PDA

View Full Version : Sunt ok?

Mihai Popescu
02-02-2016, 20:45
Salut! M-am hotarat sa achizitionez urmatoarele componente , pt un upgrade:

Placa de baza MSI B85-G43
Procesor Intel Haswell Refresh, Core i5 4690 3.5GHz box
Placa video GIGABYTE GeForce GTX 960 OC WindForce 2X 4GB DDR5 128-bit HDMI

Restul de componente le am de la pc vechi. Nu stiu la placa de baza daca ar fi ok desi eu zic ca da..Ma intereseaza sa detina conectori pwm cu 4 pini pt fanuri si aceasta este cea mai ok mai ales din punctul acesta de vedere. Pc il voi folosi pt gaming mai ales + daily use , survolat net , filme , downloaduri etc. Legat de procesor si placa video sunt chitit pe ele , de 1 luna si ceva ma tot documentez si astea raman. In legatura cu mobo nu sunt sigur desi bugetul pt ea ar fi maxim 400 lei.Ce parere aveti?

wavetrex
02-02-2016, 21:00
Atat procesorul cat si placa video sunt niste alegeri absolut ok si de viitor.
Da... a aparut Skylake, stim, insa pretul e mai ridicat fara nici un avantaj evident.

... cat despre placa baza, fa un mic efort si alege ceva ce-ti place de aici:
http://www.mediadot.ro/placi-de-baza/filtre/model-chipset-h97/
- Au mai multe USB-uri (nu stii niciodata cand ai nevoie)
- 6 SATA-uri (cel putin), daca cumva bagi harddisk-uri, etc.
- RAID 0,1,5,10 - Pentru cei cu mai multe harddisk-uri
- In general VRM-uri mai bune la placile H97
- Suporta multi-GPU (Doar AMD CrossFire, desi nu stralucit)

Daca nu te induri pentru aia extra 50 lei, merge si alegerea ta.

Mihai Popescu
02-02-2016, 21:11
Raid nu o sa fac mai mult ca sigur. Mai mult de 1 HDD si 1 SSD cum am acum nu o sa fie nevoie. VRM ce inseamna? La ce ajuta? Conteaza ca este MSi , Gigabyte , Asus , AsRock? Ma refer la durabilitate , calitate. Crossfire / Sli nu am facut si nu o sa fac , cum nu o sa fac nici OC vreodata. Care este diferenta intre chipurile B , H , Z , Q...etc?
Legat de Skylake nu mersi , costuri prea mari pt DDR4 , fara performante in plus ( doar consumul mai bun) si nu se merita cum ai mentionat. Am o sursa Seasonic 520W si o carcasa antica Delux MF436 , cu 2 fanuri Noctua pe ea care scot aerul cald. De aia vreau cu pwm ca in momentul de fata merg la turatie maxima pe 3 pini 1900 turatii.

wavetrex
02-02-2016, 21:19
* Vin ceva de genul:
Z = High-end, full feature
H = Mainstream, are tot ce are Z mai putin overclock si multi-gpu ( SLI )
Q = Business Pro ( functii speciale pentru business, nu ne intereseaza )
B = Low-End ( lipsesc multe functii .. practic, baza bazei, cat sa mearga computerul )
Bx1 (cu 1 la coada) = Ultra-Low End (Cele mai ieftine placi, care fac rabat semnificativ la calitate)

* VRM = Voltage Regulator Module , alea care dau curent procesorului.
Daca vezi doar 3 bucati, si fara nici o racire, aia e o placa slaba, evita.
Placile mai bune au 4 sau 6 (unele chiar 8, 10, 12... chestii scumpe), si au radiator pe ele.

* Marca "Gigabyte", "MSI", etc... nu conteaza ca performanta, insa conteaza ca functii: unele ofera socluri M.2, altele nu, aranjamente diferite la port-uri (PCI, PCI-e), culoare, miros, gust.. etc. :-)

---
Cat despre coolerele carcasei, ai nevoie de unu fan controller, o chestie la care ajustezi tu turatia dupa preferinte. Sunt mai multe prin oferta, iti caut daca vrei.

Mihai Popescu
02-02-2016, 21:23
Am inteles. Legat de MSi B85-G43 , cam unde se situeaza legat de VRM? Am vazut ca sunt radiatoare pe ea.

wavetrex
02-02-2016, 21:27
Oh, acum vad ca e o placa destul de scumpa:
http://www.mediadot.ro/placi-de-baza/placa-de-baza-msi-b85-g43-gaming-socket-1150-chipset-b85-atx
... si nu inteleg de ce.

http://www.mediadot.ro/placi-de-baza/placa-de-baza-msi-h97m-g43-socket-lga-1150-chipset-intel-h97-micro-atx
Tot MSI, Tot seria G43, insa pur si simplu un chipset mai nou (9x e din 2014, 8x e de acum 3 ani, 2013)

Pe langa toate cele, aia mai noua recomandata de mine e in stoc, alegerea ta nu pare sa fie ( ceea ce nu e de mirare, fiind un model mai vechi, ma indoiesc ca va mai reintra in stoc )

p.s. Soclu M.2, in caz ca vrei sa-ti pui SSD smecher.

Mihai Popescu
02-02-2016, 21:33
Nu ma refeream la varianta Gaming , este si varianta normala de B85-G43. Nu cred ca este aici pe site. La aceasta ma refer http://www.********.ro/placi-de-baza/msi/b85-g43/
Nu stiu de ce nu merge linkul....Nu este voie sa pun linkuri de pe alte site uri?

wavetrex
02-02-2016, 21:49
Link-urile care duc spre site-urile concurentei sunt cenzurate automat de forum.

Cat despre placi si idei... eu am zis ce am avut de zis :)
Spor la cumparaturi !

Mihai Popescu
02-02-2016, 21:55
Inca o intrebare : Carcasa mea este ATX , merge o placa de baza mAtx in ea? Sa nu fie probleme la prindere sau mai stiu eu ce

wavetrex
02-02-2016, 22:08
Nici o problema.
ATX are un rand extra de gauri in placa de baza (si evident e mai lunga). Randurile 1 si 2 sunt identice.

Invers nu merge (placa ATX in carcasa microATX), pentru simplul motiv ca nu incape.

Mihai Popescu
02-02-2016, 22:15
Am inteles.Multumesc pt informatii!

Mihai Popescu
20-02-2016, 17:13
Revin asupra situatiei. Pana la urma tinand cont de sfaturile domnului @wavetrex am achizitionat http://www.mediadot.ro/placi-de-baza/placa-de-baza-gigabyte-h97m-d3h-socket-lga-1150-chipset-intel-h97-micro-atx cu mentiunea ca a venit cu rev. 1.1
Legat de celelalte doua componente , procesorul amintit la inceputul threadului ramane valabil , momentan ''vanez'' o oferta la el sau site ul cu pretul cel mai mic. Legat de placa video m-am sucit asupra http://www.mediadot.ro/placi-video/placa-video-asus-geforce-gtx-960-4gb-gddr5-128-bit-strix-oc-edition-directcu-ii-0db deoarece acel gigabyte amintit de mine se pare ca vine cu probleme legate de fanuri ( s-ar rezolva cu un update de bios) dar nu mi se pare normal. Prefer sa plusez putin mai mult si sa am calitatea Asus + frecvente mai maricele. Acum , ma adresez in special domnului @wavetrex : aceasta combinatie de componente mentionate de mine + 8 gb DDR3 ma vor tine in gaming high-very high pe rezolutie 1440x900 sa zicem 3-4 ani? Posibil sa mai fac un update la ram , pe langa cei 8 gb sa mai adaug in viitor.

Emil
20-02-2016, 19:11
Placa video, GTX 960 pe care ti-au pus ochi e cam scumpa... Este la concurenta modele de la EVGA, GIGABYTE cu 4 GB sub 1.000 de lei, dar daca vrei sa cumperi de la MediaDot, atunci mai bine mergi pe acest model: Gigabyte GeForce GTX 960 4GB (http://www.mediadot.ro/placi-video/placa-video-gigabyte-geforce-gtx-960-4gb-gddr5-128-bit-windforce-2x-oc-edition)

Ce sursa detii? (numele si puterea ei ma intereseaza)

Undeva la 1.200 de lei deja te poti uita la o placa de la AMD, care este peste 960 de la nVidia. Vorbesc despre modelul AMD 380X (4 GB), dar din nou, MediaDot nu are asa ceva pe stoc, deci va trebui sa te orientezi spre concurenta.

Mihai Popescu
20-02-2016, 19:34
Sursa Seasonic S12II-520 Bronze 520W este beton duce nu i problema. AMD nu vreau pt ca am o carcasa veche , nu cine stie ce , wire management mediocru etc. Caldura + setea de curent + pretul + sa zicem dimensiunile + adaptor pt 6 to 8 pini clar nu ma atrage , ma complic cand am de la Nvidia reversul celor spuse mai devreme. M-am documentat destul de mult , am intors-o pe toate partile.Am nevoie de o placa video rece care consuma putin ( decent) si de dimensiuni acceptabile. Pretul da este cam piperat aici...am cateva optiuni legate de proc si GPU mult mai ieftine in care ma pot incadra la limita. Ma interesa performanta pe termen lung in gaming legata de aceste componente i5-ul mentionat si 960.

Emil
20-02-2016, 22:42
Depinde la ce te referi prin "termen lung". Procesorul in materie de gaming va duce fara probleme, insa placa video eu zic ca vreo 4-5 ani intr-un caz bun...

wavetrex
21-02-2016, 00:21
Nimic nu mai tine "3-4 ani" in ziua de azi.
Tehnologia avanseaza foarte rapid, la fel si cerintele jocurilor.

GTX 960 sau echivalenta este deja considerata "medie spre slaba". Nu glumesc, existe o gramada de alte placi considerabil mai rapide.

Uite, un mic "grafic" cu ce placi sunt mai sus de 960:
Cele marcate cu * sunt modele mai vechi, dar mai rapide.

*R9 295 X2
Titan X
GTX 980 Ti
Fury X
Fury Nano
GTX 980
R9 Fury
*GTX 780 Ti
*GTX Titan (original)
GTX 970
R9 390
*R9 290X
*GTX 780
*GTX 770
*GTX 680
*R9 280X
R9 380
*Rad HD 7970 GE
GTX 960

Dupa cum vezi, e ceva lista.
Din start iti cumperi ceva ... deja "depasit".

Daca te astepti sa te tina cu setari pe "high / very-high" 3-4 ani, visezi fluturasi si cai verzi pe pereti. In unele jocuri mai pretentioase lansate recent nu te tine pe high nici in prezent...

Iar anul asta va fi durere mare, pentru ca se lanseaza generatia noua pe 14nm atat de la AMD cat si nVidia, dubland practic performanta la aceeasi dimensiune a chip-ului.
Parca vad ca in 7-8 luni de acum va exista o placa "medie" care e mai rapida decat GTX 980... iar aia de "varf" nici nu mai zic.

---
Nu iti zic sa cumperi altceva mai scump si mai rapid. Iti spun doar sa fii realist si constient ca placa asta NU te va tine ani de zile.
Ii dau maxim un an, un an jumate... pana va trebui sa o schimbi.

Emil
21-02-2016, 10:32
Depinde si de pretentiile fiecaui om, daca-ti faci setarile pe low-medium, poate chiar minimum, atunci placa va tine destul de ok

wavetrex
21-02-2016, 11:17
ma vor tine in gaming high-very high pe rezolutie 1440x900 sa zicem 3-4 ani?

Ti-a scapat partea asta Emile ?
Omu' vrea "very-high" cu GTX 960 timp de "3-4 ani"... si eu vreau un Ferrari. Sau doua. Sa fie.

Emil
21-02-2016, 12:16
Da, dar nici rezolutia monitorului nu e FHD... eu zic ca cel putin 2 ani n-ar trebui sa aiba treaba, cel putin

Mihai Popescu
21-02-2016, 12:35
De-asta am intrebat gandindu-ma si la rezolutia mica de altfel , mai ales ca aceste placi sunt facute practic sa lucreze optim in FullHD. Tinta lor este rezolutia FullHd cu medium-High-very high , cel putin asa reiese din toate cele. Oricum placa video se schimba mai des. Pe de alta parte nu merita sa cumpar cea mai tare placa a momentului 970 , 980 etc , in primul rand din cauza banilor( chiar nu am mai mult) iar in al doilea rand pt ca se devalorizeaza repede mai ales ca ies generatii noi in vara sau toamna. Daca va fi o placa medie care este mai rapida decat 980 la ce pret va fi? Iti dai seama ca nu la 1000 lei si va fi mai rapida decat 980 pt ca vor fi jocurile optimizate de asa natura. Oricum cea medie va iesi poate la anul cine stie , mai intai le scot pe alea tari gen Titan , 980 etc si dupa pe cele mainstream. Dar legat de procesor? Ar trebui sa nu am griji cel putin 4 ani cu acel i5 4690?

Mihai Popescu
21-02-2016, 14:54
Bun atunci daca procesorul i5 4690 este de cursa lunga tine mult si bine fara probleme in gaming atunci merita sa fac efortul supranatural ( pentru mine) la http://www.mediadot.ro/placi-video/placa-video-gigabyte-geforce-gtx-970-4gb-gddr5-256-bit-mini-itx ? Este cea mai slaba GTX 970 din gama. Mai mult chiar nu imi permit. Este ceva de capul ei avand in vedere ca are dimensiuni mici ( ceea ce ma incanta) ? Are frecventele mai mici decat un 960 dar ma va tine in gaming mai mult , tot pe 1440x900 ? Carcasa mea este Delux MF436 si am 2 ventilatoare Noctua NF-R8 PWM pe carcasa in spate care trag aerul din ea. O sa ii fie bine placii legat de temperaturi? In camera vara am pana in 28-30 grade iar iarna am 20-22 grade maxim.

wavetrex
21-02-2016, 14:56
Da, cu procesorul nu ai treaba, acolo evolutia este lenta spre foarte lenta ( 5-10% maxim pe an, deci in 5 ani aiba daca va fi cu 30-40% mai rapid )...

Desi, poate apar ceva miracole la sfarsitul anului, cine stie :P

--
Din pacate rezolutia nu mai este chiar asa relevanta la jocurile moderne, pentru ca limitarea nu mai e de la numarul de pixeli de rendat, ci de la efectele vizuale si texturi.
Sunt tot felul de tehnologii care calculeaza niste chestii ca-ti sta mintea in loc, inainte sa inceapa sa fie desenati pixelii...

Placile video au ajuns mini-supercomputere, si jocul face mult mai multe cu placa video decat pe vremuri, cand era destul de clar: triunghi-> textura-> pixel

Iti recomand sincer daca ai de gand sa pastrezi placa 3-4 ani sa iei MACAR un 970, ca nu e asa scump. Diferenta de la 960 la 970 este destul de mare (Peste 60% mai rapida 970).
Dar daca nu poti si nu ai, atunci e buna si aia, dar asteapta-te sa scoti din setari...

Ce-ai zis tu cu "very high"... nope :)

Spor la cumparaturi !
Ciao

---
Edit: Gand la gand.
Maxwell e foarte eficient, nu se incalzesc puternic. Daca te uiti in semnatura, am un GTX 980, asa ca vorbesc din proprie experienta, nu din "auzite pe internet". Ah da, si a mea e overclockata in draci, si totusi ruleaza destul de rece.

Succes cu 970, nu vei fi dezamagit :) Anul asta chiar ca rulezi pe "very high" cu ea :P La anul.... om vedea ce va mai fi.

Mihai Popescu
21-02-2016, 15:12
Da , dar eu am o carcasa antica aia e problema. De incaput imi incape acel 970 , o veni si cu un adaptor de 6 > 8 pini pentru alimentare? Sursa mea nu are alimentare de 8 pini pt video. Am o Sursa Seasonic S12II-520 Bronze 520W. Sursa va duce 970-ul nu? Singurele lucruri care nu ma incanta la 970 sunt: este din 2014 ( cam veche) , frecventele sunt mai mici decat ale unui 960. Asta pe hartie dar in realitate din ce am vazut face minuni in jocuri. In felul asta scap si de adaptor si voi conecta TV ca si pana acum iar monitorul direct in DVI

wavetrex
21-02-2016, 16:00
Lol.. frecvente. Tu la aia te uiti ?

Te-ai gandit ca are cu 90% mai multi tranzistori ?
Puterea aia de calcul vine de undeva.

Cat despre "veche", hai ca deja chicotesc...
950, 960, 970, 980, 980 Ti, Titan X ... toate sunt EXACT la fel, GM2xx "GeForce Maxwell" generatia a 2-a.
Difera doar numarul te unitati de calcul
- 950 are 768
- 960 are 1024
- 970 are 1664
- 980 are 2048
- 980 Ti are 2816
- Titan X are 3072

Chiar nu e greu de gasit informatia... trebuie doar sa cauti.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Nvidia_graphics_processing_units#GeForce_9 00_Series

Problema de clasa a 3-a de aritmentica:
Intrebare: De cate ori e mai rapid 980 Ti fata de 950 ?
Raspuns: 2816 / 768 = de 3.66 ori :) Da, este atat de simplu...

---
Sursa ar trebui sa duca, insa nu stiu despre adaptor. Poate are, poate n-are, habar n-am...

Mihai Popescu
21-02-2016, 16:05
Pai da unele sunt GM204 alea mai tari si astea mai medii sunt GM206. GM206 este scos in ian 2015 iar 204 in sep 2014 de aia intreb. Ok atunci multumesc pt info! Sanatate!

wavetrex
21-02-2016, 16:14
Pai asa se procedeaza, la fiecare noua generatie intai scot alea mai tari ca sa scoata ochii lumii, apoi alea mai slabe care sunt chiar mai slabe decat generatia anterioara (vezi 960 si cate alte placi mai vechi sunt mai rapide ca ea).

Dar eh, deja lumea "uita" de alea mai vechi si cumpara "noutatea" ( 960 din 2015 ) si lumea zice "wooow, ce faina e", cand de fapt cumpara ceva submediocru care e batut de placi vechi de 3 ani :P ( ca de ex Radeon 7970 ).

Marketing, strategii comerciale... shmenarie mare ;)

Sanatate sa fie!