PDA

View Full Version : Vise/Aspiratii

Emil
11-10-2015, 16:22
Vad ca este putin cam linistit forum-ul din ultima vreme, asa ca m-am gandit sa deschid acest thread ca sa vad voi ce fel de configuratii v-ati dori. Incercati sa fiti cat-de-cat realisti si sa nu ne aratati sisteme de 200.000 de lei...

Configuratia la care vizez eu sa o am este:

- Am incercat sa pastrez o fidelitate a culoriilor, insa n-am gasit RAMi de culoare alba...
- O placa de baza potenta si placut viziual
- 2 medii de stocare: 1 TB SSHD care este ceva mai rapid decat un simplu HDD si 256 GB SSD
- Procesor i5 deoarece chiar n-as avea ce face cu un i7, plus ca as putea mari frecventa la i5
- Racire pe apa, deoarece arata ceva mai bine si mai organizat in carcasa si este ceva mai potenta, dar mai putin fiabila decat ceva pe aer
- Sursa de la Seasonic cu certificat 80+ GOLD, full-modulara care sa-mi duca tot sistemul fara a transpira
- Carcasa de calitate, cu constructie solida si cu design placut
- Placa video de varf cu racire destul de buna care sa-mi permita sa ma joc orice joc care a aparut sau care va aparea pe viitor. Nu m-am dus pe GTX 980ti deoarece este o diferenta de mai bine de 1.000 de lei

http://www.mediadot.ro/wishlist/57924/

Cam asta ar fi configuratia care chiar mi-ar placea sa o am.
Astept sa va vad si configuratiile voastre, sunt foarte curios.

SeVeN
11-10-2015, 19:28
980 Ti FTW.
Alaturi de o Leadex sau Corsair RMi ca sursa si cam aia a fost. Personal, merge pe negru / rosu ca aspect, da mai bine decat alb / negru.

dezaxat
11-10-2015, 21:28
Interesant. Si cam cand ai avea de gand sa incepi proiectul?

PS: Tocmai m-ai ajutat sa ma razgandesc cu alegerea hardului. Nu stiam ca SSHD-urile sunt mai rapide. Stiam doar ca au o limita de nu stiu cat si dupa revin la viteza unui HDD normal. Tinand cont ca HDD meu de 2 tb a inceput s-o ia la vale si oricum fiind pe 5600 de rotatii, aveam de gand sa-mi iau altul de 1 tb acum ca am realizat ca nu ma ce face cu 2. Mersi pentru ajutor xD.

wavetrex
11-10-2015, 21:36
Pai sa vedem... in ordinea necesitatilor:

2015, max Ian 2016:
* Dezumidificator performant, ca sa evit formarea mucegaiului iarna asta (1200-1500 lei)
* Masina, probabil un Ford micut ( ???? pana in 2500 eur, nu dau mai mult in stadiul asta )

2016:
* Un monitor 4K superb + 1 monitor 2.5K (QHD), combinat cu actualul 2.5K o sa am O GRAMADA de pixeli :) ( 4000-6000 lei )
* Placa video anul viitor cu HBM2 si 8GB memorie (minim) - Pascal sau Arctic Islands, depinde care "castiga" lansarea la anul. (Nici nu mai e prea mult pana atunci) - ( 3000-4000 lei )
- Nu simt nevoia sa schimb procesorul, 3570K inca e decent, si va mai fi decent o perioada lunga... Doar daca se defecteaza, altfel... stau cu el.

// sau

* Bilet de avion 1-way spre Amsterdam (adica sa ma mut definitiv acolo)

2017:
* Sa schimb junghiu de masina cu ceva "nou" ( 10000-15000 eur )
* Upgrade CPU la Skylake-E, 8-core

2018:
* Un apartament undeva in Olanda. Proprietate. Mda, sunt roman, noua ne place sa avem "proprietate"... pe straini ii cam doare in pix, chiria e "ok" la ei.

2019+
* Sa vad lumea :) America, Japonia, EAU (Dubai), Australia, Hong Kong, Rio de Janeiro, Hawaii

2025+
* Vapor + retragerea undeva intr-o zona linistita, izolata, fara stres...

Cum suna ? :)

dezaxat
11-10-2015, 21:57
Suna =]. Oricum, a escaladat repede treaba =].

Ce mi-as dori, sincer? Simplu:

Sa trec pe Skylane si sa am ceva gen 2x R9 390x, 16 RAM.

Sa se poata face bani din Twitch in Romania.

Sa pot trai din rap si twitch.

Dar din pacate, niciuna din astea nu e realizabila. Doar partea cu skylane, insa e proaspat pc-ul asa ca mai astept ceva timp pana sa schimb ceva prin el.

Emil
11-10-2015, 22:39
Eu ma refeream strict la configuratii PC, dar merge si asa :))

wavetrex
12-10-2015, 18:45
Ok, daca e sa ramanem strict la computere.
Tehnologii presente sau viitoare aflate "undeva" pe lista:

- SSD PCI-Express cu interfata NVMe, ceva cu 2-3 GB/sec rata de transfer. Practic, sa dispara complet ideea de "asteptare" cand e vorba de incarcat softuri. Am experimentat deja ce inseamna asta folosind cei 32GB de RAM din computer, si facand RAMDrive, este absolut incredibil cum se incarca orice program sau joc. INSTANT. Ei, SSD-urile SATA (AHCI) sunt ok, dar e distanta mare intre ele si cum merge un RAMDrive sau un viitor SSD NVMe.

Referinte: https://en.wikipedia.org/wiki/NVM_Express (exemplu, Intel 750)

- Monitor/Monitoare 4K ( am zis deja asta in post-ul anterior ). Viitorul apartine clar rezolutiilor inalte si imaginilor atat de detaliate incat seamana cu hartia.

- Un NAS cu 8 bay-uri, in configuratie RAID 6 (6+2), cu harddisk-uri de 4TB (macar), pentru un total de 24TB stocare "asigurata". Harduri WD RED sau echivalente

- Upgrade la o platforma Intel HPC ( i7 5xxx sau 6xxx ), 8 core, overclock, watercooling (tubes ), Ram... 64GB DDR4-3000. Un monstru pentru encoding video si rendare 3D (chestii pe care le fac din ce in ce mai des, si parca incepe sa ma limiteze CPU-ul pentru gaming cu doar 4 cores/fara HT)

- Placa video top-end Pascal si/sau Artic Islands, cu watercooling (Titan, FuryX, ceva de genul), dar asta nu e o prioritate... nu prea am timp de jocuri deocamdata.

- Sa-mi schimb actualul telefon cu ceva de generatie mai noua. Incepe sa-si arate varsta. E perfect pentru "casual use" insa a devenit cam greoi la navigarea pe net.

- Proiector Full HD. Cu amenajarile din casa mi-am facut un perete imens alb ( 4m /2.5m ) fara nici un mobilier pe el. HOME CINEMA BABY !

..........
Intrebarea e insa, in ce ordine vor veni toate asta, oi fi avand eu salariu bunicel, dar tot salariat sunt. Nu-s patron de firma sa-mi vina banii cu lopata (sau in cazul unora, cu basculanta)... eh, asta e. Bine ca e salariu si cat e. Altii se lupta zi de zi cu viata... unii chiar la propriu ( a se vedea Siria, Afghanistan, etc. )

Emil
12-10-2015, 20:01
Bun, deci o sa ma lamuresti tu de niste chestii de care m-am batut mai recent:

1. NAS este cumva un harddisk?
Daca da, cu ce este diferit?
Daca nu, ce este si la ce este folosit?

2. Cu ce difera hard-urile WD RED fata de cele obisnuite?

3. "RAID 6 (6+2)", adica??

SeVeN
12-10-2015, 20:34
1. NAS - Network Atached Storage

Un HDD extern cu procesor si RAM, ce se poate accesa de oriunde si orice, atat timp cat e legat la un router. Practic, ai HDD extern pe care nu-l cari dupa tine, doar sa ai net.

2. Culorile sunt pentru diferite utilizari:
Blue - pentru muritorul de rand
Green - tot pentru muritorul de rand, dar pentru stocare in general
Purple - DVR-uri si sisteme de supraveghere
Red - NAS-uri sau stocare
Black - 5 ani garantie, viteza mai buna

Red Pro, Se, Re, Xe - industriale, servere

3. Lectia completa aici:
https://en.wikipedia.org/wiki/Standard_RAID_levels#RAID_6

dezaxat
12-10-2015, 20:38
Hai ca deviez de tot de la subiect si sper sa n-o considerati o intrebare ofensatoare.
Voi cat castigati? Si ca ce lucrati? Asta e din aria hai sa ne cunoastem mai bine.

L.E./ Aaa, da. Si varsta. Ca sa stim cui sa ne adresam cu d-voastra si cui cu tu.

Emil
12-10-2015, 20:39
Ieeei, alte formule pe langa cele de la facultate... Ei, macar imi fac lectura pentru seara asta, multumesc!

SeVeN
12-10-2015, 21:05
Hai ca deviez de tot de la subiect si sper sa n-o considerati o intrebare ofensatoare.
Voi cat castigati? Si ca ce lucrati? Asta e din aria hai sa ne cunoastem mai bine.

L.E./ Aaa, da. Si varsta. Ca sa stim cui sa ne adresam cu d-voastra si cui cu tu.

E forum public, se vorbeste la per tu. :)
Mno, sparg eu gheata.

George, 21, student anul 3, tinerel in draci.
De lucrat, consultant vanzari, de-acasa. :)) Unde, nu pot zice, ca facem reclama la concurenta si nu e frumos. De castig, cat muncesc, dar pot sari de 2-3 minime pe economie destul de lejer.

dezaxat
12-10-2015, 21:13
Andrei, non-student, non-bacalureat (am avut o copilarie interesanta, nu c-as fii prost). 21, sunt partener la o firma de optica medicala mobila. Plec peste tot prin tara, eu lucrand pe partea de vanzare, cealalta pers facand consultatiile. Fiind partener, fac bani cat muncesc, din pacate ii primesc in 2 rate ca asa oferim noi ochelarii, in 2 rate salariale. Depinde mult si de firma unde ajungem. Spre ex, am avut si datorii la montaj, furnizor de rame, dar am facut si 50. Ultimele luni cam proaste, dar a inceput sa se miste acum.

wavetrex
12-10-2015, 21:15
1. NAS este cumva un harddisk?
3. "RAID 6 (6+2)", adica??

1. Sau, pe langa raspunsul lui SeVeN, poate fi un set de harddisk-uri lucrand impreuna toate (in cazul meu, imi doresc ceva cu 8 harddisk-uri, pentru o capacitate "monstru")
3. Pe limbaj de profan: RAID 6 permite defectarea unui harddisk din cele 8 fara a afecta catusi de putin functionarea, sau chiar defectarea a 2 harddisk-uri unul dupa altul fara sa se piarda datele, dar cu o incetinire substantiala. Daca se strica si al 3-lea fara sa intervin, am pierdut tot.
Oricum, vor fi semnale de alarma din partea NAS-ului ( Trimite e-mail-uri ca disperatul ) cand se strica primul, adica urmeaza o inlocuire imediata.

sper sa n-o considerati o intrebare ofensatoare.
A. Voi cat castigati? Si ca ce lucrati? Asta e din aria hai sa ne cunoastem mai bine.
B. Aaa, da. Si varsta. Ca sa stim cui sa ne adresam cu d-voastra si cui cu tu.

Nimic ofensator :)
A. Sunt programator de nivel "avansat", am peste 15 ani de experienta in tehnologii web. Castig mai mult decat "muritorul de rand", ca sa-l citez pe SeVeN, insa din pacate Romania ma limiteaza. Desi pentru multi de aici 1200-1500 euro/luna ar parea o suma mare (uriasa chiar pentru unii oameni), comparat cu salariile din vest este foarte putin. Motiv pentru care ma straduiesc sa plec in Olanda ( definitiv ). Facand acelasi lucru acolo as putea castiga lejer 4000-5000 eur/luna, si peste cativa ani avansand in functii de conducre... eh, nici nu mai zic.

B. 36. Din partea mea poate sa-mi zica cineva "ba coae" si cand am 60 ani. Nu ma supar ;) Respectul pentru mine depinde de "ce faci", "cum actionezi", si nu are legatura cu vorbitul.
Daca cineva imi vorbeste frumos, "respectuos", dar ma ataca pe la spate sau isi bate joc de munca mea (cum au facut unii patroni de dinainte), isi pierde tot respectul.

Cu actualul patron discut ceva de genul (scuzati injuraturile pe engleza):
El: "Hey asshole, how's that shitty code going?"
Eu: "Yo motherfucker, it's going good, resolved this/that"

Sau in ziua de salariu:
Eu: "Show me the money bitch or I'll fuck you without lube"
El: "It's been sent you fag ! You should receive it tomorrow"

(Nu vorbeste romaneste, discutia este in engleza exact cum e scrisa aici. Imi aduce aminte de filmele americane cu negrii hehe)

... suntem cei mai buni prieteni, afacerea merge inainte :)

dezaxat
12-10-2015, 21:21
Interesanti oameni p-aci. Curand iesim si la bere.

SeVeN
12-10-2015, 21:39
Bai, daca sunteti bucuresteni, se rezolva. :))

@wave
Aveam o vaga banuiala ca tot cu programarea cochetezi si tu.
Se pare ca am "mirosit" bine. :D

wavetrex
12-10-2015, 21:42
Lol... nici nu scrie in profilul meu de aici de pe forum:

Location: Alphen aan den Rijn, NL (eh, deocamdata pana la primavara sunt in RO)
Interests: Programare, gaming, muzica trance
Occupation: Programator

Trebuia "ghicit" :))

---
Din pacate nu sunt bucurestean. Ba chiar am de facut 250+ km pana la Bucuresti :(
Dar, dupa ce-mi iau carnetul si fac niste antrenament local (ca sa nu mor dreq pe DN1 la primul drum), o sa vin si eu :)

Emil
12-10-2015, 21:55
Eu sunt Emil, din Cluj, am 21 de ani si sunt student in anul 3 la inginerie electrica.
De curand am iesit de la Michelin cu un salar usor peste minimul economic, urmeaza sa-mi caut ceva part-time ca sa pot face fata si cu facultatea.

dezaxat
12-10-2015, 21:57
Ai noroc, wave. Eu cum imi iau bucata de plastic tre' sa o folosesc la drumuri de cateva sute de km. Nu mai suporta colega sa conduca atat.

SeVeN
12-10-2015, 22:04
Trebuia "ghicit"

Cine naiba se uita la profile?
Sa zici mersi ca ti-am retinut avatarul. :))

wavetrex
12-10-2015, 22:06
Eh, e mai usor la 20'ish ani.

Suplimentar, datorita faptului ca am fost scuterist multi ani, am tendinta sa trag foarte aproape de marginea drumului, aproape sa dau in sant.

O sa imi ia mult pana ma dezobisnuiesc. Creierul meu percepe volanul ca fiind mijlocul masinii, cand de fapt este partea stanga.

https://images.duckduckgo.com/iu/?u=http%3A%2F%2Ffarm7.staticflickr.com%2F6005%2F59 29701388_4a3cb327d9_z.jpg&f=1 vs http://dl.wavetrex.eu/drive2015/03.jpg

Aproape la fel la prima vedere dar total diferit in realitate.