un PS4 mi se cam taie avantul.
Mai mult ca sigur ca o sa-mi iau un GPU nou si un SSD dar dupa asta eu nu mai bag bani in PC.
Mai degraba as cumpara pe viitor un Steam Machine pentru jocuri de PC si cu ala scap si de Windows.

Freak
14-12-2013, 03:21
Iti dai seama, ca daca instalezi SteamOS pe un PC, tu defapt iti creezi propriul steam machine?

Otman
14-12-2013, 17:25
Bine ar fi, dar pana o sa aiba suport pentru cate placi de baza, CPU, GPU, placi de sunet si altele is pe piata, va dura ceva vreme.
Poate o sa mearga pe compatibilitate cu ce se lanseaza de acum incolo.
Eu chiar imi doresc Steam OS pe PC, nu mai vreau Windows cat traiesc.

bigpanz3r
28-04-2014, 12:50
:( Eu chiar habar n-am , altii spun ca e mai bun (ca si grafica) Xbox 360 altii , ca PS3 , nu mai inteleg :( , imi puteti da un sfat ?

AlexSerbanoiu
28-04-2014, 14:01
Sfatul meu : PC.
PS: nu mai dezgropa topicuri vechi de cateva luni bune, raspunsul ti-l poti da singur, cautand pe youtube gameplay cu ambele console si tragi concluzii

juliet
31-05-2014, 00:59
PS: nu mai dezgropa topicuri vechi de cateva luni bune, raspunsul ti-l poti da singur, cautand pe youtube gameplay cu ambele console si tragi concluzii

Si eu am aceiasi parere... nu ai cum sa motivezi performanta unui pc in comparatie cu o consola.

TheXhosa
31-05-2014, 09:18

@Alex Serbanoiu : Pe langa sfatul tau care e offtopic o foarte mare parte dintre cei aflati aici pot cauta pe youtube inclusiv tu si totusi cer informatii aici deoarece foarte probabil cineva va veni in ajutorul lor cu explicatii pe intelesul lor in limba lor asa ca daca nu ai chef sa raspunzi sau sa iei parte la o discutie ai putea sa ramai invizibil.

@OP Diferenta intre cele doua vorbind de X360 si PS3 ( detinator de amandoua ) ar fi mai mult legata de joypad layout decat de grafica. Daca vrei shootere mergi pe X360 deoarece controllerul este mult mai bine gandit pentru astfel de jocuri in schimb daca vrei Fighting Arcade gen Mortal Kombat, Street Fighter, GGX etc etc mergi pe PS3 deoarece are un DPad( Digital Pad sau pe romaneste "sagetile" ) mult mai performant si mai clar acele sageti fiind despartite si nu dintr-o bucata ca la X360. Combo-urile jucatorilor sunt infinit mai usor de realizat decat la X360 care efectiv te umple de frustrari.

In alta ordine de idei Xbox 360 este FOARTE zgomotos mai ales editiile mai vechi fac urat tare la ultimele titluri ( GTA V, Splinter Cell Blacklist, Black Flag A Creed ) spre deosebire de ps3 care ar fi ceva mai silentioase totusi.

Grafic amandoua sunt facute sa se incadreze in cerere oferind un gameplay fluent si doar rareori la titluri de ultima ora te lovesti de stuttering si framedrops.

Cu acestea fiind spuse te orientezi tu. Eu doar ti-am spus niste pareri personale de detinator. Succes !

PS : Spre deosebire de AlexSerbanoiu eu recomand o consola la 1100 RON decat un PC de "gaming" la aceiasi bani.

AlexSerbanoiu
31-05-2014, 10:46
principalul motiv pentru care am raspuns a fost acela de a atentiona o anumita persoana ca a "dezgropat" un topic vechi de aprox. 2 ani. Ai dreptate, nu am gandit foarte mult raspunsul acela. Un PC pe care te poti juca va costa mai mult ca o consola, dar ai diversitate: poate fi folosit pentru editarea documentelor , encodari si editari video / foto, pentru pasionatii de dead silent pc sau OC. Pot sa spun ca am incercat unele FPS-uri pe console, nu foarte mult timp , prefer mouseul in astfel de jocuri. Un ultim avantaj pe care il are un PC ( opinie proprie)este acela ca te poti juca MMo-uri ( stiu, exista mmo-uri si pt console, dar cam putine).