PDA

View Full Version : Garantie Service

Radu9501
08-11-2014, 19:20
Sunt Radu Iordache si am cumparat de la voi in luna decembrie 2013 un calculator cu un procesor AMD FX 6300 care are coolerul stock.Acum doua zile,coolerul s-a oprit si nu se mai aude zgomotul, si calculatorul se incinge foarte tare.Vreau sa intreb daca pot schimba doar coolerul are si el garantie, si daca il pot schimba pe garantie.Oricum vreau sa cumpar ceva mai performant si mai putin zgomotos. Mai vreau sa intreb daca pot beneficia de garantie desi nu am disponibil cerificatul de garantie, daca puteti identifica calculatorul dupa serie.
Multumesc, Radu.

Bogdan
09-11-2014, 00:04
Salut Radu9501, imi pare rau sa aud de problemele care le ai. Lasa-ma te rog sa vorbesc luni cu colegii mei de la service si te anunt exact cum stau lucrurile si incercam sa te ajutam. Pana atunci te sfatuiesc sa nu mai folosesti PC-ul, risti sa provoci daune suplimentare folosind un procesor fara cooler.

Pentru rapiditate poti deschide chiar tu un ticket la colegii mei de la service folosind formularul de AICI (http://www.mediadot.ro/contact#contact). selectezi "Am o problema cu garantia", completezi datele personale (pentru a fi usor identificat in sistem) si le pui intrebarea ta. Iti vor raspunde rapid.

In principiu pot spune ca nu poti schimba doar coolerul el neavand garantie separata pentru ca vine la "kit" cu procesorul, va trebui daca doresti un cooler mai performat sa cumperi unul.

O seara buna!

Bogdan
10-11-2014, 11:42
Vreau sa intreb daca pot schimba doar coolerul are si el garantie, si daca il pot schimba pe garantie.Oricum vreau sa cumpar ceva mai performant si mai putin zgomotos.

Revin cu raspunsul final ce la colegii de la service: asa cum am spus si mai sus garantia este pe procesor + cooler (sau box), pentru ca tu nu ai ai cumparat coolerul separat ci pachet (box) cu procesorul. Se va inlocui dupa constatare coolerul "stock" vechi (cel ars) cu unul identic, asa ca daca vrei upgrade pentru racire va trebui sa comanzi un cooler separat.

Daca te decizi sa apelezi la garantie te rog sa completezi formularul de garantie accesibil in contul tau cde client dupa ce te loghezi. Trebuie sa te loghezi in contul dupa care ai plasat comanda.

Mai vreau sa intreb daca pot beneficia de garantie desi nu am disponibil cerificatul de garantie, daca puteti identifica calculatorul dupa serie.

Daca se poate identifica comanda ta iar produsul trimis are aceeasi serie cu cel din comanda, da se poate apela la garantie si fara a avea certificatul de garantie fizic. Va trebui sa furnizezi insa datele corecte de comanda si sa detii factura pentru produse. De exemplu eu dupa nume si adesa de mail de aici de pe forum nu te-am gasit in sistem.

Toate detaliile despre garantie sunt AICI (http://www.mediadot.ro/cum-cumpar#rezolvaregarantii), te rog sa le citesti atent.

O zi buna!