PDA

View Full Version : Scurta prezentare carcasa Zalman Z3 Plus

albertstaicu
01-12-2013, 13:05
Salutare! Am avut zilele acestea ocazia sa testez un pic o carcasa extrem de populara printre cei care cauta un sistem de buget mediu si anume Zalman Z3 Plus. Produsul este acesta: http://www.mediadot.ro/carcase/carcasa-zalman-z3-plus

Ambalaj si prezentare:

Carcasa a venit ambalata foarte ok, intr-o cutie de carton destul de gros si bine asezata pe 2 bucati de polistiren relativ gros. Lucrul asta ar trebui teoretic sa previna deteriorari accidentale datorate transportului. Din punct de vedere vizual, cutia nu exceleaza, dar ofera informatii clare despre caracteristicile produsului.

In pachet intra carcasa, manual, cutie cu suruburi, zip-tie-uri si alte maruntisuri.

Specificatii:

Tip carcasa - Middle Tower
Tip placa de baza suportata - ATX, Micro ATX
Sursa - Nu
Numar ventilatoare suportate - Superior: 2 x 120 mm
Spate: 1 x 120 mm
Fata: 2 x 120 mm
Numar de ventilatoare incluse - Superior: 2 x 120 mm
Spate: 1 x 120 mm
Fata: 1 x 120 mm
Lacas extern 3.5 inch - 1
Lacas extern 5.25 inch - 2
Lacas intern 3.5 inch - 4
Conectori - 1 x USB 3.0
2 x USB 2.0
HD Audio
Culoare - Negru
Geam lateral - Da
Pozitionare sursa - Jos
Dimensiuni (L x I x A) - 192 x 465 x 430 mm
Greutate - 6.0 Kg
Altele - Fan controller integrat
Lungime maxima placa video - 360 mm

Produsul in sine:

Zalman Z3 Plus se prezinta mult mai bine decat ma asteptam. In primul rand sunt incluse in pret 4 ventilatoare (1 frontal cu led albastru) si trei rear (1 in spate si 2 in tavan) Asta face ca, inca din pachet si cu foarte putin efort din partea utilizatorului, sa avem de-a face cu o carcasa bine aerisita. Ai destul de multa libertate cand vine vorba de solutia de racire optima. Bineinteles ca acele ventilatoare pot fi mutate dupa nevoie, dar trebuie sa tineti cont ca suporta doar 5 venturi in total.

Calitatea ventilatoarelor care vin odata cu Zalman Z3 Plus este relativ decenta. Spun relativ pentru ca efectiv depinde de pretentiile fiecaruia. Isi fac treaba si nu deranjeaza foarte tare. Bonus din partea producatorului este un fan-controller implementat in zona de I/O (frontal-sus) Are 2 pozitii low si high.

Ca tot veni vorba de partea de input va pot spune ca acolo veti gasi buton de power, reset, selectorul pentru ventilatoare, HD audio, 1xusb 3.0 si 2xusb 2.0. Asezarea este excelenta pentru cei ca mine care isi tin unitatea sub birou si poate un pic mai incomoda pentru userii care prefera sa o puna in lateralul monitorului.

Imi place foarte tare ca are panoul frontal de tip mesh si-mi place si ca au incercat sa adauge un fel de filtru. Din pacate, e de slaba calitate si seamana foarte mult cu solutia aleasa de alti producatori de carcase entry. Din experienta va pot spune ca ajunge destul de repede sa se imbacseasca si face mai mult rau decat bine in acest caz. Nu am incercat sa il scot de acolo, dar nu pare foarte complicat de curatat. Filtrul de praf (un fel de) are si la partea de intake a sursei si la partea de sus, in tavan.

Panourile laterale sunt destul de solide, se prind cu suruburi de tip thumb (deci nu trebuie mereu o surubelnita) si stau relativ bine pe pozitie. Imi place panoul transparent lateral pentru ca iti ofera posibilitatea de a arunca o privire la jucariile incluse. Au gandit chiar si un mic decupaj inspre exterior pentru a putea gazdui mai multe cabluri.

Interiorul este decent. Se simte apartenenta gamei entry, dar nu te poti plange. Nu prea sunt posibilitati de customizare interioara. Interesant mi se pare ca au inclus si un fel de bara de plastic asezata pe verticala care sa permita adaugarea unui al 6-lea vent pe care sa-l asezi cumva spre mijloc. Detalii despre asta aveti pe pagina producatorului. (http://zalman.com/global/product/Product_Read.php?Idx=821)

Ofera spatiu suficient pentru o placa atx si placi video relativ lungi. Pentru unitati optice si de stocare are sistem tool-less. Posibilitatile de wire management sunt... decente. Sursa se pozitioneaza jos si nu are sisteme de atenuare a vibratiilor. Evident ca exista loc de imbunatatire...

Software inclus:

Nu e cazul.

Utilizare practica:

Zalman Z3 Plus surprinde in mod placut. Trebuie sa recunosc ca nu aveam mari asteptari. Este usor de desfacut, ai destul loc inauntru pentru ce-ti trebuie si ofera o solutie de racire out of the box decenta. E o alegere foarte buna pentru useri care-si fac primul sistem sau cei care au un buget restrans.

Ca si nivel acustic e undeva spre mediu. Inlocuiti ventilatoarele incluse cu ceva consacrat si veti simti o diferenta, dar tot nu e satisfacator pentru un silent freak. Intra in rezonanta panourile uneori (la anumite turatii) si se simte unde au facut rabat la calitate. Sa nu uitam totusi de pretul cu care este vanduta si cate lucruri sunt incluse in pachet. Ceva trebuia sacrificat.

Nu prea am apreciat nici ledul albastru frontal, dar asta e ceva pur subiectiv.

Pareri finale:

Plusuri:
-pret
-pachet generos de accesorii incluse
-design
-filtre de praf (chiar si asa rudimentare cum sunt)

Minusuri:
-ventilatoare relativ zgomotoase
-imbinari ale panourilor laterale nu tocmai ok

Merita cumparata? Da. La pretul asta chiar da. Ofera cam minimul necesar pentru un sistem mediu fara sa rupa bugetul. Este relativ usor de instalat o placa de baza in ea si face exact ce trebuie.
As recomanda-o si altora? Da! Dar si aici (ca si in alte prezentari) mentionez ca depinde de fiecare. Avem nevoi diferite si asteptari diferite. Zalman Z3 Plus e un produs decent care nu dezamageste.

Voi adauga mai tarziu si niste poze cu sistemul instalat in ea ca sa va faceti o idee mai clara si voi reveni cu eventuale probleme (daca apar) asa cum v-am obisnuit in cazul produselor testate de mine.

Daca aveti intrebari sau sugestii, va raspund cu placere!