PDA

View Full Version : sistem audio

Zetox
17-03-2015, 16:44
buna ziua, am si eu o nelamirire, care dintre cele doua sisteme de boxe sa-l pastrez:
1) http://catalog2.panasonic.com/webapp/wcs/stores/servlet/PremiumsModelDetail?storeId=11251&catalogId=11005&itemId=88059&catGroupId=11131&modelNo=SC-AK230K
2) http://www.geniusnet.com/Genius/wSite/ct?xItem=16696&ctNode=148
Combina functioneaza impecabil, acum 10 minute i-am facut revizie interna, verificare codensatori, curatare praf, etc.
Problema este ca nu stiu cu care sa raman, parca se aude mai bine combina, voi ce parere aveti?

Bogdan
17-03-2015, 20:20
Imi este greu sa-ti raspund pentru ca tu compari mere cu pere. Adica boxe pasive cu boxe active. Nu stiu ce vei face cu ele .... si asa mai departe. Daca asculti numai muzica pstrezi combina audio Panasonic, daca ai nevoie de ele la PC pastrezi Genius ...

Zetox
18-03-2015, 00:04
Imi pare rau ca nu am specificat, combina cat si boxele active sunt legate la pc, conectate la un asus xonar u3, dilema mea este cu care sa raman cu combina veche de 10 ani sau cu boxele genius cumparate acum 1 luna, eu nu stiam ca pot conecta combina prin x2 rca la jack la pc so de aceea am cumparat boxe.
Boxele sunt folosite pentru muzica, filme, si jocuri.

wavetrex
18-03-2015, 01:16
Membrana difuzoarelor se deterioreaza in timp. Devine mai țapănă, pierde din fidelitate.
In 5 ani de acum boxele vor fi inca destul de "noi", iar combina va avea 15 ani.
Considerand doar asta, tu care crezi ca merita pastrata ?

Acum mai depinde si de calitate... Genius nu e tocmai o firma Hi-Fi... dar nici Panasonic nu e, amandoua produsele sunt "consumer class".

---
Daca ar fi sa aleg eu personal, as alege alea care-mi ocupa cel mai putin spatiu in camera. Dar asta sunt doar eu, tu, evident, ai criteriile proprii...

Bogdan
18-03-2015, 21:58
Daca le folosesti la PC mergi pe Genius asa cum a zis si wavetrex

oxygen200000
20-03-2015, 11:33
Cu combina aia ai cateva avantaje. Mai are si alte functii fata de boxele active... De curiozitate cantareste si boxele. Boxa simpla(fara amplificare) de la Genius si o boxa de la Panasonic. Cu cat mai greu cu atat mai bine.

Zetox
22-03-2015, 20:25
Cu combina aia ai cateva avantaje. Mai are si alte functii fata de boxele active... De curiozitate cantareste si boxele. Boxa simpla(fara amplificare) de la Genius si o boxa de la Panasonic. Cu cat mai greu cu atat mai bine.
Au cam la fel, pe genius se aud inaltele mai bine ca dispune de doua difuzoarea pe boxa, pe cand cele de pe combina predomina joasele si basul este mult mai prezent.