PDA

View Full Version : Turtle Beach Ear Force X12 - Headset Gaming Review

soulwise
18-11-2013, 16:55
1. Introducere

http://www.mediadot.ro/wishlist/37038/

Probabil ati avut ocazia sa observati pe prima pagina a site-ului Media DOT de ceva timp incoace o casca de gaming denumita Turtle Beach X12. Ei bine si mie mi-a atras atentia in primul rand datorita brandului, cunoscut cu multi ani in urma ca producator de solutii audio profesionale, sau prosumer. Pe vremea adolescentei mele, odata cu achizitia primei unitati PC am inceput sa ma interesez de prin reviste de placi audio nemultumit fiind de codecul AC 97 inclus si de calitatea mai putin decat ideala a sunetului scos in special datorita lipsei de orice tip de ecranare ceea ce facea ca boxele mele de la vremea respectiva sa scoata un bazait enervant de indata ce se oprea muzica sau orice alt tip de sunet. Am aflat astfel ca, la vemea aceea cele mai multe optiuni pe care mi le puteam permite veneau din partea Creative apoi varful placilor audio era reprezentat de Turtle Beach, componente la care nu puteam decat sa visez. In fine, amintiri dragi mie si cred ca destui de multi forumisti cu o varsta apropiata de 30 de ani si chiar peste isi amintesc de acele zile. Ziceam ca mi-au atras atentia dpdv al brandului purtator al unei greutati mari in domeniul audio in trecut asa ca am luat decizia sa le incerc si sa vad daca, in aproximativ 200 RON sunt atat de bune precum sunt laudate prin afara.
Turtle Beach X12 beneficiaza de o compatibilitate extinsa nu numai catre PC dar si catre X-BOX si probabil cu noile console aparute de curand. Cum insa modelul dupa data inscrisa pe PCB este realizat in varianta curenta prin 2010, astepam inca confirmarea compatibilitatii cu noile device-uri pe care va invit sa o verificati pentru tipul vostru de device la adresa: http://www.turtlebeach.com/console-compatibility . Am ramas uimit de lista extinsa de casti disponibile pentru orice masinarie principala de Gaming existenta pe piata.

soulwise
18-11-2013, 16:58
2. Ambalaj si accesorii

Este primul model de casti Turtle Beach pe care pun mana asa ca nu as sti ce sa va spun, daca respecta linia de design a companiei sau daca acesta este design-ul ambalajului doar pentru acest model, cert este ca verdele mi se pare intentionat pus pentru a semnaliza compatibilitatea cu X-BOX. In pachet mai primim un sticker cu logo-ul Turtle Beach, un cablu jack de 2.5 inch si cabluri suplimentare pentru conectarea la alte device-uri.

102710261025

102810291030

http://forum.mediadot.ro/attachment.php?attachmentid=1028&d=1384786687

soulwise
18-11-2013, 17:00
3. Specificatii

Difuzoare cu un diametru de 50 mm ( unele dintre cele mai mari la ora actuala )
Materiale folosite la constructie: Ptel , plastic si material textin pentru headband si izolarea cuperlor.
Design semi-deschis. Urechea respira fara probleme.
Raspuns in frecventa pentru microfon: 50 Hz la 15 khz
SPL: 120 dB@ 1 khz
Raspuns in frecventa: 20 Hz 20 kHZ
Lungime a cablului: ~ 4.9 metri! Am verificat :).
Amplificator in-line cu input pentru 2.5 mm compatibil cu X-box, THD <1%
Switch de deconectare a microfonului
Jack stereo 3.5 inchi pentru casti si inca unul pentru microfon, plus mufa USB 2.0 necesara alimentarii amplificatorului

soulwise
18-11-2013, 17:03
4. Inspectia vizuala

http://forum.mediadot.ro/attachment.php?attachmentid=1044&d=1384786913

1031104510441043

1042104110401039

1038103710361035

1034103310321046

http://forum.mediadot.ro/attachment.php?attachmentid=1037&d=1384786900

soulwise
18-11-2013, 17:05
5. Experienta in utilizare.

In primul rand! Am ramas perplex la vederea cablului extra-long al acestui set de casti ce permite fara nici cea mai mica indoiala purtarea confortabila a acestora intr-o camera normala chiar daca sunt atasate la consola aflata de cealalta parte a sa. Vorbim aici doar de cablul atasat la casti, nu si cel suplimentar dedicat atasarii la surse de semnal cu iesiri COAX. In total lungimea cablurilor acestei perechi de casti o estimez a se afla in jurul a 6-8 metri, suficient chiar si pentru ascultarea unei emisiuni la TV in timp ce copilul doarme de exemplu ... Fac aceasta comparatie pentru ca am destul de multi prieteni care se confrunta in mod curent cu aceasta "problema".

http://forum.mediadot.ro/attachment.php?attachmentid=1041&d=1384786907

Amplificatorul de pe fir permite reglarea volumului si a cantitatii de bass livrata in principal, respectiv pe sliderele semnalizate cu Game ( Volum ) si Bass Boost cel de-al treilea fiind dedicat in special pentru a suporta functia de chat si ajutand la reglarea volumului acestuia. M-am bazat un pic pe trecut atunci cand am vazut cutia amplificatorului atasata la cativa zeci de centimetri de casti, pe firul acestora si m-am gandit initial ca imi va fi greu sa o suport ca ma va forta sa trag capul intr-o parte dupa multe ore de gaming insa nu a fost sa fie chiar asa cutiuta fiind de fapt mult mai usoara decat m-am asteptat si surprinzator de bine construita. Ca ultima functie integrata hardware aduce "traditionalul" slider de inchidere a microfonului , foarte necesar atunci cand nu vrei sa te auda priuetenii blestemand de mama focului cine stie ce nenorocit din CS GO sau DOTA 2. Ce ii lipseste cutiutei, ar fi un clip eventual detasabil pentru agatarea balanganitoarei cutii de tricoul celui care se joaca :).

http://forum.mediadot.ro/attachment.php?attachmentid=1043&d=1384786911

Buuun, acum din punct de vedere al sunetului .... rezultatele in ceea ce privete consumul de muzica sunt putin incurajatoare si asta o afirm dupa ce am ascultat castile pe telefon, pe laptop, pe tableta, pe PC folosind atat sunetul onboard al placii de baza cat si doua placi de sunet separate, un Asus Xonar DS si inca unul Xonar Xense, placa de suent special gandita pentru casti. Rezultatele au fost in mare parte aceleasi, castile sunt ok pentru muzica "usoara" pop, trance sau mai stiu eu ce atat timp cat nu le dati la maxim pentru ca pe langa volumul extrem de ridicat ce produce un disconfort simtitor. Castile incep sa distorsioneze peste 80-85% din rezerva de volum a amplificatorului onboard mai ales pe Bass ceea ce era de asteptat la un set de casti de ~ 200 RON. Repet , castile sunt OK pentru ascultat muzica contemporana ( daca imi permiteti exprimarea ) atat timp cat nu vreti sa va spargeti timpanele cu un volum absurd si se aud bine chiar si peste limita acceptabila insa nu ofera un soundstage suficient de larg pentru pozitionarea acustica a instrumentelor de pe scena unui concert de muzica clasica de exemplu.

http://forum.mediadot.ro/attachment.php?attachmentid=1038&d=1384786902

In ceea ce priveste Gaming-ul povestea se schimba de la OK in bine si foarte bine. Odata intrat intr-un shooter sau orice alt tip de joc castile se transforma intr-un fel... banuiesc ca intra pe fir algoritmii psihoacustici continuti in chip-ul onboard al amplificatorului marind artificial soundstage-ul si amplificand astfel senzatia de imersiune in joc. Pasii inamicilor, conversatiile si ordinele plasate in-game pot fi pozitionate foarte usor, constant si instant setul de casti favorizand audibil frecventele dedicate vocii umane si bass-ul , bass care poate fi foarte puternic, numai bun pentru shootere cum ar fi COD 4 sau Call of Duty Ghosts titlusi in care headset-ul s-a descurcat mai mult decat onorabil.

Singura problema pe care le-o pot reprosa acestor casti se datoreaza cablului extrem de lung care este in acelasi timp si unul din punctele sale forte. Tinde sa se incurce foarte usor atunci cand este extins la maxim. Se rezolva usor prin elementul de prindere cu arici inclus. Astfel nu veti prinde cablul sub rotile scaunului sau nu veti calca pe el riscand sa il smulgeti violent de pe cap intr-un moment de neatentie. Stim cu totii ca asta se intampla destul de des mai ales daca esti gamer.

http://forum.mediadot.ro/attachment.php?attachmentid=1040&d=1384786906

Microfonul este bine construit si flexibil putand fi foarte usor aranjat in pozitia optima iar claritatea dialogului purtat cu ajutorul sau este foarte buna, Am facut unele inregistrari cu ajutorul sau si dupa cateva mici tweak-uri in Audition am reusit sa scot din el un sunet comparabil cu cel al lavalierelor entry-level de 2-300 RON ceea ce la o casca ce cost acu totul ~ 200 Ron mi se pare o performanta deosebit de buna. Din punct de vedere al confortului oferit, castile se muleaza desul de bine pe cap inca de prima data fie ca discutam despre capete mici sau dovleci asa cum este al meu, ajustarea facandu-se facil. Materialul ce acopera headband-ul si cupele este elastic si nu ofera o senzatie de discomfort chiar si dupa ore intregi de purtare ceea ce nu pot spune din pacate despre unele brand-uri ce ofera casti de gaming ale caror pad-uri sutn acoperite cu o odioasa imitatie de piele ce face pielea sa transpire. Presiunea exercitata la inceput de catre ssitemul de sustinere al cupelor mi se pare initial mare insa nu am nici o indoiala ca dupa o perioada de o luna sau doua se va forma fix pe fizionimia purtatorului.

soulwise
18-11-2013, 17:08
6. Ganduri de final

Per total Turtle Beach X12 sunt un set de casti de baza , fara functii foarte multe si fara pretentii deosebit de ridicate dar de o calitate foarte buna , foarte flexibile si bine construite tocmai potrivite pentru Gaming. Daca intalniti in timpul auditiei din partea lor un usor hiss pe fundal, aflati ca trebuie sa scadeti volumul, amplif-ul de pe fir nu filtreaza si semnalul parazitar primit de la o sursa de semnal proasta. Daca ar fi sa ma intrebati daca recomand acest set de casti as spune da fara retinere pentru gaming si filme, nu pentru muzica "complicata" sau uz profesional. La pretul cerut ofera fix ceea ce te-ai astepta din partea lor si chiar un pic mai mult, suficient cat sa merite sa le includeti printre primele candidate pe listra voastra , daca aveti un maxim disponibile de ~ 200 lei la opra inchiderii acestui review.

AlexSerbanoiu
02-03-2014, 15:09
Prin aceasta cale vreau sa le multumesc celor de la mediadot pentru castile primite. Daca mai pot sa adaug ceva la acest review. Sunetul oferit de casti este, pentru mine, unul foarte bun, trecerea de la niste casti de 50lei la unele de 200 se simte, mai ales prin nivelul maxim de sunet dar si prin claritatea si bass-ul oferit. Pentru cei care au background noise, acesta poate fi diminuat prin conectarea amplificatorului usb la un incarcator de smartphone. Castile apasa pe cap, pentru cei ce poarta ochelari dupa mai multe ore sunt putin deranjante