PDA

View Full Version : marius_mym 's modz

marius_mym
11-01-2014, 18:01
Salutare din nou,

Stiu ca v-am spus aici (http://forum.mediadot.ro/showthread.php/1204-Silent-Shadow-by-marius_mym), ca imi plac PC-urile aspectuoase, dar de fapt e mai mult de-atat.
Imi place moddingul si pun foarte mare accent pe aspect. Astfel, in anumite momente am fost nevoit sa imi fac singur carcasele pentru ca la momentul respectiv nu gasisem nimic care sa ma satisfaca din toate punctele de vedere (capacitate de WM, capacitate de w.c., ASPECT).
Inca sunt de parere ca daca vrei o carcasa care sa corespunda 100% nevoilor tale (inclusiv din punct de vede al aspectului) trebuie sa ti-o faci singur, dar ca sa iti iasa ceva flawless trebuie sa dispui in primul rand de scule si materiale, iar prin scule nu ma refer la pile, clesti & co :P.

Cam asta e ceea ce am realizat eu in materie de modding pana acum (din motive evidente, o sa postez ceea ce vor 90% dintre voi, pozele finale:P) :

1. Little Blue Lightning (carcasa construita de la zero) :
1500 1502 1504 1503 1510 1509

2. Noir
1494 1493 1505 1506 1512 1497

3. HEXA (carcasa construita de la zero)
1501 1496 1499 1495

4. Silent Shadow
1507 1508 1498 1511

soulwise
11-01-2014, 19:12
Ma bucur ca te-ai decis sa-ti postezi si aici lucrarile.
Trebuie sa recunosc, ale mele nu au atins niciodata nivelul asta de complexitate.

marius_mym
11-01-2014, 22:05
Beeahh....aiurea maestre, sa nu uitam de Blue Flame :D !

Ma bucur sa vad ca iti plac proiectele mele :). Imi pare rau ca nu am timpul necesar sa le prezint mai in amanunt.

soulwise
11-01-2014, 22:11
Si mie imi pare foarte rau ca nu mai dispun de finantele si de timpul necesar sa imi pun restul proiectelor in aplicare. Totusi, este foarte frumos sa revad lucrarile tale pe care le-am admirat intotdeauna.
Sper totusi ca anul acesta sa de depasesc, daca totul merge asa cum ar trebui.;)

marius_mym
11-01-2014, 22:36
Pai... nu ma pot decat sa iti urez MULT succes :D !

Si eu mai am cate ceva in cap, dar e foarte greu sa fac rost de componente (din lipsa de fonduri).
Adica....sa zicem ca pentru carcasa si materiale se gasesc fonduri, dar greul (din punct de vedere financiar) incepe abia cand te apuci de cumparat placi de baza, procesoare & co. si beleaua e ca dupa ce ai bagat banii in ele si ti-ai facut damblaua, constati ca nu prea ai la ce sa il folosesti. Adica eu, spre exemplu, am acum doua pc-uri 100% functionale, un sistem cu AMD 955 + HD 5770 si sistemul intel 3570k + HD7950.
Sa zicem ca mai fac unul (ceea ce e foarte posibil) pentru ca mai am un proiect in cap, intrebarea e ce fac cu sistemul apoi ?

Din cauza asta ma bate gandul sa incept sa caut "ajutor" pe la importatori sau diverse magazine urmand ca produsul finit sa il pun la dispozitia lor (pentru expunerea pe la diverse evenimente).

soulwise
11-01-2014, 22:39
Exact. :)

albertstaicu
11-01-2014, 22:56
Senzationale rezultatele! Le mai vazusem si in alte locuri. Si eu ma bucur ca ai decis sa le postezi pe aici! Total de acord ca pentru a avea carcasa perfecta nevoilor tale cel mai bine ti-o confectionezi. Din pacate nu toti detinem abilitatile necesare, timp si rabdare. Oricum felicitari! Imi pot imagina ca a fost multa munca in fiecare din ele!

marius_mym
11-01-2014, 23:00
@ Soulwise Maestre, ce sa zic, daca vreodata te pot ajuta cu ceva, o unealta (am norocul sa stau la casa si am o mica colectie de scule si unelte) sau un material, ceva (de regula nu imi lipseste din casa foaia de aluminiu de 1,5mm :D) sau cu orice altceva, nu ezita sa imi dai de stire.

In ultimul timp m-am specializat foarte mult pe tot ceea ce inseamna custom wires (scurtare, prelungire, sleev-uire), atat din punct de vedere al materialelor cat si al uneltelor :P.

@ albertstaicu Multumesc de aprecieri :) ! Sincer, daca as avea la dispozitie un CNC (nu sa fie al meu, dar sa am acces la el), cred ca ar curge cu carcase, chiar daca nu as avea cu ce sa le umplu :)) !

Legat de munca depusa, chiar daca rezultatul nu e foarte spectaculos, cea mai multa munca s-a depus la HEXA, multi nu isi dau seama cat de greu e sa faci un luncru simplu atunci cand nu ai sculele necesare.

Care e cel mai simplu lucru care e greu de facut ?
Sa tai in linie dreapta ! Pare aiurea, dar cand nu ai cu ce, e aproape imposibil.
In orice caz, fiindca tot am adus vorba de HEXA, mai pun 2-3 poze intermediare (in prima poza, se poate vedea cadrul).

P.S.: Daca cineva are intrebari despre cum am facut X lucru la carcasa Y nu ezitati sa ma intrebati, este posibil sa am si poze cu respectiva operatiune.

1514 1513 1515

albertstaicu
11-01-2014, 23:18
Ca inginer inteleg chiar foarte bine cat de greu se fac lucrurile care par simple. Un CNC se gaseste destul de dificil (nu de cumparat, ci accesul la el) Si lipsa de scule adecvate te poate tine pe loc. Eu a trebuit sa-mi fac uneori chestii custom pentru desfacut sau prins :)
Mi-ar placea foarte mult sa vad si pe aici prin Romania oameni care fac bani din customizat sisteme (e plin pe youtube de canale ale unor astfel de mesteri) Ceva potential cred ca ar exista.

marius_mym
11-01-2014, 23:41
[...] Eu a trebuit sa-mi fac uneori chestii custom pentru desfacut sau prins
Mi-ar placea foarte mult sa vad si pe aici prin Romania oameni care fac bani din customizat sisteme (e plin pe youtube de canale ale unor astfel de mesteri) Ceva potential cred ca ar exista.

Nu esti sigurul care si-a facut scule, pentru a putea realiza diverse aplicatii.
Spre exemplu a trebuit SA IMI FAC un abkant ca sa pot indoii o anume piesa (vezi imaginea) pentru proiectul Silent Shadow. A trebuit sa o fac pentru ca nu am gasit pe nimeni care sa imi ofere acces la asa ceva.
Asta e, nu avem ce face, ii dam inainte cu ce avem si cand nu avem, cumparam, imprumutam sau ne construim :D !

Legat de partea de customizare, mi-ar place sa pot sa lucrez macar la o firma care face asa ceva in Romania (nu zic sa o detin eu), dar din pacate lumea nu prea e interesata de asa ceva pe la noi si atunci cand o sa prinda si la noi amploare fenomenul o sa fie prea tarziu, pentru ca pc-urile astea "clasice" nu stiu cat viitor o sa mai aiba (cel putin asa vad eu lucrurile) :P.

1517 1516 1518

cmbr
12-01-2014, 10:56
"am fost nevoit sa imi fac singur carcasele".Teach me master!I'm a padawan.
Daca se poate ne spui si noua toata lista cu sculele folosite si materiale?

marius_mym
12-01-2014, 12:58
Hmmm...e destul de greu sa insir aici toate sculele si uneltele pe care le-am folosit.
In principiu am cam tot ce are un om normal (care sta la casa), incepand cu pile (am peste 15-20 cred), continuand cu clesti pana la polizoare, pendulare si bormasini.
Nu am scule iesite din comun, dar spre norocul meu am o vetietate destul de mare :p.

cmbr
13-01-2014, 11:16
Cu ce ai prins "peretii" carcasei.Nu vreau sa folosesc suruburi si lipiciul pe care l-am folosit(unul de foarte buna calitate),desi prindea bine piesele se topea la 30 grade.Exista vreunul cu rezistenta termica mai ridicata?

marius_mym
13-01-2014, 12:33
Despre care carcasa este vorba ?
La HEXA sunt prinsi (peretii) cu suruburi cu cap imbus bombat (http://sleeve-modding.com/index.php?route=product/product&path=77_78_85&product_id=165), iar la Little Bule sunt prinsi cu suruburi cu cap ingropat peste care am aplicat chit auto, apoi grund si vopsea (la momentul respectiv nu aveam un cleste pentru popnituri asa ca am improvizat).

1573 1572

cmbr
13-01-2014, 18:14
Aha...
Nu stii cumva de un lipici cu o rezistenta termica ridicata?

marius_mym
14-01-2014, 08:39
Eventual ceva epoxy (http://www.bison.net/static/resized/products/assets/asset_9001_4.gif.270x330_q95_autocrop.png), dar sincer nu as avea incredere sa folosesc numai asa ceva.

cmbr
14-01-2014, 10:18
Vreau sa-l folosesc doar in locurile la vedere.Unde pot sa ascund,voi folosi suruburi.

papa jock
26-02-2014, 21:55
Salutare,domnilor! Ma bucur sa ne vedem si aici. Mariuse sper ca anul asta sa fie cu noroc. Chiar mi-ar fi placut sa mai urmaresc inca odata proiectele tale,cap-coada, pentru ca acum am alta perspectiva in a privi lucrurile. Iti urez noroc in ce ti-ai propus (ma refer la proiectul care vrei sa-l incepi) si sa ne vedem aici cu cat mai multe modd-uri.

marius_mym
26-02-2014, 22:06
Oooo bine ai venit maestre !
Prea multe proiecte nu am, doar unul mic :D, dar deocamdată nu stau prea bine cu fondurile și īn plus nici carcasa īncă si-a făcut apariția pe la noi.

P.S.: Īn cazul īn care cineva nu știe papa_jock este unul dintre cei mai mari modderi din Romānia.

papa jock
27-02-2014, 21:25
Nu ma consider un mare modder.Pe langa altii deja consacrati gen Attila,PaulTan,Kier, etc. sunt o mica ganganie. Cand voi ajunge la acel nivel (probabil niciodata) atunci voi spune ca sunt in modder in adevaratul sens al cuvantului. Dar sa revenim: nu e prima oara cand pomenesti de acea carcasa, am devenit curios....care e preafericita aleasa ?

marius_mym
28-02-2014, 08:11
Ești modderul cu cele mai multe proiecte finalizate asta spune multe.

Nu pot sa spun prea multe despre carcasă, pentru ca īncă nu a apărut pe la noi și nici nu īmi place sa spun ca o iau și apoi sa nu mă țin de cuvānt.
Va spun ca e o carcasa m-itx.

P.S.: Postează și tu un proiect (eventual ultimul la care lucrezi) sa vadă și băieții ca nu te laud degeaba :)):D !

papa jock
28-02-2014, 19:25
Nu promit dar am sa incerc in weekend-ul asta sa postez ceva poze.

valente
27-06-2014, 08:41
Hei , Marius ! Bine te-am regasit si aici maestre;) . Stiu deja proiectele tale si ma bucur sa le vad si pe acest forum! Cat despre cele spuse la adresa lui papa jock, confirm! Bafta!