PDA

View Full Version : Bitcoin Mining

Roby
13-03-2014, 22:03
Buna tot aud de Bitcoin Mining de cevaa vreme imi puteti spune mai in detaliu ce inseamna , ce trebuie sa faci si daca e adevarata faza cu castigul banilor usor

Bogdan
13-03-2014, 22:48
Ai detalii aici: Unu (http://en.wikipedia.org/wiki/Bitcoin), Doi (http://startbitcoin.com/), Trei (https://en.bitcoin.it/wiki/Mining)

wavetrex
14-03-2014, 03:10
Da, puteai, candva... am scos si eu vreo 1500$... dar asta undeva pe la sfarsitul 2012 inceputul 2013.

In prezent tot ce pot sa-ti spun e ca nu mai merita.
Ai venit prea tarziu la petrecere, deja tortul s-a consumat, prajiturile bune s-au consumat, au ramas doar firmiturile...

In prezent costa curentul de 5 ori mai mult pentru "bitcoin" mining decat cat poti sa scoti, si aproximativ egal costul curentului cu cat poti sa scoti din "litecoin" mining. Per total, te agiti degeaba sau iesi in pierdere...

Roby
14-03-2014, 15:18
Eram numai curios ce e defapt nu prea am de gand sa fac asaceva .
wavetrex
1500$ din minat ? asta da castig :D , ce lucrezi mai exact ?

wavetrex
14-03-2014, 18:16
Am minat cu 2 placi video 5870 timp de cateva luni cand dificultatea era 0.5 sau asa ceva.

Am continuat apoi sa minez cu 2 placi video 7970 inca vreo 3 luni, dar dificultatea urcase la 20 si ceva ( de 40 ori mai greu ).

Acum e 4737 ... (de 10000 ori mai greu decat cand m-am apucat)
Ia ghici, ce as putea sa mai produc ? :)

Augustin PRiME
14-03-2014, 20:43
Vine iarna ( iar =)))) ) faci caldura in casa!

Roby
14-03-2014, 22:43
wavetrex
Interesanta treaba dar pacat ca deabea acum m-am trezit si eu , macar ai scos ceva :D
Augustin PRiME
apropo de iarna si caldura in decembrie am facut oc pe terasa la -10 grade celsus pe un pentium 4 775

Orcum ce se mai prcatica la ora actuala ?

pas.andrei
15-03-2014, 12:52
Click: Mining rigs (https://www.google.ro/search?q=extreme+mining+rig&espv=210&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=ry4kU82ZHIWqyAP4zoDwCg&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1280&bih=911#imgdii=_)

Mai nou se mineaza doge si litecoin, dar nu cred ca merita sa minezi daca nu ai cateva zeci de mii de euro pentru cateva zeci de placi video plus de o metoda sa reusesti sa le oferi destul curent electric(am vazut indivizi si cu 87 de placi grafice).

wavetrex
15-03-2014, 14:00
Vezi ?
De asta a crescut dificultatea in stratosfera...

Ideea cryptocoin-urile este ca exista un numar FIX care se pot produce, distribuite spre un numar NELIMITAT de mineri.
Iar aia care au bani pentru acele "insane rigs" tot aia fac cei mai multi bani din chestia asta (teoretic).

Nu s-a schimbat nimic, nu s-a imbunatatit in nici un fel nici capitalismul, nici conditia umana.
Toata treaba asta cu coin-urile este o RISIPA GIGANTICA de energie si putere de calcul, si in plus, o frauda de proportii globale, cei care au facut la inceput de tot au avut cel mai mult de castigat.

Eu personal am minat cu calculatorul meu cu care ma jucam... n-am facut nimic special pentru treaba asta, mai mult pentru ca eram curios. Nu aveam de gand sa fac nimic cu respectivele coin-uri, pana mi-a spus cineva de un "exchange" ( bursa de schimb ). Moment cand le-am vandut pe toate si gata.
Cu cat am iesit in profit ?
Un calcul simplu, computer cu 2 placi video = ~600W/ora
x 24 ore, x 30 zile x ~7 luni = 3024 Kw * 40 bani = 1200 lei dati pe curent numai pentru minatul vietii... S-au intors de 4 ori mai mult (1500$), dar nu e un castig exceptional... si atunci INCA SE PUTEA.

In prezent, tre sa fii nebun sa mai dai bani pe placi video sa faci asta...
Gata, am scris prea mult ;)

soulwise
15-03-2014, 15:20
Dar daca mining-ul este doar o metoda ca cineva sa foloseasca o putere de calcul uriasa pentru scopuri nu tocmai ortodoxe iar "minerii" de asa ceva in goana lor dupa aceste cripto-monezi nici macar nu sunt constienti la ce contribuie.

Adica, sa fim seriosi... prea e mare risipa de resurse incat atatea date si cifre / algoritmi ce trec prin procesoare sa fie cu adevarat degeaba. Pun pariu ca cineva, undeva are foarte mult de castigat de pe urma acestei activitati.

wavetrex
15-03-2014, 21:48
Te asigur soulwise ca e doar risipa.

Am urmarit codul sursa de la aplicatie ( este opensource ), si nu face altceva decat sa caute niste biti de 0 in niste cifre imens de mari, folosind un algoritm incredibil de ineficient (intentionat), encriptie SHA256 "modificata".

Ideea e ca nu poti sa gasesti acele rezultate valide "la intimplare". Chiar TREBUIE facute acele calcule, altfel nu poti sa ajungi la rezultat. Este pur si simplu o metoda de a impiedica duplicarea/falsificarea monedelor virtuale, prin introducerea tuturor tranzactiilor existente intr-un sistem de encriptie nemaipomenit de lung.

Practic, la nivelul la care s-a ajung acum, nici macar cei care au supercomputerul TITAN sau ala chinzesc si mai puternic nu au suficienta putere de calcul sa invinga acest "hypercomputer" construit din milioane de placi video.

Pacat de planeta insa, se irosesc milioane de MW de energie... pentru ... putini bani ? Pentru un concept absolut fictiv, care nu contribuie cu nimic la avansarea civilizatiei umane....
Pacat, mare pacat...

Sper sa se trezeasca omenirea asta, desi nu am mari sperante.

---
Cat despre castigat, da, castiga AMD, ca vinde placi video la suprapret in prostie, si mai castiga cei care au prins de la inceput toata smecheria ( si care au cantitati uriase de coin-uri in portofelele lor virtuale, pe care ii pot schimba in bani d'ai natiunilor ($, Eu, ruble) aproape in orice moment... teoretic ), in timp ce restul toti se agita pentru maruntis, folosind rig-urile lor scumpe cu zeci de placi video...

Este ca o schema Ponzi practic, cei de la inceput (inclusiv varful, creatorul/creatorii) castiga enorm, inca putini castiga... suficient cat sa continue, restul raman in paguba (cu bani irositi pe hardware pe care nu-l va mai cumpara nimeni cand se termina nebunia asta).

pas.andrei
16-03-2014, 13:32
Practic, la nivelul la care s-a ajung acum, nici macar cei care au supercomputerul TITAN sau ala chinzesc si mai puternic nu au suficienta putere de calcul sa invinga acest "hypercomputer" construit din milioane de placi video.

Pacat de planeta insa, se irosesc milioane de MW de energie... pentru ... putini bani ? Pentru un concept absolut fictiv, care nu contribuie cu nimic la avansarea civilizatiei umane....
Pacat, mare pacat...

Si cand te gandesti ca puteau fi folosite pentru programe de genul Folding@Home, numai ca de acolo nu se fac bani.

wavetrex
16-03-2014, 18:55
Mie-mi zici ?

Am fost si SETI'er, si Folder, si BOINC'er... de cand ma stiu computerist donez putere de calcul pentru diverse scopuri.

Am crezut ca si digital coin-urile astea au un rol pozitiv, de a elimina monopolul pe care il au bancile asupra banilor, pana am inteles cu ce se mananca de fapt.
Si daca ar avea un succes global, s-ar muta doar monopolul de la niste "baroni" catre altii.

Cat timp exista bani si proprietate (adica putere asupra altor oameni), nu va exista liniste si pace...

pas.andrei
17-03-2014, 20:49
http://www.youtube.com/watch?v=QPKKQnijnsM

La fel e cu toate tarile.

Roby
19-03-2014, 13:26
Multumesc de explicati , chiar am ramas uimit de cat castiga uni din asaceva dar se vede ca nu e asa :D