PDA

View Full Version : O noua era a gamingului , dezbateri placi video...

bigpanz3r
07-03-2014, 13:05
Buna ziua ! :D Am venit cu un subiect nou ! Dragii mei prieteni , este un subiect foarte controversat , ce placa video sa alegi ? Vrei sa fie placa "perfecta" in buget pe care il ai , si sa te satisfaca , sa iti arate de ce este in stare , ei bine , hai !
AMD sau NVIDIA ? Hmm pai NVIDIA detine tehnologii FOARTE folosite in gaming , ei platesc un car de bani producatorilor de jocuri ca sa le optimizeze pentru ei . Uitati aici o lista cu jocuri optimizate NVIDIA :
http://www.geforce.com/games-applications
Este foarte greu de ales , fiecare tabara are punctele ei forte , nici tabara rosie nu se lasa mai prejos :
http://sites.amd.com/us/game/games/Pages/games.aspx
Si cum oare sa-ti alegi placa video "perfecta" care sa ruleze "cat de cat" acolo jocurile NOI ? In primul rand , depinde de ce jocuri vei juca :
AMD va avea "diamante" pe nume :
Mass Effect 4
Dragon Age: Inquistion
Mirror's Edge 2
Battlefield 4 deja este dar mai sunt si altele , poate Plants vs Zombies: Garden Warfare
Nvidia va avea :
The Witcher 3 : Wild Hunt
Watch Dogs
The Evil Within
Wolfenstein: The New Order
Diyng Light , si multe altele
Voi ce credeti ca ar trebui sa cumparam ? Sau ce ati vrea sa cumparati ?

bigpanz3r
07-03-2014, 14:06
:p Care credeti ca "ar castiga" razboiului noii ere de gaming ?

soulwise
07-03-2014, 14:10
Nu cred ca este bine sa castige nici o parte. Asta ar insemna monopol, deci nasoleala pentru noi cumparatorii si stoparea progresului, a performantei. Ciclul de refresh de cateva luni in acest moment ar fi redus la un an sau doi.

pas.andrei
07-03-2014, 14:39
Noul AC e extrem de prost optimizat pe PC-uri pana si pentru cele cu placa video de la Nvidia. Eu sper sa mai avanseze si AMD, deoarece au aratat ca le pasa de jucatori prin lansarea Mantle-ului, din pacate noile placi grafice se scumpesc tot mai mult si asta nu din cauza celor de la AMD sau a celor care se ocupa de restul placii video, ci de la magazine. Un 280X era 299$ la lansare, acum nu cred ca se mai gasesc sub 400$.

soulwise
07-03-2014, 15:40
Andrei, pretul este mare parte impus. Cele cateva procente cu care "jongleaza" magazinele nu sunt atat de mari incat sa explici astfel cresterea preturilor. Crede-ma , lucrez de atatia ani in industria asta ...

AlexD
24-03-2014, 14:51
@pas.andrei Eu nu inteleg care e faca cu optimizarea la Black Flag. Am jucat +70 ore si nu am avut problema cu el in afara de pierdutul salvarilor si asta pe un amarat de 660. X(

Nu trebuie sa castige nimeni in afara de noi. Daca se pune monopol atunci sa vezi gaura in bugetele noastre si performante cu pipeta.